REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia


Na sesji Rady Powiatu Mieleckiego zjawili się mieszkańcy gminy Gawłuszowice. Fot. ks
- Nie ma zgody na łamanie prawa – powiedział Andrzej Chrabąszcz, starosta powiatu mieleckiego odpowiadając na sugestie grupy mieszkańców gminy Gawłuszowice, by wbrew przepisom zakazał wydawania pozwolenia na budowę fermy zwierząt futerkowych w Woli Zdakowskiej. Mieszkańcy mówią o bezprawiu, a radny powiatowy z Gawłuszowic zarzuta wójtowi tej gminy załatwianie pozwoleń „pod stołem”.

Od listopada ub. roku nie ustaje emocjonalna dyskusja na temat planowanej w Woli Zdakowskiej i Młodochowie inwestycji w postaci budowy fermy zwierząt futerkowych – norek. Mieszkańcy tych miejscowości obawiają się negatywnego wpływu na środowisko, a poprzez to utratę wartości ich gruntów, a nawet negatywnych skutków zdrowotnych.

Choć sprzeciw społeczny mieszkańców Woli Zdakowskiej, Młodochowa i Krzemienicy w gminie Gawłuszowice jest dzisiaj natężony, wszystko wskazuje na to, że pozwolenie na budowę fermy zwierząt futerkowych zostanie wydane. – Nie ma dzisiaj podstaw do wydania innej decyzji, wszystkie formalności związane z procesem uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń zostały dopełnione. Jako Starostwo nie możemy, nie mamy prawa zrobić nic innego – podkreślają samorządowcy.

„Nie możemy traktować prawa instrumentalnie”

Takie postawienie sprawy wyraźnie nie podoba się jednak mieszkańcom gminy Gawłuszowice, a w szczególności wiosek Wola Zdakowska, Młodochów i Krzemienica. To właśnie oni obawiają się o negatywne skutki prowadzenia działalności fermy norek na sąsiadujących z ich nieruchomościami terenach. Grupa mieszkańców stawiła się na ostatniej - czwartkowej sesji Rady Powiatu Mieleckiego, by wysłuchać informacji dotyczących procedury administracyjnej, oddziaływania na środowisko, czy bezpieczeństwa sanitarnego inwestycji związanej z budową fermy norek.

Choć punkt dotyczył jedynie wysłuchania informacji, nie brakowało sugestii, by Starostwo Powiatowe zablokowało inwestycję nie wydając pozwolenia na budowę.

 

 


- Nie możemy traktować prawa instrumentalnie, nie możemy dostosowywać go doraźnie do swoich potrzeb – powiedział Andrzej Chrabąszcz, starosta powiatu mieleckiego. – Pewna osoba powiedziała mi wprost, bym ominął prawo. Absolutnie nie mogę tego zrobić, żebym jako organ stojący na straży praworządności i przestrzegania przepisów, sam to prawo omijał – podkreślał.

Starostwo nic tu nie pomoże…

Zdaniem przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Niedbały, sprawa pozwoleń na prowadzenie fermy rozstrzygnęła się już dawno temu - po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy i planu zagospodarowania przestrzennego. - Jeżeli taka decyzja dopuszcza tego typu inwestycje na określonym terenie i inwestor spełni wszystkie wymagane przepisy, to nie ma innej możliwości, niż wydanie pozwolenia na budowę – powiedział Niedbała.

Problem w tym, że mieszkańcy widzą złamanie prawa już na etapie decyzji wójta gminy Gawłuszowice o planie zagospodarowania. Ich zdaniem wydanie decyzji zezwalającej na prowadzenie tego typu działalności w Woli Zdakowskiej nie zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi. - Jako mieszkańcy gminy Gawłuszowice zostaliśmy potraktowani po macoszemu, jakby nas w ogóle nie było – grzmiał na czwartkowej sesji radny Zbigniew Tymuła, mieszkaniec gminy Gawłuszowice.

Norki, czyli „bomba ekologiczna”, która zdegraduje gminę

- Pan wójt pod stołem, bez zgody i wiedzy mieszkańców, bez konsultacji wydał decyzję. Po fakcie zaczęły się niby konsultacje, wójt spotkał się w trzech miejscowościach i dzisiaj przyłącza się do wszystkich mieszkańców, mówi, żeby pisać do starosty pismo, żeby ten wstrzymał wydanie decyzji. W jakim państwie my żyjemy? Kpina! – mówił zdenerwowany Tymuła.

