REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia

Kilkadziesiąt minut potrwał protest przeciw umowie ACTA na Placu Armii Krajowej w Mielcu.

ACTA to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement. - Porozumienie wielostronne, mające narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej. Dokument ustanawia szereg regulacji prawnych o globalnym zasięgu. Do porozumienia może przyłączyć się każde państwo zainteresowane współpracą w ramach powstających struktur. Powołane do życia ciała administracyjne będzie zupełnie niezależne od istniejących obecnie międzynarodowych instytucji, zajmujących się dotychczas tymi zagadnieniami: Światowej Organizacji Handlu (WTO), Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) czy innych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Przedmiotem regulacji są kwestie obrotu podrabianymi dobrami, zasady handlu lekami generycznymi oraz problem rozpowszechniania dzieł prawnie chronionych poprzez Internet (tzw. piractwo medialne) – czytamy w Wikipedii.

Porozumienie ACTA w USA i Europie budzi olbrzymie kontrowersje. Ma wielu przeciwników, którzy uważają, że wprowadzenie ACTA ograniczy wolność Internetu oraz swobodę korzystania z sieci. Przeciw ACTA protestuje nawet Wikipedia. Tymczasem 26 stycznia w Tokio to porozumienie ma być podpisane przez Polskę, dalej powinno być ratyfikowane przez rząd i parlament. Taki plan spotkał się olbrzymimi protestami także w kraju.

W Mielcu grupa młodych ludzi przygotowała pikietę na Placu Armii Krajowej. Odbyła się dzisiaj o 16:00, trwała kilkadziesiąt minut. Przyszło około 150 osób, w ogromnej większości młodych, uczniów mieleckich szkół. Do udziału w manifestacji zwoływali się przede wszystkim w portalu społecznościowym Facebook, tyle że tam udział w pikiecie zadeklarowało ponad 1500 osób.

Gdy dochodziła 16:00 na Placu AK stało zaledwie kilkanaście osób, mocno rozczarowanych pustkami. Dopiero gdy zjawili się organizatorzy, wyposażeni w nagłośnienie znane z pielgrzymek czy procesji, i zachęcili głośno do zebrania się przy fontannie z różnych stron Placu zaczęli schodzić się chętni do protestowania. Początkowo około 70 osób, finalnie liczba osób zgromadzonych na pikiecie sięgnęła około 150 osób.

Protest zaczął się od symbolicznego zerwania knebla z napisem ACTA z ust jednego demonstrantów. Młody mężczyzna opowiedział później jaki dyskomfort towarzyszył zakneblowaniu i porównał swoją sytuację do spodziewanych skutków wprowadzenia umowy ACTA. Kolejne długie minuty minęły na barwnym wystąpieniu licealisty Marcina Parysa. To przede wszystkim straszenie skutkami wprowadzenia umowy ACTA. – Jeżeli ACTA zostanie wprowadzone, na mocy nowego prawa będziesz piratem ściągając dowolny plik z sieci. Twoja mama będzie piratem, jeżeli na rodzinnym obiedzie da przepis Twojej cioci z niedawno kupionej książki kucharskiej, Twój tata będzie piratem, jeżeli jeżeli zepsuje mu się droga część do samochodu a on kupi tańszy zamiennik zamiast drogiego oryginału. (...) Czy więc jedyną radością staruszków będzie popularne pożyczanie sobie i przekazywanie dalej czasopism religijnych? Nie! To też bedzie zabronione. Osoba która kupiła gazetę nie będzie mogła pożyczyć jej innej osobie, ponieważ nie ma praw do udostępniania cudzego tekstu, a ta druga osoba nie kupiła gazety, więc nie ma prawa do zapoznawania sie z jej treścią. W świetle prawa obie te osoby będą przestępcami. (...) ACTA zabrania produkowania i sprzedaży tańszych zamienników o podobnym działaniu znanych i drogich leków. Jeśli mówimy o syropku na kaszel, to pół biedy, co jednak jeśli chodzi o niesamowicie drogie leki np. na mukowiscydozę czy stwardnienie rozsiane – grzmiał. Padło wiele słów o ograniczaniu wolności słowa. – Dziękuję za to, że przyszliście, że zmobilizowaliście się. W Warszawie taka demonstracja z powodów organizacyjnych została przełożona – dodawał. Gdy skończył, otrzymał brawa. Zachęcił też do podpisywania petycji w sprawie ACTA, co wiele osób uczyniło.

