REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Banki, Kasy

Obowiązującą od 2007 roku dyrektywę PSD (Payment Service Directive) od 18 stycznia 2018 roku zastąpi uchwalona przez Komisję Europejską Dyrektywa PSD2. Ma ona na celu przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa transakcji bankowych oraz obniżenie ich kosztów. Opracowane w tym celu Regulacyjne Standardy Techniczne (RTS) mają dodatkowo doprowadzić do wzrostu innowacyjności bankowości elektronicznej.

PSD2, czyli bezpieczeństwo klientów
PSD2 wprowadza tzw. silne uwierzytelnienie klienta, które ma zapewnić jego ochronę podczas dokonywania zakupów online czy korzystania z bankowości internetowej. Dostawcy usług płatniczych (czyli banki oraz inne instytucje płatnicze) będą zobowiązani do przestrzegania nowych zasad bezpieczeństwa podczas przetwarzania płatności oraz świadczenia usług związanych z nimi.

SCA, czyli silne uwierzytelnianie klienta, po wprowadzeniu PSD2 będzie niezbędnym elementem do uzyskania przez użytkownika dostępu do rachunku bankowego. Do udowodnienia tożsamości konsument będzie musiał dostarczyć minimum dwa z trzech wyznaczonych w dyrektywie PSD2 elementów:

•    coś, co zna – pin lub hasło,
•    coś, co posiada – karta lub telefon,
•    coś, czym jest – skan odcisków palców lub tęczówek.

Banki i inne instytucje finansowe po wejściu w życie dyrektywy PSD2 będą musiały wprowadzić infrastrukturę dla procesu SCA, a także szczegółowo opracować scenariusze oszustw internetowych. Obowiązek SCA zostanie ostatecznie wprowadzony 18 miesięcy po wejściu w życie RTS.

Third Party Providers
Znaczne wzmocnienie bezpieczeństwa użytkowników to nie jedyna zmiana, którą wprowadza PSD2. Dyrektywa umożliwiła stworzenie nowej kategorii podmiotów finansowych, tzw. Third Party Providers (TPP). Przedsiębiorstwa zaliczane do tej grupy uzyskają możliwość świadczenia dwóch nowych usług: inicjowania transakcji oraz dostępu do informacji o rachunku klienta.

W konsekwencji, Third Party Providers zyskają wgląd w dane klienta, które do tej pory przechowywały jedynie banki. Jedynym warunkiem będzie uzyskanie zgody użytkownika na takie działanie. PSD2 zobowiązuje tym samym banki do udostępnienia TPP dedykowanego interfejsu z rachunkami klientów, tzw. Application Programming Interface – API.

API bankowe
RTS określa, że wszystkie wdrażane interfejsy powinny zostać poddawane dwóm 3-miesięcznym testom. Pierwszemu, prototypowemu, oraz drugiemu – przeprowadzonemu w warunkach rynkowych. Mają one na celu ocenę jakości interfejsów przez użytkowników rynku. Odpowiednio zaprojektowany kanał umożliwi też bankom i TPP komunikację podczas przekazywania danych klienta.

Kanał komunikacyjny może być wprowadzony przez banki na dwa sposoby. Poprzez dostosowanie interfejsu bankowości internetowej lub zaprojektowanie nowego, dedykowanego systemu. Elastyczne i bezpieczne, otwarte API bankowe, opracowane przez zespół architektów informacji, udostępnia firma Apilogic. W swoim artykule szerzej opisuje zmiany wprowadzane przez Dyrektywę PSD 2: https://apilogic.pro/psd2/ .  Zaprojektowany od podstaw interfejs ułatwia zarządzanie klientami, wielokrokowe uwierzytelnianie różnymi sposobami oraz gwarantuje bezpieczeństwo danych.

PSD2 to nieunikniona reforma w świecie bankowości internetowej. Zmiany będą stanowić wyzwanie zarówno dla banków, jak i dla klientów, choć ostatecznie z pewnością doprowadzą do wyeliminowania lub znacznego ograniczenia szkodliwych mechanizmów i nadużyć.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Styczeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!