- Te hodowle burzą cały kraj. Media cały czas podają, że to jest bomba ekologiczna. U nas jest cisza, bez echa, bez dyskusji. Nikt z mieszkańców nie został poinformowany o tej inwestycji. Gdzie są ludzie, którzy tam mają pola? Czy oni są niczym, czy są tylko od płacenia podatków? – kontynuował radny z Gawłuszowic. - Zatrujemy całe środowisko od Gawłuszowic przez Padew, aż do samej Wisły. Ponosimy za to odpowiedzialność i musimy zrobić wszystko, aby do tego nie doszło – mówił Tymuła, który zaskarżył już decyzję wójta Gawłuszowic do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

- Mam nadzieję, że dostanę odpowiedź od SKO i decyzja wójta zostanie uchylona, wówczas wszyscy będziemy spać spokojnie – podsumował Tymuła z nadzieją, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważni wcześniejsze decyzje wójta Gawłuszowic, a w efekcie ferma zwierząt futerkowych nie będzie mogła powstać.

Czytaj więcej: Głos mieszkańców w sprawie fermy norek:
„Będziemy narażeni na smród, sierść i plagi much”


ks

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2014-01-26 15:17:28) ~

  Tymuła na Europosła

  Na zdjęciu jest 12 ludzi. Te 90 procent, co pisze "hophop" to będzie jakieś 10 głosów. Ma chłop farta. Z takim poparciem murowany wybór na europosła.(ciekawe czym się wtedy zajmie Poręba? Może pójdzie do szkoły uczyć historii?) A wtedy radny Tymuła nie tylko zabroni hodowli norek amerykańskich, angielskich, francuskich, a nawet rosyjskich, ale w ogóle jakiejkolwiek hodowli. I nakaże likwidację wszystkich znaków i przepisów drogowych, żeby jego ciężarówki mogły jeździć nawet po ścieżkach rowerowych, byle tylko zyski były większe.

 • (2014-01-26 14:38:57) baby123

  Tymuła na Europosła

  Na zdjęciu jest 12 ludzi. Te 90 procent, co pisze "hophop" to będzie jakieś 10 głosów. Ma chłop farta. Z takim poparciem murowany wybór na europosła.(ciekawe czym się wtedy zajmie Poręba? Może pójdzie do szkoły uczyć historii?) A wtedy radny Tymuła nie tylko zabroni hodowli norek amerykańskich, angielskich, francuskich, a nawet rosyjskich, ale w ogóle jakiejkolwiek hodowli. I nakaże likwidację wszystkich znaków i przepisów drogowych, żeby jego ciężarówki mogły jeździć nawet po ścieżkach rowerowych, byle tylko zyski były większe.

 • (2014-01-24 17:18:21) kissmyass

  zbyszko

  A niech się cieszą. Z Elektrowni w Połańcu też się kiedyś cieszyli a teraz im wały co jakiś czas wysadzają coby jej nie zalało i już się nie cieszą.

 • (2014-01-24 17:09:22) zbyszko

  ciekawe

  a w Łaczkach Brzeskich też ma taka ferma norek powstac i wszyscy sa zadowoleni

 • (2014-01-24 09:32:33) hophop

  do narobiłosie

  Brawo brawo brawo, Tymuła ma 90% poparcia na radnego w kolejnych wyborach w Gawłuszowicach jak mu się uda z norkami, jestem tego pewien bo rozmawiam z ludzmi i oni widza ze jest dobrym radnym i naprawde o nas walczy!

 • (2014-01-24 09:28:15) narobiłosię

  Nie! dla norek

  Brawo dla pana Tymuły za wczorajsze wystąpienie w sprawie mieszkańców.Naprawdę nie śpimy po nocach!I dziękuje wszystkim którzy nas wspierają i będą wspierc.Obódźcie się mieszkańcy Woli Zdakowskiej i Krzemienicy walczcie o czyste środowisko w naszej gminie Gawłuszowice!

 • (2014-01-24 07:52:38) hophop

  Byłem wczoraj na sesji!

  Wczoraj z grupą znajomych bylismy na sesji, mozna p. Tymułe lubić lub nie ale jest on największą gwiazdą tej rady, zaangazowany, swietnie sie wypoiwada, ma ciekawe pomysły, oby tak dalej Panie Zbyszku! Oby nasza walka z norkami się powiodla!

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Maj

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!