REKLAMA
     
REKLAMA

 

Inwestycje


Tomasz Poręba i Władysław Ortyl w 2012 r.
Europoseł Tomasz Poręba w ostatnich dniach kolejny raz spotkał się z Zarządem Spółki PKP PLK w sprawie modernizacji linii kolejowej L-25 Dębica-Mielec-Ocice. Podczas spotkania przeanalizowano aktualny stan przygotowania do tej zbliżającej się, kluczowej dla Mielca i całego regionu inwestycji. W spotkaniu w imieniu marszałka Ortyla wziął udział także wicemarszałek Romaniuk.

Jak informuje Poręba, całość inwestycji szacowana jest na blisko 200 mln zł z czego większość środków pochodzić będzie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz Programu Polska Wschodnia.

- Jak poinformował mnie Prezes PLK Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel i wiceprezes Włodzimierz Żmuda, obecnie zakończone zostało kolejne, drugie już studium wykonalności dla modernizacji mieleckiej kolei - zapowiada Poręba

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


- Następny krok to wydanie decyzji środowiskowej co powinno mieć miejsce do końca obecnego roku. Na przełomie 2017 i 2018 roku rozpocznie się procedura przetargowa, która wyłoni wykonawcę modernizacji mieleckiej kolei. Jest bardzo duża determinacja władz PLK i województwa podkarpackiego, aby właściwe prace remontowe rozpocząć na przełomie przyszłego i kolejnego roku. Mogę  powiedzieć, że modernizacji mieleckiej kolei, o którą tak bardzo zabiegamy z Marszałkiem Ortylem od wielu lat, dziś już nic nie zatrzyma – dodaje.

Europoseł PiS podkreśla, że jest to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji dla miasta, która połączy Mielec ze zmodernizowaną linią kolejową biegnącą przez Rzeszów-Dębicę-Kraków do Warszawy a następnie na północ Polski. Cała inwestycja jest skoordynowana także z planami budowy przez LHS w Woli Baranowskiej terminalu przeładunkowego, co z pomocą istniejącego tam tzw. szerokiego toru pozwoli zintensyfikować wymianę handlową ze wschodem.

- Po modernizacji mielecka kolej otworzy nasze miasto na całą Polskę. To będzie też unikalna korzyść nie tylko dla Mielca ale także dla całej mocno zaludnionej północnej części województwa z takimi miastami  jak Tarnobrzeg czy Dębica, gdzie także funkcjonują chociażby specjalne strefy ekonomiczne. Wierzę, że zmodernizowana linia L25 Dębica-Mielec-Ocice przyspieszy rozwój tego obszaru i podniesie jakość życia jego mieszkańców - mówi Poręba.

Jak dodaje, plany są takie, aby po modernizacji przywrócić na tej trasie zarówno ruch towarowy jak i pasażerski.

- Wspólnie z Marszałkiem Ortylem jest naszą wielką ambicją i marzeniem przywrócić Mielcowi kolej. Aby podróż pomiędzy Mielcem a Dębicą i resztą Polski znów była możliwa i stanowiła realną alternatywę dla samochodów. Rozpoczynaliśmy wiele lat temu od dużej konferencji i pierwszego studium wykonalności. Potem olbrzymim wysiłkiem udało się w ogóle obronić mielecką linię przed zamknięciem i zlikwidowaniem jej przez poprzednią władzę, która nigdy nie pałała szczególną miłością do Polski wschodniej. Obecne władze PKP są bardzo zdeterminowane, aby modernizację zacząć jak najszybciej, a cała inwestycja znajduje się na liście inwestycji priorytetowych PLK. Dziś mogę powiedzieć, że w Mielcu znów w niedalekiej przyszłości pojawią się pociągi - mówi Poręba.

k

 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2017-02-18 20:14:59) mielec12345

  Najwyższy czas!

