REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaJeszcze w trakcie sesji 28 listopada, radni Prawa i Sprawiedliwości zwołali specjalny briefing prasowy, podczas którego argumentowali, dlaczego nie zdecydowali się na przyznanie dodatkowych dwóch milionów na modernizację biblioteki.

Kwota 2 mln zł, o którą wnioskowali miejscy urzędnicy w Wieloletniej Prognozie Finansowej, pozwoliłaby na rozstrzygnięcie przetargu na modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kusocińskiego.

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie przetargu na bibliotekę uzależnione od ofert na halę. Na razie nie ma zgody na dołożenie 2 mln zł

Radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości złożyli na sesji 28 listopada wniosek o wykreślenie tego punktu z uchwały. Swoją decyzję tłumaczyli chwilę później. – Chcemy wyjaśnić wykreślenie biblioteki z WPF, żeby opacznie nie zostało to zrozumiane. Jest to tylko tymczasowe rozwiązanie, które ma pozwolić na chwilę refleksji. Są dwa ważne aspekty, które wpłynęły na taką decyzję – mówił radny Jakub Cena.

-  Zgonie z deklaracjami, które poczyniliśmy na ostatniej sesji w tym zakresie, chcemy po pierwsze zapoznać się z otwarciem przetargu na  budowę hali, bo będzie ono miało bardzo ważne znaczenie, jeśli chodzi o wydatki w najbliższym okresie – tłumaczył przewodniczący Rady Miejskiej Marian Kokoszka.  - Po drugie dajemy sobie czas na to, żeby znaleźć dodatkowe finansowanie na modernizację biblioteki publicznej. Pojawiają się takie możliwości ze środków pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związane z programem e-biblioteki.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 


Dziennikarze pytali jaki wpływ na decyzję o modernizacji biblioteki ma otwarcie ofert na halę. – To pokaże jak zdeterminują się finanse miasta w najbliższym czasie. W WPF zapisana jest budowa hali na poziomie 82 milionów. Pojawiają się spekulacje o kwocie 100 mln zł i jeśli ktoś mówi to świadomie, to uważam to za normalny sabotaż. Niemniej jeśli te koszty będą na takim poziomie o jakim się mówi, to zupełnie inaczej będziemy musieli poukładać wydatki w budżecie miasta na najbliższe lata – mówił Marian Kokoszka. -  Dlatego czekamy z podjęciem decyzji w sprawie biblioteki publicznej. Być może uda się pozyskać środki znacznie większe na jej modernizację.

- Myślę, że to dobry krok, który nas przybliża do modernizacji tej biblioteki. Ona nie schodzi z priorytetów na najbliższy okres – podkreślał Kokoszka. - Dalej pozostają nimi budowa hali sportowej, modernizacja biblioteki i budowa wiaduktu. To są podstawowe inwestycje na najbliższe trzy-cztery lata.

- Modernizacja będzie, tylko chcemy skorzystać z szansy rozeznania możliwości finansowania w większym zakresie naszej biblioteki. A ten rozmach chcemy utrzymać, bo taki budynek dla kultury powinien w Mielcu stanąć w obliczu słabego stanu Samorządowego Centrum Kultury, który jest zgłaszany przez władzę i pracowników SCK – mówił radny Cena.

Jak już informowaliśmy, do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie wpłynęła żadna oferta na budowę hali. Otwarcie ofert nastąpiło dwa dni po sesji Rady Miejskiej. Tymczasem otwarcie ofert na bibliotekę nastąpiło w październiku, oferenci związani są umową do 24 grudnia. Jednak odkładanie decyzji może skutkować tym, że firma, która zaproponowała najniższą cenę, może wycofać się z chęci remontu biblioteki.

Dziennikarze mówili, że przedłużanie decyzji jest nieco pokerowym zagraniem ze strony radnych. – Pokerowym zagraniem było takie „all in” jeśli chodzi o projekt biblioteki bo opiewa on na 25 milionów. To był taki „all in” ze strony miasta i przy braku dofinansowania zostaliśmy z takim kukułczym jajem w tym momencie – mówił Jakub Cena. –  Pamiętają państwo, że procent dofinansowania to 25 proc. do biblioteki, a zakładane było 85 proc. Ta zła interpretacja zapisu wynikająca z regulaminu spowodowała obciążenie budżetu znacznie bardziej, niż zakładaliśmy.

- Jesteśmy świadomi terminu, w tym czasie przebiegną intensywne spotkania – zaznaczał Cena.

