REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Edukacja


W poniedziałek Dom Kultury w Mielcu stał się oświatowym centrum miasta i powiatu. W sumie 18 wystawców i setki, jeśli nie tysiące mieleckich gimnazjalistów poznających ofertę szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. - Te targi mają pomóc w znalezieniu takiej szkoły, która spełni marzenia i oczekiwania młodych ludzi - mówi Teresa Ciszek, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych, organizatora VIII już Targów Edukacyjnych „I co dalej Gimnazjalisto?”.

Każdego roku targi te cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży gimnazjalnej. To znakomita szansa do tego, by jednorazowo poznać i porównać ofertę wszystkich szkół średnich z terenu powiatu mieleckiego. Uczniowie mają możliwość poznać nie tylko ofertę edukacyjną, jaką prezentują wszystkie szkoły, ale także szereg zajęć dodatkowych. Te dają z kolei szansę na zbieranie kolejnych doświadczeń.

- Wszystkie szkoły z terenu powiatu i samego Mielca wystawiają swoje stoiska, wszystkie prezentują swoje nowe kierunki kształcenia. Młodzież poznała zresztą nie tylko same przedmioty, w ramach których będzie się uczyć, ale także szereg zajęć dodatkowych, gdzie można będzie wykazywać się dodatkową aktywnością – podkreśla dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Teresa Ciszek, która już podczas oficjalnego otwarcia targów zapraszała do stoiska ZSE, ale także do samej szkoły.

Technik - geodeta trafionym pomysłem?

- Kontynuujemy kształcenie na dotychczasowych kierunkach, czyli technik ekonomista z kształceniem ogólnopolicyjnym, obsługę turystyczną i praktyki w Anglii, a także nowe kierunki: technik spedytor i technik organizacji reklamy – zachęcała Teresa Ciszek podkreślając, że nową ofertę przygotowały także inne szkoły średnie. - Mam nadzieję, że młodzież dokonała dzisiaj właściwego wyboru, że te targi pomogły znaleźć taką szkołę, która spełni marzenia, oczekiwania, która pozwoli kontynuować naukę na wyższych uczelniach, bądź ewentualnie podjąć pracę zawodową - dodaje.

 - Bardzo się ucieszyłem, kiedy okazało się, że Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu otworzył kierunek technik - geodeta - przyznaje jeden z gimnazjalistów, który zdecydował się przyjść na VIII Targi Edukacyjne. - Choć na dobrą sprawę jestem już zdecydowany, chciałem poznać dzisiaj więcej szczegółów dotyczących tej specjalności. Przy okazji dowiedziałem się kilku ciekawostek o pozostałych szkołach – dodaje.

Tworzymy możliwie najlepszy model oświaty

Inicjatywę organizowania targów doceniają władze samorządowe. Na otwarciu VIII edycji zjawili się ci włodarze, którzy na co dzień zajmują się oświatą. Andrzej Bryła, wicestarosta powiatu mieleckiego nie krył, że targi rokrocznie przygotowywane są z coraz większym rozmachem i coraz to szerszą ofertą dla gimnazjalistów z miasta i powiatu.

Zdaniem Bryły Mielec jest bardzo dobrym przykładem na ciąg szkolnictwa i edukacji poczynając od przedszkola, przez szkoły podstawowe i gimnazja prowadzone przez miasto, jak i szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat, a później także ofertę wyższych uczelni. - Ta oferta jest szeroka i wspólnie staramy się stworzyć jak najlepszy model oświaty. Każdy znajdzie tutaj swoje miejsce, zawód, możliwość zdobycia kwalifikacji technicznych, ale także wykształcenia ogólnego, które pozwoli na podejmowanie studiów – mówił wicestarosta.

Niejedna szkoła i niejeden kierunek. To zapotrzebowanie rynku


- W tym dniu młodzież gimnazjalna decyduje się na określone szkoły i kierunki. Ten wybór nie dokonuje się samodzielnie, ale także przy pomocy rodziców, nauczycieli, otoczenia. Wybierając szkołę nie można liczyć na łatwiznę, bo łatwo to już było. To co przed wami to ciężka praca, a im więcej tej pracy włożycie, tym większe efekty będą w przyszłości – mówił z kolei prezydent Mielca Janusz Chodorowski.

- Z roku na rok zmienia się sytuacja na rynku pracy. Wchodzą nowe zawody, specjalności i naprawdę trudno jest przewidzieć, co za kilka lat, kiedy będziecie kończyć szkołę średnią czy też studia, będzie najbardziej potrzebne. Pewne jest tylko jedno: kiedy nawet ukończycie jakąś szkołę, później można ją zmieniać nawet kilkakrotnie. I niestety może was to czekać, ale to dobra odpowiedź na trudne zapotrzebowanie – dodawał Janusz Chodorowski.

Uczcie się przez całe życie. Musicie

W kilku słowach do gimnazjalistów zwrócił się także Andrzej Skowron, dziekan Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania. Zwrócił on uwagę na ważny element uczenia się przez całe życie. – Warto zwrócić uwagę na to, że początki takiego działania to już przedszkole. To pierwszy segment systemu edukacji. Rozwija się pierwsze umiejętności, pierwsze zdolności, przygotowujemy się do nauki w szkole podstawowej – mówił.

Zdaniem Skowrona, nawet kiedy przejdziemy przez wszystkie etapy edukacji, w naszym życiu wciąż jest ona obecna. - Wybieramy zawód, rozpoczynamy pracę, ale pracodawca zawsze będzie wymagał podniesienia kwalifikacji, uczestnictwa w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. To też jest proces edukacji, kolejny etap kształcenia. Nawet kiedy przechodzimy na emeryturę, proces edukacji wciąż trwa. Dzisiaj okazuje się, że ogromną popularnością cieszą się uniwersytety trzeciego wieku. Ci ludzie zdobywają kolejny zasób wiedzy – mówił Skowron, podkreślając jednocześnie, jak ważna dla młodych powinna być nauka.

Zobacz fotoreportaż z VIII Targów Edukacyjnych
„I co dalej Gimnazjalisto?”


ks

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2013-05-02 20:13:20) gmatig

  Po co wam szkoła???

  Ludzie,szkoły w tym rejonie polski kończy sie tylko i wyłącznie dla własnej , powtarzam własnej satysfakcji... Jak jesteś z mIELCA lub okolic a nie masz rodziców z wtyczkami to uciekaj z tego kraju już po gimnazjum,wrócisz w wieku 25 lat i będziesz mógł olać cały ten mIELECKI eurkołchoz....chatke sobie wybudujesz...a z % bankowego przeżyjesz....ja mam mgr inż i nie jestem w stanie zarobić 2000 tys zł w firmie po 5 latach stażu...wstyd i hańba dla tego skorumpowanego państwa....

 • (2013-04-30 08:15:07) Kamil92

  hehe..

  ten na zdjęciu głównym ( w czarnej bluzie) to właśnie jedna z gwiazd ,,Gimbusów" ;d http://www.youtube.com/watch?v=wNBc8xIht-U

 • (2013-04-29 23:49:14) jan wędrowniczek

  No tak

  Ciekawe czy już się dowiedzieli ile dni ma rok...

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 
Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Listopad

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!