REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

WystawyW galerii Jadernówki zaprezentowano  wystawę wybitnego polskiego fotografika, Tadeusza Rolke, zatytułowaną „Miejsca. Rekontrukcja II”. Otwarcie wystawy miało specjalny charakter, ponieważ gośćmi wieczoru byli sam Tadeusz Rolke - autor wystawy oraz Marek Grygiel, historyk sztuki i krytyk fotografii. Wystawa czynna do 6 maja br.

- W jednej z książek, którą czytam, jeden z bohaterów – amerykański Włoch, który z zawodu jest fotografem opowiada swojemu przyjacielowi o pracy z aparatem. W pewnym miejscu tej opowieści pyta: - wiesz jaki jest najpiękniejszy kolor na świecie? To jest kolor czarno-biały – rozpoczął tajemniczo czwartkowe spotkanie w Jadernówce kustosz Janusz Halisz.

- W drugiej książce, którą czytam, Tadeusz Rolke mówi, że zawsze czuł potrzebę ruchu, poznawania nowych miejsc i ludzi. Dzisiaj myśli z tych dwóch książek świetnie się łączą. Jesteśmy w otoczeniu pięknego, czarno-białego świata „namalowanego” przez pana Tadeusza – powiedział Halisz.Marek Grygiel zapytany przed wernisażem, na czym polega atrakcyjność i siła Tadeusza Rolke powiedział, że na fakcie, iż ten nieustannie fotografuje. – Dowodem na to jest premierowa wystawa, którą otworzyliśmy jesienią w Żydowskim Instytucie Historycznym. Oprócz tego jego wystawy cały czas są prezentowane w charakterze wspomnieniowym i retrospektywnym. Te wystawy Tadeusz realizuje bardzo chętnie, bo jego zdjęcia wciąż nabierają nowych kontekstów – powiedział.

Grygiel w miejscu obarczonym fotograficzną historią, czyli mieleckiej Jadernówce, chciał pokazać historyczną fotografię Tadeusza Rolke, ale jednocześnie bardzo dla niego charakterystyczną, która się wywodzi z fotografii francuskiej, humanistycznej. To się udało – nawet bezpośrednio, bo w galerii Jadernówki nie brakuje fotografii wykonanych w samym Paryżu.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 


- Często po wernisażach podchodzą do mnie ludzie i pytają, jak ja to robię, że moje zdjęcia mają tego typu ekspresję. Jak teraz patrzę na tych kilkadziesiąt fotografii, na których wszędzie są ludzie, dochodzę do wniosku, że ja wszystkich tych ludzi lubię. Z góry zakładam, że lubię ich i sytuacje, które uwieczniam. Teraz stwierdzam, że ta moja sympatia odbija się od tych ścian – powiedział Tadeusz Rolke na wernisażu w Mielcu.

Wydarzenie 9 marca przy Jadernych 19 miało charakter spotkania z historią poszczególnych fotografii, które do zaprezentowania wybrał Marek Grygiel. Fotografie wyświetlane były za pośrednictwem rzutnika, natomiast ich autor opowiadał historie związane z ich powstawaniem. Zestaw zdjęć w kilku przypadkach pokrywał się z tymi, które zmieściły się na wystawie. Ten zbiór jest jednak znacznie większy.

- Wystawa „Miejsca. Rekontrukcja II” jest wyborem z bardzo rozległej twórczości fotograficznej Tadeusza Rolke powstającej na przestrzeni ponad 50 lat. Całość składa się z kilku wyodrębnionych wątków, które stale przeplatają się w jego fotografiach. Zdjęcia te doskonale opisują człowieka i jego otoczenie. Fotografia ludzi i miejsc, powrotów i odkryć na nowo. Zdjęcia uliczne będące zapisem autentyczności, jak fotografie warszawskiej ulicy lat 50 czy paryskie nastroje dekadę później - wyjaśnia Marek Grygiel.

- Jest kilka fotografii z Moskwy z początku lat 60. Są też zdjęcia bardzo rzadko do tej pory pokazywane jak np. fotografie z lat 60 wykonane w Sztokholmie. Wśród portretów odnajdziemy ludzi znanych, związanych z kulturą i sztuką nie tylko z Polski (Cybulski, Czyżewska, Braunek, Jędrusik) ale i z Niemiec np. bardzo ważnego dla sztuki współczesnej niemieckiego artysty Josepha Beuysa - dodaje.

Zdjęcia Tadeusza Rolke zebrane w wystawę zatytułowaną „Miejsca. Rekontrukcja II” zobaczyć można w Jadernówce do 6 maja br.

ks

 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 
Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Grudzień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!