REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Wystawy
Choć wydaje się to niemożliwe, w archiwach Jadernówki wciąż znaleźć można zdjęcia rodziny Jadernych, które nie były dotąd publikowane. Kilka takich przykładów zobaczyć można na otwartej właśnie wystawie - „August i Wiktor Jaderni. Wędrówki galicyjskie”. Wystawa potrwa do 4 marca.

Czwartek 12 stycznia to dzień odsłony najnowszej wystawy fotografii rodziny Jadernych w Jadernówce – Oddziale Fotografii Muzeum Regionalnego w Mielcu. Tym razem światło dzienne ujrzała wystawa zatytułowana „August i Wiktor Jaderni. Wędrówki galicyjskie”, która jest zbiorem ponad 60 zdjęć, które obaj panowie wykonali podczas swoich licznych podróży.

- Czasami mam wrażenie, że o każdej wystawie mówię, że jest wyjątkowa, ale jeśli mówimy o zbiorach rodziny Jadernych to słowo wyjątkowe jest jak najbardziej trafne – przyznał otwarcie Janusz Halisz, kustosz Jadernówki już na początku wernisażu wystawy.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


„Wędrówki galicyjskie” odnoszą się do zakresu terytorialnego - mowa oczywiście o terenach zaboru austriackiego. W tych czasach tworzył bowiem August Jaderny. - Jeśli chodzi o Wiktora Jadernego to on działał w okresie międzywojennym, dlatego termin Galicji jest już jakby zapożyczony, bo trafniej byłoby mówić o województwie lwowskim i krakowskim. Dla spójności wystawa została jednak nazwana wędrówkami galicyjskimi – wyjaśnił Halisz.

Wystawa obejmuje okres od 1898 roku – stąd pochodzą najstarsze zdjęcia Augusta Jadernego, natomiast najmłodsze zdjęcia to lata 1944-45 i dwa kościoły zniszczone działaniami wojennymi – kościół w Książnicach i kościół w Wadowicach Górnych.

„Wędrówki galicyjskie” odnoszą się do pokaźnego zbioru Jadernówki. - Takich zdjęć z podróży Jadernych mamy w zbiorach około 200. Większość wielokrotnie pojawiała się już przy różnego rodzaju wystawach i publikacjach, a więc funkcjonowały w przestrzeni publicznej. Dlatego na potrzeby tej wystawy wybraliśmy ponad 60 fotografii, które albo pojawiały się rzadko albo w ogóle – jest to ich pierwsza prezentacja. Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej zadowoleni – nie krył Janusz Halisz.

Wystawa potrwa do 4 marca 2017 r.

ks

 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 
Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Grudzień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!