REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

EdukacjaPrezydent Daniel Kozdęba zwołał specjalną konferencję prasową poświęconą reformie edukacji w Mielcu. – Chciałbym prosić o uspokojenie mieszkańców. Istotne jest to, co powiedzą rodzice. Ich warunki będą stosowane w szkołach – mówił prezydent Kozdęba.

Planowana w mieleckich szkołach reforma edukacji wywołała sporo emocji wśród rodziców uczniów. Nie zgadzają się oni na przenoszenie ich dzieci do innych szkół. Ruch ten brany jest pod uwagę w stosunku do uczniów klas siódmych, po to, by zapewnić jak najlepsze warunki kształcenia. W poniedziałek rozpoczną się spotkania z rodzicami, by rozwiązać te problem.

Miasto szuka rozwiązań


Daniel Kozdęba zwołał też specjalną konferencję prasową, by wyjaśnić podejmowane przez Urząd Miejski działania. - Chciałbym prosić o uspokojenie mieszkańców, przede wszystkim dzieci uczęszczających do szkół.  Naprawdę w tej chwili robimy wszystko co możliwe, aby znaleźć dobre rozwiązania dla dzieci. Przed nami spotkania w szkołach, gdzie będziemy pytać o zdanie rodziców i będziemy dążyć do tego, aby te warunki, które będą prezentowane przez rodziców, były uwzględnianie i stosowane w szkołach – mówił na wstępie Daniel Kozdęba. - Dla mnie istotne jest to, co powiedzą rodzice.

- Oczywiście będzie to dla miasta rodzić określone skutki finansowe, z którymi będziemy musieli sobie poradzić w dłuższej perspektywie czasowej. To również kwestia problemów, które w tej chwili przewidujemy, że mogą się pojawić jeżeli chodzi o pełne zatrudnienie nauczycieli, ale deklaruję, że będziemy robić wszystko co możliwe, by poradzić sobie z tymi problemami – dodawał prezydent miasta. - Jesteśmy po spotkaniach z dyrektorami szkół i ta kwestia zagospodarowania nauczycieli była omawiana. Będziemy robić wszystko, by wszyscy nauczyciele znaleźli dla siebie zajęcie.

Dobro dzieci najważniejsze

Zastępca prezydenta Jan Myśliwiec zaznaczał, że samorządy mają mało czasu by wprowadzić u siebie nową reformę. -  Pomimo obietnic, że ustawa oświatowa będzie w październiku, to odbyło się to pod koniec stycznia. W związku z tym ten czas jest bardzo krótki. Spadło na nasze barki podejmowanie decyzji związanych z zagospodarowaniem dzieci, przemieszczeniem ich do określonych budynków – powiedział Jan Myśliwiec.

Zapewniono też, że miasto nie będzie działać wbrew woli rodziców. – Nie będziemy na siłę forsować określonych rozwiązań, tylko będziemy przychylać się do decyzji, próśb rodziców, by ich dzieci mogły się uczyć w określonych budynkach. Musimy sobie tylko zdawać sprawę z tego, że wtedy będą gorsze warunki – dodawał Jan Myśliwiec, zaznaczając, że przenoszenie uczniów to na razie jedynie propozycja.

- Pierwszym elementem jest dobro dziecka. Mamy zapewnić kształcenie, kształcenie na dobrym poziomie – podkreślał zastępca prezydenta. - Nie mamy czasu na to, by można było rozciągnąć ten proces w czasie. Chociaż i tak będzie on trwał, bo na razie mówimy o szóstych klasach, które staną się w przyszłym roku szkolnym siódmymi, ale w kolejnych latach będą roczniki przybywać. Będzie również  takie niebezpieczeństwo, jeżeli rodzice będą życzyć sobie, żeby te dzieci uczyły się w szkołach macierzystych, że w niektórych obszarach niektóre budynki mogą być mniej dociążone.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 Szkoły muszą zostać dostosowane do uczniów

Prezydent Myśliwiec pytany był również o rywalizację pomiędzy szkołami. - Nie boję się konkurencji, bo patrzyliśmy na demografię – na Osiedlu są wystarczające trzy szkoły i nie będą dla siebie tworzyły konkurencji, choć na pewno będzie walka o ucznia, bo tak się to odbywa. Każdy dyrektor musi zadbać o to, by zapewnić napełnienie budynku uczniami, ale poprzez poziom. Taki jest warunek. Dobro ucznia, bezpieczeństwo i poziom nauczania. Wtedy dzieci chętnie przychodzą do szkoły – odpowiadał Jan Myśliwiec.

Naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miejskiego Arkadiusz Gałkowski zaznaczał, że zmieni się obłożenie sal lekcyjnych. - Kształcenia w gimnazjum, trzyletniej szkoły, wygląda inaczej. Uczniowie wędrują po całej szkole do określonej pracowni i tam się uczą. W szkole podstawowej te małe dzieci muszą mieć osobną salę. To komplikuje sprawę. Przychodzą i ileś godzin spędzają ze swoim nauczycielem w sali. To powoduje, że szkoły podstawowe potrzebują więcej sal do nauczania, jeżeli chcą zachować jedną zmianę – tłumaczył Arkadiusz Gałkowski.

Ponad 2 miliony złotych będzie kosztowało wprowadzenie reformy


– Jesteśmy po dyskusjach z dyrektorami, to co zwraca uwagę, to z jednej strony kwestia organizacji szkół, przygotowania sal, które trzeba wprowadzić. Koszty te niestety będzie musiał ponieść samorząd, na to pieniędzy nie dostaniemy. Najpierw jednak chcemy, by wypowiedzieli się rodzice, czy mimo wszystko decydują się zostawić dzieci w określonej szkole - w tej chwili przewidujemy, że taka będzie decyzja rodziców, nawet jeśli będzie to skutkowało pojawieniem się zmianowości w szkole – mówił Daniel Kozdęba.

