REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

WystawyW galerii Jadernówki zaprezentowano  wystawę wybitnego polskiego fotografika, Tadeusza Rolke, zatytułowaną „Miejsca. Rekontrukcja II”. Otwarcie wystawy miało specjalny charakter, ponieważ gośćmi wieczoru byli sam Tadeusz Rolke - autor wystawy oraz Marek Grygiel, historyk sztuki i krytyk fotografii. Wystawa czynna do 6 maja br.

- W jednej z książek, którą czytam, jeden z bohaterów – amerykański Włoch, który z zawodu jest fotografem opowiada swojemu przyjacielowi o pracy z aparatem. W pewnym miejscu tej opowieści pyta: - wiesz jaki jest najpiękniejszy kolor na świecie? To jest kolor czarno-biały – rozpoczął tajemniczo czwartkowe spotkanie w Jadernówce kustosz Janusz Halisz.

- W drugiej książce, którą czytam, Tadeusz Rolke mówi, że zawsze czuł potrzebę ruchu, poznawania nowych miejsc i ludzi. Dzisiaj myśli z tych dwóch książek świetnie się łączą. Jesteśmy w otoczeniu pięknego, czarno-białego świata „namalowanego” przez pana Tadeusza – powiedział Halisz.Marek Grygiel zapytany przed wernisażem, na czym polega atrakcyjność i siła Tadeusza Rolke powiedział, że na fakcie, iż ten nieustannie fotografuje. – Dowodem na to jest premierowa wystawa, którą otworzyliśmy jesienią w Żydowskim Instytucie Historycznym. Oprócz tego jego wystawy cały czas są prezentowane w charakterze wspomnieniowym i retrospektywnym. Te wystawy Tadeusz realizuje bardzo chętnie, bo jego zdjęcia wciąż nabierają nowych kontekstów – powiedział.

Grygiel w miejscu obarczonym fotograficzną historią, czyli mieleckiej Jadernówce, chciał pokazać historyczną fotografię Tadeusza Rolke, ale jednocześnie bardzo dla niego charakterystyczną, która się wywodzi z fotografii francuskiej, humanistycznej. To się udało – nawet bezpośrednio, bo w galerii Jadernówki nie brakuje fotografii wykonanych w samym Paryżu.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 


- Często po wernisażach podchodzą do mnie ludzie i pytają, jak ja to robię, że moje zdjęcia mają tego typu ekspresję. Jak teraz patrzę na tych kilkadziesiąt fotografii, na których wszędzie są ludzie, dochodzę do wniosku, że ja wszystkich tych ludzi lubię. Z góry zakładam, że lubię ich i sytuacje, które uwieczniam. Teraz stwierdzam, że ta moja sympatia odbija się od tych ścian – powiedział Tadeusz Rolke na wernisażu w Mielcu.

Wydarzenie 9 marca przy Jadernych 19 miało charakter spotkania z historią poszczególnych fotografii, które do zaprezentowania wybrał Marek Grygiel. Fotografie wyświetlane były za pośrednictwem rzutnika, natomiast ich autor opowiadał historie związane z ich powstawaniem. Zestaw zdjęć w kilku przypadkach pokrywał się z tymi, które zmieściły się na wystawie. Ten zbiór jest jednak znacznie większy.

- Wystawa „Miejsca. Rekontrukcja II” jest wyborem z bardzo rozległej twórczości fotograficznej Tadeusza Rolke powstającej na przestrzeni ponad 50 lat. Całość składa się z kilku wyodrębnionych wątków, które stale przeplatają się w jego fotografiach. Zdjęcia te doskonale opisują człowieka i jego otoczenie. Fotografia ludzi i miejsc, powrotów i odkryć na nowo. Zdjęcia uliczne będące zapisem autentyczności, jak fotografie warszawskiej ulicy lat 50 czy paryskie nastroje dekadę później - wyjaśnia Marek Grygiel.

- Jest kilka fotografii z Moskwy z początku lat 60. Są też zdjęcia bardzo rzadko do tej pory pokazywane jak np. fotografie z lat 60 wykonane w Sztokholmie. Wśród portretów odnajdziemy ludzi znanych, związanych z kulturą i sztuką nie tylko z Polski (Cybulski, Czyżewska, Braunek, Jędrusik) ale i z Niemiec np. bardzo ważnego dla sztuki współczesnej niemieckiego artysty Josepha Beuysa - dodaje.

Zdjęcia Tadeusza Rolke zebrane w wystawę zatytułowaną „Miejsca. Rekontrukcja II” zobaczyć można w Jadernówce do 6 maja br.

ks

 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Marzec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!