REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Wydarzenia

Kilkadziesiąt minut potrwał protest przeciw umowie ACTA na Placu Armii Krajowej w Mielcu.

ACTA to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement. - Porozumienie wielostronne, mające narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej. Dokument ustanawia szereg regulacji prawnych o globalnym zasięgu. Do porozumienia może przyłączyć się każde państwo zainteresowane współpracą w ramach powstających struktur. Powołane do życia ciała administracyjne będzie zupełnie niezależne od istniejących obecnie międzynarodowych instytucji, zajmujących się dotychczas tymi zagadnieniami: Światowej Organizacji Handlu (WTO), Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) czy innych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Przedmiotem regulacji są kwestie obrotu podrabianymi dobrami, zasady handlu lekami generycznymi oraz problem rozpowszechniania dzieł prawnie chronionych poprzez Internet (tzw. piractwo medialne) – czytamy w Wikipedii.

Porozumienie ACTA w USA i Europie budzi olbrzymie kontrowersje. Ma wielu przeciwników, którzy uważają, że wprowadzenie ACTA ograniczy wolność Internetu oraz swobodę korzystania z sieci. Przeciw ACTA protestuje nawet Wikipedia. Tymczasem 26 stycznia w Tokio to porozumienie ma być podpisane przez Polskę, dalej powinno być ratyfikowane przez rząd i parlament. Taki plan spotkał się olbrzymimi protestami także w kraju.

W Mielcu grupa młodych ludzi przygotowała pikietę na Placu Armii Krajowej. Odbyła się dzisiaj o 16:00, trwała kilkadziesiąt minut. Przyszło około 150 osób, w ogromnej większości młodych, uczniów mieleckich szkół. Do udziału w manifestacji zwoływali się przede wszystkim w portalu społecznościowym Facebook, tyle że tam udział w pikiecie zadeklarowało ponad 1500 osób.

Gdy dochodziła 16:00 na Placu AK stało zaledwie kilkanaście osób, mocno rozczarowanych pustkami. Dopiero gdy zjawili się organizatorzy, wyposażeni w nagłośnienie znane z pielgrzymek czy procesji, i zachęcili głośno do zebrania się przy fontannie z różnych stron Placu zaczęli schodzić się chętni do protestowania. Początkowo około 70 osób, finalnie liczba osób zgromadzonych na pikiecie sięgnęła około 150 osób.

Protest zaczął się od symbolicznego zerwania knebla z napisem ACTA z ust jednego demonstrantów. Młody mężczyzna opowiedział później jaki dyskomfort towarzyszył zakneblowaniu i porównał swoją sytuację do spodziewanych skutków wprowadzenia umowy ACTA. Kolejne długie minuty minęły na barwnym wystąpieniu licealisty Marcina Parysa. To przede wszystkim straszenie skutkami wprowadzenia umowy ACTA. – Jeżeli ACTA zostanie wprowadzone, na mocy nowego prawa będziesz piratem ściągając dowolny plik z sieci. Twoja mama będzie piratem, jeżeli na rodzinnym obiedzie da przepis Twojej cioci z niedawno kupionej książki kucharskiej, Twój tata będzie piratem, jeżeli jeżeli zepsuje mu się droga część do samochodu a on kupi tańszy zamiennik zamiast drogiego oryginału. (...) Czy więc jedyną radością staruszków będzie popularne pożyczanie sobie i przekazywanie dalej czasopism religijnych? Nie! To też bedzie zabronione. Osoba która kupiła gazetę nie będzie mogła pożyczyć jej innej osobie, ponieważ nie ma praw do udostępniania cudzego tekstu, a ta druga osoba nie kupiła gazety, więc nie ma prawa do zapoznawania sie z jej treścią. W świetle prawa obie te osoby będą przestępcami. (...) ACTA zabrania produkowania i sprzedaży tańszych zamienników o podobnym działaniu znanych i drogich leków. Jeśli mówimy o syropku na kaszel, to pół biedy, co jednak jeśli chodzi o niesamowicie drogie leki np. na mukowiscydozę czy stwardnienie rozsiane – grzmiał. Padło wiele słów o ograniczaniu wolności słowa. – Dziękuję za to, że przyszliście, że zmobilizowaliście się. W Warszawie taka demonstracja z powodów organizacyjnych została przełożona – dodawał. Gdy skończył, otrzymał brawa. Zachęcił też do podpisywania petycji w sprawie ACTA, co wiele osób uczyniło.