m

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2017-12-06 09:28:52) ~

  @kungpao

  Wszystko się zgadza. Radny odnosił się do szacunku kosztu budowy hali podanej przez architekta w konkursie na opracowanie koncepcji była to kwota 74mln zł konkurs był rozstrzygnięty na przełomie kwietnia i maja. Co do liczenia procentów to dofinansowanie jest do kosztów kwalifikowanych czyli od przykładowych 74 mln trzeba odjąć podatek VAT który gmina odzyskuje w całości zostaje kwota netto i w zależności co ministerstwo uzna za koszt kwalifikowany to do niego udziela dofinansowania max. próg jest do 50%. Te 17 mln które Mielec dostał bazując na kwocie 74mln daje nam około 40% . Dzisiaj wiem że koszt hali został podniesiony na 82mln. Jaki jest ostatecznie w kosztorysie nie wiem, ale słyszałem ze koło 100. Co do zarzutu że radni wybierali projekt bzdura był zespół konkursowy w którego skład wchodził tylko 1 radny na kilkanaście lub ponad dwadzieścia osób. Co do kosztu i rozbieżności to po mieście chodzi opinia że materiały przewidziane przez projektanta są z górnej półki i dla tego jest taki wzrost kosztów. Wiadomo drogie materiały =duże prowizje przy zastosowaniu tak to działa. Tutaj bym badał czy jest to prawda bo jak tak to urząd miasta ma poważny problem bo żaden radny nie podejmował decyzji na jakie materiały się zgadza tylko urzędnicy. Nowa hala to nie żaden prezent tylko konieczność, przypominam że na remont stadionu po remoncie potrzeba 6-8mln. Z hala by było tak samo bo dalibyśmy ze 40 na remont samej hali a 30 na remont basenu i za 5 lat trzeba by było nowych środków na nowy remont.

 • (2017-12-05 16:59:12) anna_zh

  BIBLIOTEKA

  Ciekawe ile jeszcze tłumaczeń będziemy czytali, że pieniądze NIE dla biblioteki. Wszystko jest ważniejsze niż biblioteka. A radni niezależnie od opcji to po prostu ANALFABECI , którzy dążą do ogłupienia mieszkańców miasta. SUPER. Proponuję jeszcze ze 2 pomniki, zmianę nazw rond i ulic - na to pieniądze są.

 • (2017-12-05 13:25:11) kungpao

  @forum

  Nie, kochaniutki, jesteś w błędzie (świadomie lub nie): info od radnego Ryniewicza jest z czerwca, informacja o koszcie hali według projektu jest z początku sierpnia :P Nowa hala sportowa miała według projektu kosztować 82 mln. zł. Radny Ryniewicz myślę wziął sobie kwotę 74 mln z kosmosu, podobnie jak z kosmosu radni wzięli sobie 50% dofinansowania z ministerstwa. Poza tym, założę się, że architekt tylko szacował koszty. A to, że się nikt nie podjął budowy hali świadczy tylko i wyłącznie o tym, że w tej kwocie żadna poważna firma tego nie zrobi i tyle. Można było remontować, to nie. PiS musiał pokazać jakie to "prezenty" zrobi miastu, tylko właśnie widać, jak miasto na tym wyjdzie. Co zrobi PiS, jak nikt się nie podejmie budowy za np. 90 czy 100mln? Co wtedy?

 • (2017-12-05 13:24:30) totylkoja

  @forum

  aczym jeszcze sie kierowali radni przy wyborze projektu oprocz ceny? Ja z tych nawiedzonych , pzdr

 • (2017-12-05 13:06:20) Zawisza

  Ile to się

  Radni napocic muszą i ile pracy by wyjść na tych z San escobar, czas się kończy kadencji i co i nic, kolesie jak byli tak zostali

 • (2017-12-05 09:54:42) depech

  hala

  biedne te miasto w takich rękach nie wiadomo kto rządzi szybko i to bardzo szybko wybory ,

 • (2017-12-05 09:13:05) forum

  @kungpao

  Tak dla jasności twojego umysłu i innych nawiedzonych: Architekt który wygrał wykonywanie koncepcji na hali później i projektu jako warunek który zapewnił mu zwycięstwo podał że koncepcja jego autorstwa będzie kosztowała 74mln zł i widać na tej opinii się opierał radny. Pozostałe jego wyliczenia tez odnosił do tej kwoty. Później w trakcie że tak powiem poszerzania zakresu została przez projektanta podana cena 82mln. I na taka kwotę radni się zgodzili i zabezpieczyli środki do WPF. Nie wiem jaka ostatecznie kwota wyszła ale słyszy się o różnych. Jeżeli to co niektórzy piszą o rozbieżności rzędu 40-60mln. To tym się powinien zająć prokurator i prześwietlić urząd miasta. Kto podejmował decyzję i kto dał zgodę na zwiększenie kosztu hali nie mają zgody rady??

 • (2017-12-05 07:57:17) kungpao

  stalowy obrońco PiSu (czyżby radny?)

  Cytat z pana Ryniewicza: "Zakładając, że koszty budowy hali z basenem to koszt 75 mln. a dofinansowanie z MS (optymistycznie, 50% czyli 30 mln, pesymistycznie, 30% czyli około 20 mln.) wkład miasta po dofinansowaniu wersji pesymistycznej to około 55 mln. " poza tym "prawie ponad 30%" brzmi nieźle. Hala będzie kosztować miasto dużo więcej, niż w Waszej wersji pesymistycznej. Ale Wy wolicie dalej manipulować.

 • (2017-12-05 07:39:10) stalowy39

  Faktycznie przeebąkiwane było..

  mają być środki na E-Biblioteki. Lepiej to sprawdźcie. Szkoda byłoby nie skorzystać. KUNGPAO ty cepie - do hali jest prawie ponad 30 procent. Basen sie nie kwalifikuje na heju już to tłumaczyli.

 • (2017-12-04 18:46:18) totylkoja

  cypisek , ale tys to to upral pieknie w slowa. Jak dla mnie komentarz roku.pzdr

1 | 2  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Maj

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!