  Od wielu lat (POWIEDZMY MNIEJ WIĘCEJ 20, CZYLI 5 KADENCJI PREZYDENTA ) można było zauważyć panującą w Mielcu tendencję do minimalizowania i psucia wszystkiego, co się da. W tym czasie takie miasta jak Rzeszów czy Dębica zadbały o wzrost swojej pozycji i o rozwój, polegający nie tylko na stawianiu nowych osiedli, lecz i zapewnieniu mieszkańcom jak najwięcej rodzajów połączeń z resztą świata. W ten sposób jedna z głównych linii Pendolino przebiega przez nie. Jednakże jest okazja, aby Mielec też miał do niej dostęp. I należy ją wykorzystać, podobnie jak koncepcję wznowienia lotów pasażerskich. Co się stało to się nie odstanie; smutne jest to, że od lotniska niestety odcina się coraz to większe płaty cennego terenu. To na fabrykę, to na domek.

 • (2017-02-17 23:21:46) haqna

  czy ktoś to policzył?

  Kolej to nie tylko remont torów. Żeby to wszystko miało sens musi po szynach jeździć kolejka, kolejka musi jeździć szybko czyli trzeba też zabezpieczyć przejazdy kolejowe. A żeby to się opłacało to nie wystarczy kilku studentów jeżdżących co weekend do Krakowa i kilku emerytów jadących do Rzeszowa na spacer. Czy pracownik mieszkający 1 kilometr od przystanku i pracujący w Melnoxie przyjedzie do pracy koleją? Nie - bo szybciej dojedzie własnym Seicento o ile nie napatoczy się konwój pani premier. Sens tej linii to raczej transport towarowy.

 • (2017-02-16 20:40:19) Wieśniak

  Pomysl niby dobry, ale nie wiem kto bedzie jezdzil. Do Krakowa busem 2 godziny, do Rzeszowa mniej niz godzine. Pociagiem szybciej sie nie da jesli ma jezdzic przez Debice. Chyba ze sa tacy co jezdza regularnie do Debicy, do pracy naprzyklad? Ja cos widze te linie tylko jako towarowe, moze po kilku latach ruch osobowy.

 • (2017-02-16 10:52:16) Altero

  i kto tą koleją będzie jeździł?

  ktoś pytał jakieś firmy? znowu miliony z podatków pod publiczkę, a później będzie stało? 2 pociągi w godzinach szczytu i będzie stał cały Mielec? ktoś robił rzetelną analizę czy lepiej nie byłoby zrobić drogi w miejsce tych torów?

 • (2017-02-15 22:27:33) franz007

  Tak trzymać!

  Witam, nareszcie ktoś zaczyna myśleć globalnie.Zawsze tam gdzie biegła kolej miejscowości rozwijały się szybciej. Ale jest jeszcze jedna potrzebna inwestycja dla naszego miasta. Panie marszałku, a także Panie europośle dla Mielca i naszej specjalnej strefy ekonomicznej najważniejszy jest łącznik obwodnicy miasta z autostradą A4! Dojazd od ronda w Rzochowie do Kozłowa to jest tragedia(Tiry w obie strony jazda non stop).

 • (2017-02-15 18:04:02) primoken

  Kolej to dobry kierunek rozwoju i prawdziwa dobra zmiana dla Mielca

  W końcu będzie można pojechać do Rzeszowa pociągiem bez konieczności gniecenia się w busie.

 • (2017-02-15 17:01:05) soplica

  Popieram.

  Brawo, lubię jak ktoś ma pomysł i dąży do jego zrealizowania, poprzednicy tylko burzyli, czas naprawiać budować dla nas i dla naszych pokoleń.

 • (2017-02-15 11:11:17) niemamloginu

  i brawo

  fajnie jest przeczytać że ktoś ma taka determinację do tego aby przywrócić w mielcu funkcjonowanie ważnych rzeczy a nie bawią sie i myślą jak np. przejąć restauracje w SCK i zrobić z tego wielkie miejsce spotkań dla mielczan . Pozdro

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Kwiecień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!