REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Wystawy
Do 14 października w Jadernówce można oglądać wystawę „Zróbmy w Mielcu lotnisko”. To dokumentacja początków lotnictwa w mieście.

Otwarcie wystawy odbyło się w czwartek 7 września. - W  tym roku obchodzimy 80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nie trzeba tłumaczyć jakie ma on znaczenie dla rozwoju naszego miasta. W związku z tym przygotowaliśmy dla mielczan dwie wystawy. Pierwsza z nich jest na Górce Cyranowskiej i dokumentuje budowę osiedla fabrycznego i budowę drogi Mielec – Kolbuszowa. Dzisiaj z kolei otwieramy wystawę „Zróbmy w Mielcu lotnisko” – mówił na wernisażu wystawy Janusz Halisz, kustosz Jadernówki.Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 - To jest okres poprzedzający decyzję o budowie zakładów lotniczych w Mielcu. Ta wystawa jest jednak dowodem na to, że związki Mielca z lotnictwem były bardzo żywe znacznie wcześniej. W przypadku naszej wystawy, zaczęło się to wszystko w latach 20., kiedy powołano Powiatowy Komitet Ligi Ochrony Powietrznej, później przemianowany na Ligę Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W ślad za tym poszły szkolne koła, które zajęły się propagowaniem lotnictwa sportowego, turystycznego – dodawał Janusz Halisz.

Wystawa podzielona jest na cztery tematyczne części. - Wystawa składa się z czterech sekwencji. Pierwsza poświęcona jest braciom Działowskim, druga dotyczy organizacji Liga Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Kolejna pokazuje budowę i otwarcie lotniska turystycznego w Mielcu a czwarta zdjęcia z imprez lotniczych, które odbywały się w Mielcu od 1931-1936. – opisywał kustosz Jadernówki. - W roku 1929 rozpoczęły się prace niwelacyjne przy mieleckim lotnisku turystycznym, a otwarcie lotniska dokonano 5 lipca 1931 roku. To lotnisko przez pięć lat było areną zawodów lotniczych, wtedy to lotnictwo sportowe nabrało trochę rozpędu.

Wystawę w Jadernówce można oglądać do 14 października.

m


 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 
Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Grudzień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!