Wstępne wliczenia kosztów związanych z infrastrukturą, które wynikają z wprowadzenia reformy, obliczono na 2 387 000 złotych. To koszt przystosowania sal i ich doposażenia.

- Następstwa reformy będą rodzicom prezentowane na spotkaniach. Chcemy, żeby rodzice mieli świadomość wyboru. Nie mówię o przekonywaniu, ale o przedstawieniu wszystkich informacji, które mogą mieć wpływ na decyzję rodziców - podkreślał prezydent Kozdęba.

Przenoszenie uczniów jedną z opcji

Ewentualną decyzję o przenoszeniu uczniów do innych budynków zatwierdzić będzie musiała Rada Miasta odpowiednią uchwałą. - Zanim z jakąkolwiek ustawą chcemy wystąpić, chcemy spotkać się z rodzicami. Nie chodzi o to, by skłócić samorząd z rodzicami. Tu musi być współpraca. Nawet jeżeli rodzice wybiorą,  że będą chcieli pozostać w macierzystych szkołach, to tak się stanie – dodawał Jan Myśliwiec. - Wprowadzenie czegoś na siłę może skutkować reperkusjami, odpowiedzialnością. Chodzi o to, by pierwszym organem najważniejszym dla dziecka był rodzic, który decyduje o jego losie. My możemy podać warianty wyborów.

Wcześniejsze rozmowy z rodzicami nie były możliwe, bo magistrat najpierw musiał zatwierdzić projekt obwodów szkolnych. Te przyjęła Rada Miasta na sesji 9 lutego. - Jest ciasno jeśli chodzi o czas. Wolałbym robić te rozmowy w listopadzie, byłoby więcej czasu. Dzisiaj mamy połowę lutego – dopiero wczoraj podpisano podstawę programową. Ciągle nie ma ramowych planów nauczania. Zbilansowanie, ile tych godzin naprawdę będzie i czego dzieci będą się uczyć, jeszcze nie jest możliwe – informował Jan Myśliwiec. - Robimy to na projekcie, by być przygotowanym do dyskusji. Wszystkie działania podejmujmy w krótkim czasie, a by rozmawiać z rodzicami tego czasu potrzeba.

Działanie szkół będzie sprawdzane

Sytuacja w szkołach od września będzie na bieżąco monitorowana. - Będziemy patrzeć co się dzieje na mieście. Nowe szkoły będą żyły swoim życiem,  będą mogły proponować ofertę i być może większa grupa wybierze jednak tę nową placówkę, bo  może się okazać, że do tej szkoły warto dziecko posłać – dodawał prezydent Kozdęba.

– Jestem nauczycielem i rozumiem sytuację rodziców, którzy zmuszeni są do pojęcia w krótkim czasie decyzji. Oni sami do końca nie wiedzą, czy to będzie dobre, czy złe. Czas to dopiero pokaże – zaznaczał Jan Myśliwiec.

W Mielcu działać będą też prawdopodobnie dwie szkoły niepubliczne. – Prowadzimy z nimi rozmowy, będą chcieli kontynuować swoją działalność, a mają na to wszelkie pozwolenia. Muszą się pewnie jednak zmierzyć z problemami lokalowymi i z pozyskaniem uczniów – mówił Arkadiusz Gałkowski.

m


 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2017-02-17 09:59:45) forum

  Same kłamstwa

  Ten Pan podobnie jak niejaki Tusk zwany królem europy kłamie jak tylko otworzy usta. Tak wprowadzają reformę że ręce opadają. Wszystko na przeciw mieszkańcom żeby zohydzić co sejm uchwalił. Prawda jest taka że reforma jest dobra i porządkuje dużo spraw PiS jasno w kampanii wyborczej mówił że ją wprowadzi i Polacy ich poparli. Dlaczego trzeba od nowa robić wszystkie pracownie a nie np. przenieść z jednej szkoły do drugiej. Robi się sztuczne koszty żeby zwalić na rząd. Przeciw temu radni protestowali i nie chcieli tego przegłosować, ale wykazując wolę współpracy się zgodzili żeby to zostało przyjęte. A pisanie o szczytach hipokryzji to zapytajcie kiedy Kozdęba się z SLD wypisał.

 • (2017-02-16 20:35:36) Demo

  Szczyt hipokryzji

  Panujący nam rząd wraz z sejmem przez PiS przyjął ustawę o reformie edukacji. Prezydent Duda trzy tygodnie zastanawiał się czy ustawę podpisać atramentem koloru niebieskiego czy czarnego. Nareszcie kiedy Prezydent Kozdęba musiał wprowadzić uchwałę o szkołach podstawowych w Mielcu to radni PiS wstrzymali sie od głosu w tej sprawie. Przecież to ich przełożeni w sejmie uchwalili tą ustawę. Teraz gdy dojdzie do zwalniania nauczycieli to mieleccy radni PiS oświadczą, że oni w tej sprawie od głosu się wstrzymali. Szczyt hipokryzji.

 • (2017-02-16 18:15:41) maria79

  Nareszcie Panowie zaczynają mówić z sensem! Rodzice zdają sobie sprawę z możliwości wprowadzenia dwóch zmian. Najważniejsze, żeby dzieci mogły zostać w swoich szkołach!

 • (2017-02-16 15:45:44) maciej321

  JAK TO PRZECIEZ PANI MINISTER

  POWIEDZIALA ZE KASIURKA BEDZIE NA WSZYSTKO HE HE TAK JAK NA EMERYTOW I DARMOWE LEKI...

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 
Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Grudzień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!