REKLAMA
     
REKLAMA

 

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Zapytaj architekta

ciemna podloga, jasne...
ciemna podłoga, ciemne...
jasna podłoga, ciemne...
jasna podłoga, jasne...

  Mam stosunkowo nieduży salon (20m2) i planuje położyć podłogę. Proszę powiedzieć mi, czy zastosowanie pełnych desek (drewno lub laminat, jeszcze nie wiem) nie pomniejszy go dodatkowo? Dodam, że lubię przestrzeń, a podłoga będzie jaśniutka (krem/bez lub jasnobrązowa, np. quick step - jesion biały deska fazowana) . A może położyć drobne deski (typu quick step - tek szary szczotkowany)? co Pani radzi? Pozdrawiam Kinga

Jasne i chłodniejsze kolory optycznie powiększają wnętrze, a ciemne i ciepłe pomniejszają i czynią je przytulnym – to prawda ogólnie znana.  Jak natomiast kolor podłogi wpływa na pomieszczenie?
Jeśli chce pani uzyskać efekt lekkości i przestrzeni – to bez namysłu proszę wybrać podłogę jasną.
Szerokie deski będą bardzo pozytywnym rozwiązaniem, będą ładnie rozchodzić się po pomieszczeniu, nie będzie niepotrzebnego wrażenia rozdrobnienia, jak w przypadku podłogi z drobnym rysunkiem elementów.  Duże elementy do małe wnętrza jak najbardziej wskazane.  Znaczenie ma także dobór koloru podłogi do koloru listew przyściennych. Podłoga wydaje się bardziej obszerna, jeśli dobierze się do niej listwy w tym samym kolorze. Z kolei podłoga wydaje się mniej obszerna, jeśli dobierze się do niej listwy w kolorze ścian.  Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, zalecam ułożyć podłogę z rowkami wzdłuż dłuższych krawędzi, co pozwoli uzyskać wrażenie głębi. Dla spotęgowania tego efektu należy ułożyć panele zgodnie z kierunkiem padania światła.

Jeśli  lubi Pani jasne kolory proszę używać ich z rozwagą, niejednokrotnie nadmiar jasnych barw sprawia, że pomieszczenie staje się zimne i bezosobowe. Nie odradzam mimo tego stosowania ich w salonie. Do jasnej podłogi i jasnych ścian proszę unikać wstawiania pojedynczych ciemnych mebli, wprowadzi się do niego niepotrzebnie niepokój, meble będą wydawały się masywne i bardzo odcinały się od całości wnętrza – uzyskamy „piękny efekt lat 90-tych w polskich mieszkaniach” – jasna klepka, białe ściany plus ciemny segment = zero myśli twórczej i pomysłu.  Jeśli wnętrze ma być jasne i ulotne, to proszę być już konsekwentnym w swoich wyborach: jasne ściany, jasna podłoga, jasne meble = przestronność i nowoczesny design, przestrzeń nabiera wymiaru ponadczasowego . Innym rozwiązaniem będzie jedna ściana kolorowa we wnętrzu. Nada mu charakteru, ożywi wnętrze nie będzie już takie puste i anonimowe.
Jeśli jest to małe pomieszczenie samo nasuwa się, aby zaproponować jasne kolory celem zyskania przestronności. We współczesnym designie, wielokrotnie łamane są ogólnie pasujące zasady.

Niejednokrotnie przewrotnie, do mniejszego wnętrza wprowadza się ciemne, zdecydowane kolory – efekty bywają pozytywnie i zaskakujące. Zawsze jednak nie są to rozwiązania przypadkowe, najważniejsza jest proporcja. Jeśli marzy nam się ciemna podłoga, prawie zupełnie czarna – jak heban czy wenge – a mamy małe pomieszczenie to wcale nie musimy z tego rezygnować, odpowiedni zabieg ze ścianami a efekt będzie murowany. Np. ciemna podłoga w połączeniu z bladymi ścianami i sufitem optycznie poszerza pomieszczenie. Ciemne podłogi to doskonały punkt wyjścia do tworzenia kontrastów. Świetnie komponują się z jasnymi ścianami lub z ciemnymi barwami ozdób i akcesoriów.  A jeśli dodatkowo do ciemnej podłogi i jasnych ścian, pomalujemy sufit na ciemno to pomieszczenie nam się i poszerzy i obniży – stanie się przytulne i nowoczesne, bo pewnie nie wiele osób odważyło się pomalować sufit na ciemną czekoladę. A warto!

Wskazane:

1.    Ciemna podłoga w połączeniu z bladymi ścianami i sufitem optycznie poszerza pomieszczenie.
2.    Ciemna tylna ściana oraz jasne ściany boczne i podłoga zmniejszają głębię pomieszczenia, nadadzą mu ładne proporcje.
3.    Pomieszczenie z jasną podłogą i jasnymi ścianami wydaje się przestronne.
4.    Ciemne ściany w pokoju z jasną podłogą i sufitem podkreślają linie poziome.

Należy unikać:

1.    Pomalowanie wszystkich powierzchni na ten sam ciemny kolor powoduje utratę kształtu przez pomieszczenie. Przez nadmiar ciemnych kolorów pomieszczenie stanie się posępne, pozbawione światła i atmosfery.
2.    Jasny sufit, ciemna podłoga i ciemne ściany nadają pomieszczeniu wygląd piwnicy.
3.    Jasna podłoga, jasna ściana tylna, ciemne ściany boczne i ciemny sufit wywołują wrażenie tunelu.

 

Arch. Pracowni MWM Studio

 

Komentarze
dodaj komentarz
  • (2009-02-27 22:47:24) Adi

    Podłoga drewniana

    Podłoga drewniana tylko i wyłącznie jasna.Mam taką praktycznie w całym domu.Najlepiej reprezentuje się jeżeli pomiesza się np:dąb i akacja.Mam całą taką dębową podłogę w salonie ze wzorem z drewna akacji na środku.W pozostałych pomieszczeniach mam podłogę świerkową i sosnową i proszę mi wierzyć efekt jest super.

Facebook

 

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 

 

 
REKLAMA

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Marzec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM


 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Pushup24.pl   |  Glutamina Odżywki  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2013 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!