REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Ośrodki

Obecnie w Jadernówce oglądać można wystawę „Zapis socjologiczny” autorstwa wybitnej polskiej fotograf – Zofii Rydet. To monumentalna dokumentacja ludzi i miejsc. W miniony piątek odbyło się spotkanie przybliżające postać artystki.

Zofia Rydet „Zapis socjologiczny” tworzyć zaczęła w 1978 roku. Artystka dokumentowała mieszkańców wsi miast, powstałe w różnych rejonach Polski oraz za granicą. Ale to nie jedyny cykl, jaki powstał ze zdjęć Zofii Rydet. Przez właściwie całe życie swojej fotograficznej działalności, artystka wykonała tysiące zdjęć, które kataloguje i udostępnia Fundacja im. Zofii Rydet w Krakowie - Maria Augustyńska i Zofia Augustyńska-Martyniak.

Jej przedstawicielki – rodzina Zofii Rydet, w piątek przyjechały do Mielca, by przybliżyć jej twórczość i opowiedzieć o jej życiu. – Od trzech tygodni Mielec ma szczęście podziwiać znakomitą wystawę zofii Rydet „Zapis socjologiczny”. Dzisiaj poznamy postać autorki zdjęć i historie tego zbioru, który jest pełen tajemnic odnośnie swoich losów i przetrwania – mówił Janusz Halisz, kustosz Jadernówki.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 - Jesteśmy rodzinną fundacją, którą założyła moja mama po śmierci cioci. Rodzice zebrali zdjęcia Zofii Rydet – mówiła Zofia Augustyńska-Martyniak. – Zofia Rydet była kobietą nowoczesną. Była niezależna, dzięki temu, że miała silny charakter.

Zofia Rydet brała udział w licznych wystawach, otrzymała też kilka nagród i wyróżnień za swoje zdjęcia. Zostawiła po sobie ogromne archiwum, które ukazuje różne tematy – to portrety, zdjęcia domów czy inwentaryzacja znaków. Artystka podkreślała, że w swoich zdjęciach przedłuża życie tych, których uchwycił jej aparat. W jej twórczości widać pewną fascynację przemijaniem.

Piątkowe Opowieści Muzealne to pokaz filmowy – dokumentu ukazującego postać Zofii Rydet, rozmowa z nią i towarzyszenie jej podczas pracy. W drugiej części spotkania Zofia Augustyńska-Martyniak przybliżała biografię Zofii Rydet, jej podejście do życia i twórczości.

Samą wystawę oglądać można w Jadernówce do 31 grudnia.

m

 

 

 


 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 

 

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Październik

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!