Finisz manifestacji to kilka głośnych okrzyków sprzeciwu wobec ACTA i kilka słów od mężczyzny, który przyjechał do Mielca z Krosna by tu protestować. Ostrzegał przed światem znanym z książki Georga Orwella „Rok 1984”. Wśród manifestantów organizatorzy rozdawali ulotki. Sami protestujący przygotowali jeden transparent, kilka osób na znak protestu zakleiła sobie usta, była flaga narodowa, były kartki z hasłami sprzeciwu.

Tuż przed 17:00 demonstracja oficjalnie się zakończyła i zebrani zaczęli się rozchodzić. Co ciekawe w mieście pojawiły się plakaty zachęcające do przyjścia na tę demonstrację na godzinę… 18:00.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


PC
 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2012-01-27 22:05:41) foczka

  Panie Lechowski

  Chyba się to faktycznie Panu śniło, bo w rzeczywistości "skamla" i to zdecydowanie głośniej niż ten znienawidzony przez Pana Donald Tusk, a wszystko przez to, że jedynym prawdziwym osiągnięciem Orbana jest ograniczenie praw obywatelskich na Węgrzech, kryzysu już się powstrzymać nie udało i bez europejskiej pomocy finansowej Madziarom grozi krach na kształt tego greckiego. Dobrze byłoby gdy polscy politycy dwa razy się zastanowili zanim zapragną pewne rozwiązania kopiować, a już najlepiej jakby coś wymyślili sami, chociaż z drugiej strony może lepiej nie ;).

 • (2012-01-27 20:16:53) bruno tassi

  Dziękuję, że mi wyjaśniłeś jak przyjmowana jest ACTA :), szkoda tylko, że dalej nie rozumiesz, albo rozumieć nie chcesz, bo takich tu pełno. Rola rządu w kwestii ACTA jest oczywista i będziemy ich za to rozliczać, rola opozycji typu PiS już niekoniecznie, bo teraz mamy w nich wielkich zwolenników wolności słowa i akcji STOP ACTA zainicjowanej przez lewacki Anonymous Wiki, a jeszcze niedawno panowie posłowie z PiSu zgodnie za ACTĄ głosowali, no ale wiadomo, potrzeba matką wynalazków. Ja tylko czekam kiedy Jarosław Kaczyński albo Zbigniew Ziobro wystapią w masce Guy'a Fawkesa, świat stanie na głowie. Zabawne, że w tym kontekście przywołałeś Victora Orbana, bo on swoją prywatną ACTĘ zdążył już rodakom zapodać w nowej konstytucji Węgier, a co do skomlenia na europejskich dworach, to przypomina mi się jeden dawny polityk, który w odróżnieniu od swoich kolegów z bloku wschodniego nie skamlał w Moskwie. Nazywał się Nicolae Ceauşescu, pamiętasz jak skończył ? W tym wypadku swoje dystopiczne sny możesz zachować dla siebie.

 • (2012-01-27 16:25:43) lechowski

  Niestety podrozuje i pisze bez swity i w przeciwienstwie do Ciebie wiem ze haslo-Nie robmy polityki,bo najwazniejsza jest woda w kranie,jest idiotyzmem wymyslonym dla POmylonych lemingow. ACTA,jej uchwalenie a tez jej zablokowanie moze odbyc sie tylko przez politykow a nie na wiecach. Nasz Ukochany Przywodca podobnie jak to bylo ze straszeniem lekarzy znow podwianal ogon pod siebie i wycofuje sie rakiem,bo spadaja slupki POparcia w sondazach. ...a Budapeszt czyli ich konstytucja i przywodca,ktory nie skamla jak Tusk na dworach europejskich sni mi sie po nocach.

