REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia

Kilkadziesiąt minut potrwał protest przeciw umowie ACTA na Placu Armii Krajowej w Mielcu.

ACTA to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement. - Porozumienie wielostronne, mające narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej. Dokument ustanawia szereg regulacji prawnych o globalnym zasięgu. Do porozumienia może przyłączyć się każde państwo zainteresowane współpracą w ramach powstających struktur. Powołane do życia ciała administracyjne będzie zupełnie niezależne od istniejących obecnie międzynarodowych instytucji, zajmujących się dotychczas tymi zagadnieniami: Światowej Organizacji Handlu (WTO), Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) czy innych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Przedmiotem regulacji są kwestie obrotu podrabianymi dobrami, zasady handlu lekami generycznymi oraz problem rozpowszechniania dzieł prawnie chronionych poprzez Internet (tzw. piractwo medialne) – czytamy w Wikipedii.

Porozumienie ACTA w USA i Europie budzi olbrzymie kontrowersje. Ma wielu przeciwników, którzy uważają, że wprowadzenie ACTA ograniczy wolność Internetu oraz swobodę korzystania z sieci. Przeciw ACTA protestuje nawet Wikipedia. Tymczasem 26 stycznia w Tokio to porozumienie ma być podpisane przez Polskę, dalej powinno być ratyfikowane przez rząd i parlament. Taki plan spotkał się olbrzymimi protestami także w kraju.

W Mielcu grupa młodych ludzi przygotowała pikietę na Placu Armii Krajowej. Odbyła się dzisiaj o 16:00, trwała kilkadziesiąt minut. Przyszło około 150 osób, w ogromnej większości młodych, uczniów mieleckich szkół. Do udziału w manifestacji zwoływali się przede wszystkim w portalu społecznościowym Facebook, tyle że tam udział w pikiecie zadeklarowało ponad 1500 osób.

Gdy dochodziła 16:00 na Placu AK stało zaledwie kilkanaście osób, mocno rozczarowanych pustkami. Dopiero gdy zjawili się organizatorzy, wyposażeni w nagłośnienie znane z pielgrzymek czy procesji, i zachęcili głośno do zebrania się przy fontannie z różnych stron Placu zaczęli schodzić się chętni do protestowania. Początkowo około 70 osób, finalnie liczba osób zgromadzonych na pikiecie sięgnęła około 150 osób.

Protest zaczął się od symbolicznego zerwania knebla z napisem ACTA z ust jednego demonstrantów. Młody mężczyzna opowiedział później jaki dyskomfort towarzyszył zakneblowaniu i porównał swoją sytuację do spodziewanych skutków wprowadzenia umowy ACTA. Kolejne długie minuty minęły na barwnym wystąpieniu licealisty Marcina Parysa. To przede wszystkim straszenie skutkami wprowadzenia umowy ACTA. – Jeżeli ACTA zostanie wprowadzone, na mocy nowego prawa będziesz piratem ściągając dowolny plik z sieci. Twoja mama będzie piratem, jeżeli na rodzinnym obiedzie da przepis Twojej cioci z niedawno kupionej książki kucharskiej, Twój tata będzie piratem, jeżeli jeżeli zepsuje mu się droga część do samochodu a on kupi tańszy zamiennik zamiast drogiego oryginału. (...) Czy więc jedyną radością staruszków będzie popularne pożyczanie sobie i przekazywanie dalej czasopism religijnych? Nie! To też bedzie zabronione. Osoba która kupiła gazetę nie będzie mogła pożyczyć jej innej osobie, ponieważ nie ma praw do udostępniania cudzego tekstu, a ta druga osoba nie kupiła gazety, więc nie ma prawa do zapoznawania sie z jej treścią. W świetle prawa obie te osoby będą przestępcami. (...) ACTA zabrania produkowania i sprzedaży tańszych zamienników o podobnym działaniu znanych i drogich leków. Jeśli mówimy o syropku na kaszel, to pół biedy, co jednak jeśli chodzi o niesamowicie drogie leki np. na mukowiscydozę czy stwardnienie rozsiane – grzmiał. Padło wiele słów o ograniczaniu wolności słowa. – Dziękuję za to, że przyszliście, że zmobilizowaliście się. W Warszawie taka demonstracja z powodów organizacyjnych została przełożona – dodawał. Gdy skończył, otrzymał brawa. Zachęcił też do podpisywania petycji w sprawie ACTA, co wiele osób uczyniło.

Finisz manifestacji to kilka głośnych okrzyków sprzeciwu wobec ACTA i kilka słów od mężczyzny, który przyjechał do Mielca z Krosna by tu protestować. Ostrzegał przed światem znanym z książki Georga Orwella „Rok 1984”. Wśród manifestantów organizatorzy rozdawali ulotki. Sami protestujący przygotowali jeden transparent, kilka osób na znak protestu zakleiła sobie usta, była flaga narodowa, były kartki z hasłami sprzeciwu.

Tuż przed 17:00 demonstracja oficjalnie się zakończyła i zebrani zaczęli się rozchodzić. Co ciekawe w mieście pojawiły się plakaty zachęcające do przyjścia na tę demonstrację na godzinę… 18:00.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


PC
 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2012-01-26 00:12:49) gozel

  ACTA

  "Komentarz usunięty przez ACTA"

 • (2012-01-26 00:09:03) gozel

  ACTA

  \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Komentarz usunięty przez ACTA\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

 • (2012-01-26 00:08:34) gozel

  ACTA

  \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Komentarz usunięty przez ACTA\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

 • (2012-01-26 00:07:56) gozel

  ACTA

  \\\\\\\\\\\\\\\"Komentarz usunięty przez ACTA\\\\\\\\\\\\\\\"

 • (2012-01-26 00:07:18) gozel

  ACTA

  \\\\\\\"Komentarz usunięty przez ACTA\\\\\\\"

 • (2012-01-26 00:06:30) gozel

  ACTA

  \\\"Komentarz usunięty przez ACTA\\\"

 • (2012-01-26 00:06:05) gozel

  ACTA

  \"Komentarz usunięty przez ACTA\"

 • (2012-01-26 00:05:35) gozel

  ACTA

  "Komentarz usunięty przez ACTA"

 • (2012-01-25 22:57:56) mk74mk

  -> Ganjaguru, racja

  zauważyłam że hej od samego początku nie nagłaśniał akcji. nawet gdy już było zaplanowane, ze będzie pikieta, napisali artykuł pt "czy będzie pikieta?" nie chcąc jej reklamować wśród internautów, poddając w wątpliwość pytajnikiem. ale co sie dziwić? hej mielec jest stworzone po to, by włazić bez mydła mieleckim prezeskom ze strefy i urzędasom. wychwalać Porębę, który udaje przyjaciela młodzieży, a który głosował za ACTA, czyli jest zdrajcą młodego pokolenia.

 • (2012-01-25 22:50:38) icantdance

  Fajnie

  Fajnie że walczycie w imie

«  1 | 2 | 3 | 4 | 5  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Czerwiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!