Finisz manifestacji to kilka głośnych okrzyków sprzeciwu wobec ACTA i kilka słów od mężczyzny, który przyjechał do Mielca z Krosna by tu protestować. Ostrzegał przed światem znanym z książki Georga Orwella „Rok 1984”. Wśród manifestantów organizatorzy rozdawali ulotki. Sami protestujący przygotowali jeden transparent, kilka osób na znak protestu zakleiła sobie usta, była flaga narodowa, były kartki z hasłami sprzeciwu.

Tuż przed 17:00 demonstracja oficjalnie się zakończyła i zebrani zaczęli się rozchodzić. Co ciekawe w mieście pojawiły się plakaty zachęcające do przyjścia na tę demonstrację na godzinę… 18:00.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


PC
 

Komentarze
dodaj komentarz
  • (2012-01-26 15:20:54) fruzia

    http://niezalezna.pl/22420-wikileaks-szykowali-acta-w-tajemnicy

  • (2012-01-26 15:10:48) fruzia

    z tego jednoznacznie wynika, że europosłowie nie odrabiają lekcji...głosują a nie bardzo wiedzą za czym....przynajmniej posłowie pisu przyznali sie do błędu i zaapelowali do premiera, by nie podpisywał - do niego nalezy ta decyzja w końcu....inne państwa jakos nie bały sie powiedzieć nie a ten jak zwykle pierwszy - tylko nie w tym co trzeba ....

  • (2012-01-26 13:42:49) mk74mk

    Fruzia, nie znalazłam Skowrońskiej na tej liście zdrajców: http://wyborcza.pl/1,76842,11017884,ACTA__Kto_glosowal_za__kto_glosowal_przeciw.html dlatego też nie obchodziła mnie ona, tak teraz, jak i na codzień, czy ona, czy Poręba...

  • (2012-01-26 11:29:28) fruzia

    mk74mk jak najbardziej zgadzam się z Twoim wpisem, konia z rzędem dla tego kto mi wytłumaczy dlaczego zamiar podpisania ogłoszono na 40 stronie komunikatu prasowego, dotyczącego rolnictwa i rybołówstwa ( mądrzejsi sie domyślają) tylko nie dotyczytałam akurat wypowiedzi Pana Poręby i gdybys mogła to rzuć linkiem ....poza tym wychwalana tu na heju pani Skowrońska jest jak najbardziej za a o niej nie wspomniałaś :)

  • (2012-01-26 10:10:23) mk74mk

    philips80, narazie mojego bardzo bezpośredniego wpisu nie skasowali, więc póki co widzę, ze jednak nie kasują... fruzia, ja sie pytam, co ministerstwo rolnictwa i rybołóstwa ma wspólnego z internetem i prawami autorskimi? chyba tylko tyle, że bronią interesów grubych ryb i reprezentują świnie z rządu. żaden kraj europejski tego nie podpisał, i nie podpisze, a Tusk wyszedł na kretyna w całej Europie. wybacz, ale europosłowie zarabiają 100tys Euro w czasie kadencji za wciskanie przycisków (nie wliczając zwrotów kosztów noclegów, podrózy, itp) dlatego nie można komukolwiek darować niekompetencji. sklepowa w sklepie pracując za 1500zł ponosi konsekwencje swoich czynów i płaci za pomyłki, dlaczego nie miałoby to dotyczyć kogoś, komu za pracę płacą 400tys zł? wbrew temu co piszesz, nie zauważyłam, zeby w jakimkolwiek artykule Hej pisało coś negatywnego o Porębie. może nie miało powodu, więc ok. ja tez tego człowieka nie krytykowałam, do czasu gdy opowiedział sie za ACTA. moim zdaniem to śmiesznie nawet brzmi z ust polityków "wciaskaliśmy TAK, a uważamy inaczej". świadczy o tym, ze to marionetki, którzy dla kasy wciskają cokolwiek, nieważne, że to niekorzystne dla kraju...

