REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Wystawy
Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu – Jadernówka prezentuje najnowszą wystawę blisko 70 zdjęć Augusta i Wiktora Jadernych – prekursorów fotografii w Mielcu. Wernisaż zbioru odbył się 8 marca – w Dniu Kobiet oczywiście w Jadernówce.

- „Klisze zachowały się…” – taki napis można było spotkać na wielu fotografiach z przełomu XIX i XX wieku, stąd też taki tytuł wystawy – wyjaśnił na początku wernisażu Janusz Halisz, kustosz Jadernówki.

- August i Wiktor Jaderni – autorzy tych wspaniałych obrazów pracowali całymi latami na swoją rangę i dorobek fotograficzny. W tym roku obchodzimy również jubileusze związane właśnie z nimi. W roku 1898 August Jaderny po raz pierwszy przyjechał do Mielca. Od tamtej pory datujemy aktywność rodziny Jadernych na naszym terenie. Z kolei w roku 1928 r. firmę po ojcu przejął Wiktor Jaderny – wyliczał gospodarz Jadernówki.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 


Aktualna wystawa jest pierwszym spotkaniem  jubileuszowym. – Wybraliśmy zdjęcia portretowe i rodzinne mielczan. Spośród tych blisko 70 fotografii zaledwie 10 ma swoje podpisy, reszta to zdjęcia anonimowe. Jeśli dokładnie się przyjrzeć zdjęcia mają różne numery – są to numery klisz, z których zostały wykonane. Niestety za sprawą różnych losów rodziny Jadernych te rejestry nie zachowały się – znamy numery kliszy, ale nie wiemy, kto na nich występuje – wyjaśniał Janusz Halisz.

Stąd też mrówcza praca muzealników z Jadernówki, która prowadzi do tego, że mimo upływu lat udaje się część z tych zdjęć rozpoznać, opisać i udostępnić.

Na wystawie zaprezentowano skany z klisz szklanych. – Dlatego zdecydowaliśmy, że nie będziemy ich poddawać retuszowi, nie będziemy robić żadnej korekty. Taki jest urok i charakter starej fotografii i naszym zadaniem jako historyków jest również pokazywanie, jak na eksponaty działa czas – powiedział Halisz.

Wystawa potrwa do 12 maja 2018 r.

ks

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Czerwiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!