REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaOkoło 2 tysiące mielczan wzięło udział w drugim proteście przeciwko działalności firmy Kronospan w Mielcu. Protestujący zgromadzili się pod Pomnikiem Wolności, skąd przeszli pod magistrat. Tam pełniącemu funkcję prezydenta przekazali listę postulatów.RELACJA WIDEO:Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 To drugi w tym roku uliczny protest przeciw firmie Kronospan. Tym razem jego uczestnicy nie poszli pod zakład, a przed magistrat. Urząd Miejski stał się symboliczną siedzibą urzędników, polityków i samorządowców, którzy są odpowiedzialni za decyzje i regulacje prawne umożliwiające działalność firmie Kronospan.

Organizatorzy protestu zapraszali na manifestację najważniejszych polskich, podkarpackich i mieleckich polityków i samorządowców. Wykazywali rozczarowanie faktem, że Kronospan nadal może funkcjonować i się rozbudowywać. Wielokrotnie wyciągali czerwone kartki jako gest ostrzeżenia wobec rządzących przed nadchodzącymi wyborami.

Przed Urzędem Miejskim do protestujących wyszedł pełniący funkcję prezydenta miasta Fryderyk Kapinos. Wydaje się, że to jedyny samorządowiec, który nie doświadczył krytyki w czasie tego protestu. Otrzymał listę postulatów do spełnienia, które obiecał wnikliwie analizować. Postulaty nie zostały odczytane publicznie, autorzy dokumentu przyznali, że spisywany był w nocy przed protestem. Kapinos poinformował także o swoich działaniach dotyczących Kronospanu, przypominając również, że swoje obowiązki pełni zaledwie od trzech miesięcy.

Postulaty protestujących:


1.    Żądamy zmian w prawie lokalnym naszego miasta, które będą zabraniały emisji szkodliwych gazów takich jak formaldehyd, a emisja odorów będzie niemożliwa.

2.    Żądamy zmian w prawie lokalnym naszego miasta, które ograniczą powierzchniowo rozbudowę zakładu Kronospan i będą ją utrzymywać w stosownych ryzach.

3.    Żądamy zmian w prawie państwowym aby gigantyczna spalarnia wielopaliwowa firmy Kronospan Mielec została zaliczona do dużego obiektu energetycznego i polegała pod standardy emisyjne i zapobiegania zanieczyszczeniom jak dla obiektów energetycznego spalania.

4.    Żądamy natychmiastowego utworzenia delegatury WIOŚ w naszym mieście wraz z jednostką inspekcyjną i profesjonalnym laboratorium.

5.    Nie zgadzamy się na pogłębienie eutanazji Osiedla Mościska, które jest usytuowane najbliżej zakładu Kronospan i najbardziej odczuwa niekorzystny wpływ instalacji na zdrowie i codzienny byt.

6.    Żądamy zakazu spalania w piecach zakładu odpadów drewnopochodnych i budowy nowej instalacji dla odpadów.

7.    Nie zgadzamy się na jawnie realizowany podział inwestycji skumulowanej, który trwa od przeszło 20 lat i trwa nadal przy zgodzie administracji, kęsając drobnymi kawałkami nasze środowisko lokalne.


8.    Nie zgadzamy się na wydanie kolejnego pozwolenia zintegrowanego bez nakazu pełnej hermetyzacji zakładu i jego składowisk oraz ograniczeń emisji wszystkich zanieczyszczeń gazowych co najmniej o 90% w stosunku do obecnych.

Mielczan protestujących przeciw Kronospanowi wspierała delegacja z miasta Żary, gdzie działa podobna firma. Tam pierwsze pikiety gromadziły kilkaset osób. Jak opowiadali miejscowa burmistrz nie wyszła do protestujących, nie wspiera ich w akcji sprzeciwu.

hm, ks


 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-06-15 10:29:02) Abek

  Protest ok, merytoryka słaba...