  • (2012-01-26 09:26:56) fruzia

    mk74mk i aazad

    mk74mk co do Poręby to sprawa ma sie zupełnie odwrotnie...hej mielec wyraźnie odcina się od działań tego pana i we wszystkich komentarzach nieprzychylnie się o nim wyrażają, a jeśli chodzi o jego opinię na ten temat to zapewne jest taka jak całego PiS-u, czyli są przeciw...dlaczego podpisali? - : "Porozumienie ACTA podlegało formalnemu przyjęciu przez Radę ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w dniu 15 - 16 grudnia 2011 roku w ramach tzw. punktów A, czyli przyjmowanych w procedurze bez dyskusji....został wpisany przez Sekretariat Generalny Rady na listę punktów o charakterze nieustawodowaczym, jako punkt przyjmowany przez ministrów bez dyskusji .."nie wspominając już o tym, że o ACTA wiedziały najważniejsze instytucje już przynajmniej od listopada-ale cisza medialna to podstawa dzisiejszej demokracji ;) aazad - za jakiś czas rząd ci podsunie pomysł zaczipowania się, bo po co dźwigać dowód a ty to kupisz i będziesz wręcz wychwalał....zaczipowany baran ale szczęsliwy :)

  • (2012-01-26 08:27:06) aazad

    Prowokacja sie udala. Dziekuje biedni, chorzy ludzie. Polska podpisala.

    gozel lecz sie. Reszta komentarza usunieta przez ACTA. ZAL.PL

  • (2012-01-26 08:24:03) icantdance

    Wolność

    To jest prawda co pisze Philips80 Umowa pomiedzy bogatymi żydkami i nienasyconymi apetytami prezesów wielkich korporacji.A jak uczy historia to już podpisywali takie pakty za plecami.

  • (2012-01-26 06:50:47) Philips80

    Wolność !!!

    A to że ta strona poddaje się działaniom ACTA to już jest chore i każdy wpis jest kasowany !!!! To może od razu oddajcie Mielec żydom z USA lub całemu FBI z gatesem na czele co ma za małe zyski i dlatego się dobiera do biednych ludzi i chcą kontrolować każdego w necie !!! Po za tym to że oni myślą że będą kogoś kontrolować to się grubą mylą bo to jest tak samo jak z alarmem w samochodzie zaraz ktoś wymyśli na nowe zabezpieczenia obejście i będzie po sprawie !!!

  • (2012-01-26 06:37:57) Philips80

    Miasto !!!!

    To nie wiecie że Hej Mielec to stronnicze media i tylko pokazać coś dla picu a to żeby coś naprawdę pokazać co warte jest uwagi to już nie !!!!! To raz dwa mamy katolickie i proreligijne miasto ważne są pomniki historia i kościoły a nie młodzi ludzie. Ile trwała walka o MC w mieście masakra. Nie dziwię się nikomu że tutaj nikt nie chcę inwestować i nazywa to zadupiem lub polską kategorii D. Wcale mnie nie dziwi że ludzie z tąd wyjeżdżają bo tutaj nie ma nic !!! W całym kraju coś dzieje dobrego to u nas zawsze się odbije echem albo w ogóle olać to i tyle takie jest podejście.

«  1 | 2 | 3 | 4 | 5  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.