REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia



Radny Krzysztof Szostak na sesji Rady Miejskiej poruszył kwestię konieczności wystawiania kubłów na śmieci poza posesję w dniu odbioru odpadów przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Do radnego Szostaka z prośbą o interwencję zgłosili się mieszkańcy miasta. - Mieszkańcy zwracają się do mnie, że od pewnego czasu kubły z odpadami komunalnymi nie są zabierane z posesji przez pracowników MPGK. Twierdzą oni, że nie mają takiego obowiązku. Do tej pory było to czynione bez żadnych  problemów, natomiast tak od miesiąca przestali oni zabierać kubły z posesji – mówił Krzysztof Szostak.

- Co w przypadku, gdy mieszkaniec wystawi ten kubeł i nie daj Boże jakiś przechodzień się o niego potknie i sobie coś zrobi. Kto będzie odpowiadał za ten wypadek? – pytał radny. – Gdyby się trzymać przepisów, to każdy mieszkaniec powinien wcześniej uzyskać decyzję od miasta o zajęcia pasa ruchu drogowego na czas wystawienia tego kubła – dodawał.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 

– Problem pojawił się w momencie, gdy dostaliśmy sygnały, że niektórzy mieszkańcy nie wyrażają zgody na wejście na prywatną nieruchomość – wyjaśniała Agnieszka Garncarz, Kierownik Biura Gospodarki Odpadami. - W związku z  tym, że było kilka takich sytuacji, pracownik firmy wywozowej nie może naruszyć prywatnej własności, czyli wejść na prywatną posesję. Mieszkaniec, zgodnie z zapisami regulaminu o utrzymanie czystości, jest zobowiązany udostępnić firmie wywozowej w łatwy sposób pojemnik.

- Często pojemniki są za bramkami, gdzie są też psy, które mogą zagrażać bezpieczeństwu pracownikom MPGK. Mieszkaniec w jasny sposób ma wskazane, że pojemnik musi być udostępniony dla jednostki wywozowej. Jeżeli nie stoi on poza nieruchomością, pracownik nie ma możliwości wejść na nieruchomość i zabrać pojemnik – podkreślała Garncarz.

– Nie bez powodu o to pytam, bo mieszkam na takiej ulicy, gdzie większość mieszkańców to osoby starsze. Jest im ciężko ten kubeł wyprowadzić na chodnik. Być może na terenie miasta były takie przypadki, że ktoś sobie zastrzegł. Moja propozycja jest taka, by na deklaracji dodać jakieś oświadczenie woli, że na danej posesji właściciel zezwala czy nie zezwala na wejście pracowników MPGK – proponował Krzysztof Szostak.

Na razie jednak mieszkańcy zobowiązani są do wystawiania kubłów poza swoją posesję.

m

 

Komentarze
dodaj komentarz
  • (2018-01-11 19:04:04) texas35

    1 - wystawiam kosz tuż za furtką (po mojej stronie) 2 - jeśli nie odbiorą składam skargę do urzędu i MPGK 3 - jeśli nie pomogło i każą płacić - po prostu za ten okres NIE płacę!!!

  • (2018-01-11 18:00:42) annaa25

    Rowerex/~`

    No zgadza się nie wszystkie posesje są ogrodzone ale przypuśćmy że trzymam na takiej działce kosz za domem koło garażu i co? obcy ma mi chodzić po moim obejściu?Nikogo tu nie bronie ani nie jestem pracownikiem owej firmy ale ja z nimi nie mam problemu bo mam zrobioną wnękę(ogrodzoną) w ogrodzeniu na kubeł i Panowie zawsze zabierają i odstawiają na swoje miejsce.Ale widzę że tu dużo ludzi na hej jest do dyskusji...najlepiej jakby wam zabrali jeszcze śmieci z łazienki

  • (2018-01-11 17:25:07) Rowerex

    Nie wszystkie posesje są ogrodzone, a załoga śmieciarki raczej nie zna przebiegu granicy działek - czyli gdyby zdemontować ogrodzenie, to sprawa się rozwiążę? Przy okazji warto wtedy postawić kamerkę i za każde naruszenie granicy prywatnej działki wytaczać proces karny.... Sorry, ale żeby wyjeżdżanie z kodeksem karnym każdej osobie wchodzącej na chodnik za bramką posesji, to już paranoja i degrengolada. Chyba rzeczywiście powieszę na bramce tabliczkę z napisem "TEREN PRYWATNY! WYPIER()Ć KUR()A CH()JE JE()ANE!"