 • (2012-01-27 15:30:57) bruno tassi

  W odróżnieniu od ciebie drogi lechowski, ja widzę rzeczy takimi jakie są. Jak było w Poznaniu wiem od bratanka, który tam studiuje i w manifestacji uczestniczył. W pewnym momencie inicjatywę przejęły grupy kiboli Lecha i Warty i potoczyła się ona zupełnie w inną stronę niż początkowo zakładali organizatorzy. A ty ze swoją świtą przypominasz mi gówienko, które przyczepiło się do statku pt. STOP ACTA i krzyczy PŁYNIEMY !! Moje opinia na temat ACTY i sposobu działania w tym względzie rządu jest bardzo negatywna, ale śmieszą mnie próby podłączenia się pewnych grup do protestów, bo widzą w tym swoją szansę na Budapeszt, część z tych imbecyli nawet nie wie gdzie na klawiaturze znaleźć enter. Ich mocodawcy jeszcze kilka miesięcy wstecz, głosowali zgodnie "za" ACTĄ, a teraz mówią, że nie wiedzieli za czym głosują. Powtarzam bo chyba nie załapałeś, POLITYCY, ODP... SIĘ OD INTERNETU I TO WSZYSCY BEZ WYJĄTKU. Także ci, którzy dzisiaj robią za wielkich obrońców wolności słowa, a jak rządzili zachowywali się zgoła inaczej.

 • (2012-01-27 14:38:24) lechowski

  bruno tassi

  jak i jego ideolodzy z WSI-24 wszedzie widzi kiboli.Na Marszu Niepodleglosci klamcy z Telewizji Ojca Waltera caly dzien i nastepne dni pokazywali kilkaset zadymiarzy na Placu Konstytucji a nie znalezli nawet 5 min aby pokazac kilkanascie tysiecy spokojnie manifestujacych ludzi. Tutaj podobnie!.Znalazlo sie parunastu zadymiarzy a wiec piszemy o nich a nie o dziesiatkach tysiecy mlodych Polakow,ktorzy protestowali przeciwko polityce Naszego Ukochanego Przywodcy

 • (2012-01-26 23:35:38) radek

  Demonstracja przeciwko ACTA - Mielec - Video HD

  http://www.youtube.com/watch?v=b0VunVseT6g

 • (2012-01-26 23:32:29) radek

  Demonstracja przeciwko ACTA - Foto

  http://mielec.blox.pl/2012/01/Demonstracja-przeciwko-ACTA-Foto.html

 • (2012-01-26 23:30:11) gozel

  aazad

  dzięki mam katar!

 • (2012-01-26 22:50:24) bruno tassi

  Fruzik puknij się w ten pusty zideologizowany łeb. Ty nawet posła PiSu umazanego gównem tłumaczyłabyś jako próbę nowego rodzaju pomady zapachowej. W sprawie ACTY politycy wszystkich opcji dali dupy i nie dlatego, że nie wiedzieli co robią i nad czym głosują (w sumie to nie wiadomo nawet co gorsze) , tylko dlatego, że tak wtedy chcieli, a teraz na fali masowych protestów, ten i owy próbuje zgrywać wielkiego internautę i obrońcę słowa w necie, bo tak mu wygodnie z politycznego punktu widzenia. Moja prośba jest prosta, politycy odp...... się od internetu, WSZYSCY BEZ WYJĄTKU !!! A co do protestów, to trzeba to robić z głową i inteligentnie, bo jak widze zdjęcia z Kielc czy Poznania, to połowę protestów zdominowały bojówki kiboli z jasnym zadaniem i za chwilę temat utonie w oparach debilnych awantur i zadym z policją.

 • (2012-01-26 18:09:11) icantdance

  Widać co się dzieje

  Jak widać ludzie sie solidaryzują ,zawsze można z virtuala przejśc do realu.

1 | 2 | 3 | 4 | 5  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Maj

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!