REKLAMA
     
REKLAMA

 

Reportaż, relacja, wywiad

Niemal w jubileusz 25-lecia powstania mieleckiej parafii Trójcy Przenajświętszej konsekrowany został miejscowy kościół.

Konsekracja kościoła to jedna z najważniejszych uroczystości jakie mogą przeżywać wspólnoty parafialne, niezwykle uroczysta i podniosła. - Na mocy konsekracji, której towarzyszy modlitwa, ludzka budowla wzniesiona pracą, ofiarą i trudem staje się trwałym mieszkaniem Boga z ludźmi – mówił w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu – Osiedlu Smoczka nowomianowany Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. A wypowiedział te słowa właśnie podczas uroczystości konsekracji kościoła na Smoczce, która odbyła się w minioną niedzielę 3 czerwca.

Relikwie w ołtarzu

Konsekracja kościoła to uroczyste poświęcenie zastrzeżone dla biskupa. Ceremonia składa się z trzech części. Najpierw biskup prowadzi procesję do wnętrza świątyni, przy wejściu otrzymuje symboliczne klucze. W kolejnej części za pomocą wody gregoriańskiej uświęca wnętrze kościoła, po czym zostaje odmówiona prefacja, w której biskup błaga o wspomożenie Ducha Świętego. W kolejnej części dokonuje się właściwa konsekracja murów poprzez namaszczenie olejem. Po namaszczeniu ołtarza spala się na nim kadzidło w czterech rogach i pośrodku.  Ważnym elementem jest także wmurowanie w ołtarz relikwii i uroczystość iluminacji ołtarza i kościoła. W ołtarzu na Smoczce znalazły się relikwie błogosławionej Karoliny Kózkówny i błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Cztery tysiące dusz bez placu

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej na Osiedlu Smoczka w Mielcu chwili konsekracji doczekała się w jubileusz 25-lecia powstania. Powołana została w sierpniu 1987 roku na terenie nowopowstającego osiedla Smoczka w Mielcu. J.E. Abp Jerzy Ablewicz wydał dekret erekcyjny, na mocy którego została powołana parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej z części parafii św. Mateusza i parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Początkowo opiekę duszpasterską sprawował wikariusz parafii matki Bożej Nieustającej Pomocy Ks. Kazimierz Skrzypek. Pierwszym proboszczem został Ksiądz Stanisław Składzień - wikariusz z Gorlic, pochodzący z Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie koło Dębicy. Otrzymał zadanie budowy parafii, budowy świątyni. – Otrzymałem wtedy 4 tysiące dusz, nawet bez placu pod budowę kościoła – wspominał podczas wstępu do uroczystości konsekracji. Do dzisiaj jest proboszczem parafii ze Smoczki. Budowa kościoła rozpoczęła się  natomiast w latach 1992 – 1993.

Wierni ze Smoczki dosyć licznie przyszli na uroczystości konsekracji, dopisali także księża, którzy są lub byli związani z parafią, równie licznie stawili się mieleccy samorządowcy, politycy, przedsiębiorcy, urzędnicy i działacze organizacji pozarządowych. Dla wielu ta uroczystość była też okazją do poznania nowego Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża, mianowanego na ten urząd kilkanaście dni temu. Było to pierwsza jego oficjalna wizyta w Mielcu w tej roli. Tradycyjnie to właśnie biskup konsekrujący podczas uroczystości głosi nauczanie.

Przestrzeń wielkiej miłości Boga

- Być może większość z nas przeżywała niemożliwość wejścia do własnego domu. Staliśmy pod drzwiami i szukaliśmy klucza, nie mogliśmy go znaleźć. Tak blisko. Zaledwie dzielące nas drzwi. I wielka bezradność, bowiem nie możemy otworzyć drzwi, wejść do bezpiecznego domu. Staliśmy przed chwila wszyscy przed drzwiami naszej świątyni. Mieliśmy klucz i mamy klucz. To osoba Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga, prawdziwego człowieka, który w tym symbolu Krzyża, otwiera nam wrota zbawienia, otwiera nam rzeczywistość Kościoła jak wspólnoty, wprowadza na w tajemnicę Trójcy Świętej, która jest dla nas nie zgłębiona, ale w Jezusie Chrystusie ujawnia się jako miłość trynitarna – przekazywał.

Wyjaśniał dalej czym jest kościół, czym jest parafia. -  To miejsce to przestrzeń wielkiej miłości Boga i człowieka. Kiedy patrzymy na kościół w wymiarze ludzkim dostrzegamy go najpierw jako budynek wzniesiony pracą i wysiłkiem setek, a nawet tysięcy ludzi. Jego mury trwają aby nieustannie służyć zmieniającym się pokoleniom jako Dom Boży i Dom Modlitwy. (…) Powinniśmy z jego progów wychodzić umocnieni niosąc w sercu wielkie i ważne korzyści – wyjaśniał.

- To miejsce, parafia, kościół, jest zawsze przestrzenią jedności mocą Ducha Świętego. Spotykamy się tutaj niezależnie od różnych wizji politycznych, niezależnie od stanu posiadania, wykształcenia, niezależnie od historii naszego życia, od pochodzenia, od możliwości które posiadamy w danym momencie. Wszyscy tutaj jesteśmy jednym, jesteśmy Dziećmi Bożymi. To jest płaszczyzna, która najbardziej scala. Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo boże. A więc na obraz Trójcy Świętej. To jest źródło gdzie można budować ludzkie społeczności. Ale trzeba to źródło wreszcie odnaleźć i żyć tajemnicą Trójcy Świętej – przekazywał w swojej homilii Biskup Tarnowski Andrzej Jeż.