  • (2018-01-11 17:15:49) ~

    annaa25 - dobry kierunek - inkasent, listonosz, goście, rodzina, sąsiad, ksiądz - wejście na teren prywatny tylko po złożeniu wcześniejszego podania z terminem rozpatrzenia 14 dni oraz po wniesieniu opłaty manipulacyjnej 20zł - TAKIE ZASADY obowiązują na mojej posesji i są umieszczone na wywieszonym regulaminie!

  • (2018-01-11 17:03:04) Radna

    Za co płacę???

    Gdy zapomnę wystawić kubeł to i tak na fakturze wyszczególnione mam wszystkie wywozy. Dlaczego??? Jeżeli MPGK nie świadczy usługi to nie powinno wystawiać za nią faktury.

  • (2018-01-11 15:57:28) annaa25

    P.Szostak

    Na Pańskim osiedlu pewnie nikt nie chciał być radnym i dlatego Pana wybrali!!Może to ktoś inny ma problem z wystawianiem kubłów a nie pańscy sąsiedzi?Teren prywatny mówi sam za siebie... Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego osoba, która wdziera się na teren prywatny - w tym: do cudzego domu, mieszkania, lokalu bądź pomieszczenia albo na ogrodzony teren - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku. Można przytoczyć wiele artykułów ale to jak Pan jest zainteresowany to proszę poszukać w KK.Następną sprawą to są nasze pupile (czworonogi)...jeśli któregoś pracownika ugryzie to co wtedy Panie Szostak?

  • (2018-01-11 15:15:19) Damianek19

    no to stoj przy kuble jak nie masz co robic najlepiej dla calego hej mielec jak wejdziesz do niego i trafisz na skladowisko wraz z innymi cennymi nabytkami

  • (2018-01-11 14:38:17) ~

    Damianek19 - ależ TY jesteś głupi nie widząc prostego rozwiązania - obiór odpadów powinien się odbywać tylko w obecności właściciela czekającego obok kubła na śmieci. Właściciel posesji powinien wystawić kubeł przed posesję i czekać przy kuble do czasu przyjazdu śmieciarki. Jeśli właściciela nie ma przy kuble, to śmieci obieranie nie będą. To rozwiąże np. problem dowcipnisiów na kacu kradnących lub przewracających kubły.

  • (2018-01-11 12:53:30) Damianek19

    do Szostak

    ales TY glupi Szostak, bedzie jechal kierowca i patrzyl w kartkr kto pozwala wejsc a kto nie i tak 1000 razy dziennie, skoncz chlopie widac ze nigdy fizycznie nie robiles

  • (2018-01-11 12:43:48) ~

    Nie ma obowiązku!

    Nie ma obowiązku wystawiania pojemników po za posesję - to wymysł MPGK. Mieszkańców obowiązuje uchwala Rady Miejskiej mówiąca że: "§ 8. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do: 1) ustawienia na terenie nieruchomości pojemników na odpady w miejscu widocznym, wyodrębnionym, łatwo dostępnym dla pracowników jednostki wywozowej lub, gdy takiej możliwości nie ma, wystawiania w dniu odbioru, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, na chodnik lub ulicę przed wejściem na teren nieruchomości" - tak więc można na terenie nieruchomości, więc wymogi MPGK są bezprawne - ALE JEŚLI Rada Miejska zmieni uchwalę i zapisze w niej taki obowiązek, to rozmowa będzie inna! A że np. postawienie kubła na chodniku jest tak naprawdę niezgodne z prawem, to inna para kaloszy....

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.