  Rzeczywiście w pewnym momencie był tam niepotrzebny wydźwięk polityczny. Te czerwone kartki, ostrzeżenie i teksty bez pokrycia w faktach i możliwościach prawnych były chyba po to by coś pokazać na siłę,-nie wiem że prezydent be bo z PiS albo coś w tym stylu. Niemniej działajcie bo zawsze coś można ugrać!!

 • (2018-06-14 22:19:13) &&&

  @Wieśniak

  Cytuję To, ze Wladyslaw Ortyl i PiS przegraja, nie znaczy wcale, ze Mielec wygra. Skad przeswiadczenie, ze przedstawiciel innej partii bedzie jako marszalek postepowal inaczej? Ruch obywatelski musi isc po wladze (oraz odpowiedzialnosc) i uzyskac maksimum wplywow w samorzadzie terytorialnym. Nowi ludzie, nowa wizja, nowe pomysly. Model rozwoju wdrazany w Mielcu przez trio Bledowski-Chodorowski-Ortyl wyczerpal swoje mozliwosci. Czas na dobra zmiane To historyczna chwila dla psełdoekologów chcących zaistnieć w polityce

 • (2018-06-14 09:20:30) KrzyFor

  Tu nawet nie chodzi o te czerwone kartki, czy marsz na UM. Chodzi o wymienianie przez wszystkie możliwe przypadki nazwy tylko jednej partii, gdy tymczasem dla pozostałych stosowano ogólniki byle tylko uniknąć ich nazywania po imieniu mimo, iż na wstępie protestu wyraźnie podkreślono, że winne są wszystkie władze miasta od 20 lat. Poza tym zapraszanie Prezydenta i Premiera Polski miało tylko jedno na celu – „pokazanie” że obecne władze kraju mają gdzieś nasze sprawy, bo nie przyjechały do Mielca :-) Tą samą sztuczkę można było też łatwo zrobić w stosunku do władz UE, czy Papieża.

 • (2018-06-14 07:19:52) Wieśniak

  W ktorym momencie protest mial charakter polityczny?

 • (2018-06-13 17:26:49) KrzyFor

  Wg. mnie frekwencja na proteście była dużo mniejsza z powodu złego terminu jego ogłoszenia – w chwilę przed uruchomieniem tych nowych filtrów. Ok, może są szczegółowe ku temu powody, ale z punktu widzenia zwykłego przechodnia, nawet Kronospanowi należy się szansa pokazania jak te filtry działają. Poza tym niestety protest miał charakter polityczny, co może w przyszłości jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę uczestników.

 • (2018-06-12 19:33:48) gonzo77

  Ty tynka taka glupia jesteś czy tylko piszesz co ci kronokierownik każe. Ludzie protestują przeciwko truciu ich rodzin nie przeciwko widokowi dymu. Nie widzisz problemu tzn ze go nie ma. Niezle jestes tępa.

 • (2018-06-12 19:10:26) Mupiś

  do max2611

  Od głodu, ognia i wojny wybaw nas Kron(os)Panie

 • (2018-06-12 19:10:15) Mupiś

  do max2611

  Od głodu, ognia i wojny wybaw nas Kron(os)Panie

 • (2018-06-12 18:51:07) max2611

  Protest

  Po mału kończy się era BRW w Mielcu. Ciekawy jestem ilu pracowników z tej firmy którzy brali udział w proteście a niedługo zostaną zwolnieni z Brw przejdą do Krono. Jak Wam bieda zajrzy do d..y to już Krono będzie O.K. Już paru ekologów z protestu tam pracuje .

 • (2018-06-12 11:00:07) mrjurek

  PS. może hej.mielec zainteresowało się z jakich adresacji wychodzą komentarze i stanowczo ograniczyło wpływ trolli i firm zewnętrznych które zajmują się kontraktowo takimi zleceniami. Proszę "ruszyć za dupę" swojego informatyka celem dogłębnej analizy.

1 | 2 | 3 | 4  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Czerwiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!