SŁUCHAJ CAŁEGO NAUCZANIA BISKUPA TARNOWSKIEGO


W czasie konsekracji dokonano także poświęcenia nowej polichromii ołtarza głównego oraz polichromii i figury Matki Bożej Różańcowej. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Via Lucis


Uroczystość konsekracji kościoła połączona była z parafialnym odpustem, w tym koncertami. Dla młodych na scenie obok świątyni wystąpiły zespoły „Promyczki Dobra” oraz „Genezareth”. Konsekrację poprzedziły natomiast  rekolekcje. Na ich zakończenie ulicami Osiedla Smoczka poprowadzone zostało nabożeństwo Drogi Światła - Via Lucis. Droga Światła to rozważanie najważniejszych wydarzeń z życia zmartwychwstałego Jezusa i Apostołów, mające miejsce po Jego zwycięstwie nad śmiercią.Nabożeństwo poprowadził O. Rekolekcjonista Zygmunt Tokarz, saletyn. Wierni odpowiadali sobie na pytanie czy wierzą w to, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał i ma miejsce w ich życiu. O oprawę zadbali harcerze i Apostolska Wspólnota Młodzieży.

PC

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2012-06-05 22:38:25) Giermek

  Dla jakiejś ~ odpowiadam

  Wpierw przytoczę słowa biskupa: ..."Konsekracja kościoła to jedna z najważniejszych uroczystości jakie mogą przeżywać wspólnoty parafialne, niezwykle uroczysta i podniosła. - Na mocy konsekracji, której towarzyszy modlitwa, ludzka budowla wzniesiona pracą, ofiarą i trudem staje się trwałym mieszkaniem Boga z ludźmi – mówił w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu"... I teraz ponawiam pytanie. Czy przez tyle lat - może mniej niż 25 - ten kościół nie był stałym mieszkaniem Boga?? Przecież był konsekrowany już wiele lat wcześniej zaraz po oddaniu do użytkowania!

 • (2012-06-05 13:20:36) zutek

  Pytania do autora tekstu i autorów cytowanych stwierdzeń

  "...Wierni odpowiadali sobie na pytanie czy wierzą w to, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał ..." Ciekawe jaka była odpowiedz? no bo jak można się nad tym zastanawiać gdy się wierzy. Odpowiedz na to pytanie może być jedna , taka jak głosi dogmat. Wszystkie teologiczne analizy dają jedną odpowiedz, twierdzącą, innej nie może być. Po co cała teologia, sofizmaty,psudonaukowe podejście - albo się wierzy albo nie - żadna analiza naukowa nie doprowadza do przedstawienia wiarygodnego, falsyfikowalnego dowodu. "...W kolejnej części dokonuje się właściwa konsekracja murów poprzez namaszczenie olejem. Po namaszczeniu ołtarza spala się na nim kadzidło w czterech rogach i pośrodku..." - czy nie przypomina Wam to średniowiecza. - A ta zacna grupa działaczy politycznych uzbrojonych w krawaty i garnitury - to jest naprawdę cudowne, takie kochane , - Polska ostoją prawdziwej moralności i mądrości, po co myśleć, tutaj mamy gotowe recepty na życie. Pozdrawiam ze zrozumieniem że nie każdy może być oświecony prawdziwą mądrością.Zutek

 • (2012-06-04 23:51:46) faza

  Każdy widzi to co chce. Ja widziałem, Ty nie . Każdy ma swoje zdanie. Z resztą ponoć sam się przyznał ;-) Pozdrawiam.

 • (2012-06-04 23:08:07) patii10

  ?

  O co Ci chodzi 'faza'? Że niby kto klęczy przed proboszczem, bo ja jakoś nikogo takiego nie widzę...

 • (2012-06-04 22:22:48) Krokodylowy

  Może ktoś zna

  Nazwisko śpiewaczki, która wspaniale wykonała Ave Maria?? Może mamy taką genialną artystkę z Mielca. Koniecznie chciałbym wiedzieć. Pozdrawiam.

 • (2012-06-04 22:17:14) Krokodylowy

  Może ktoś zna

  Nazwisko śpiewaczki, która

 • (2012-06-04 21:50:05) ~

  Żalll ludzi

  Giermek! Najwyraźniej próbujesz komuś dorównać, bo na pewno nie sobie! Poczytaj najpierw co to jest Konsekracja a dopiero późnij wyrażaj opinie w tego rodzaju i innych komentarzach, bo póki co nie masz o tym zielonego pojęcia! a tak dla Twojej wiadomości: Kościół nie ma 25 lat tylko jego parafia!

 • (2012-06-04 21:45:38) faza

  no no no nie ma to jak sobie pokleczeć przed proboszczem ;d AVE

 • (2012-06-04 21:40:12) obserwator40

  coś dziwnego

  Na zdjęciach fresków jeden ze świętych łudząco podobny do proboszcza. Czyżby proboszcz jest świętym za życia. Lekka przesada.

 • (2012-06-04 18:58:21) Giermek

  Ciekawe

  To ten kościół nie był konsekrowany aż 25 lat? Przecież dokonano tego chyba zaraz po wybudowaniu!

1 | 2  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Czerwiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!