REKLAMA
     
REKLAMA

 

Reportaż, relacja, wywiadRozmowa z marszałkiem Władysławem Ortylem o problemie jakości powietrza w Mielcu i działalności firmy Kronospan.

- Panie marszałku, Urząd Marszałkowski ogłosił, że 20 marca odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca pozwolenia zintegrowanego dla firmy Kronospan. To będzie pewna nowość. Niektórzy pytają nas właściwie w jakim celu się odbędzie i co może przynieść?

- Kwestia czystości mieleckiego powietrza jest od kilku lat tematem wiodącym w Mielcu. Bardzo aktywnie angażują się w ten temat mieszkańcy. Zawsze podkreślałem, że doceniam to zaangażowanie. Przepisy zakładają taką możliwość, bo wszcząłem procedurę zmiany pozwolenia zintegrowanego dla firmy Kronospan, która daje możliwość przeprowadzenia takiej rozprawy i pozwala na udział społeczeństwa. Mamy nadzieję na liczną obecność, mamy już pierwsze sygnały, że mieszkańcy Mielca wezmą w takiej rozprawie udział i przekażą swoje uwagi oraz zastrzeżenia, których w publicznej przestrzeni jest bardzo dużo. Podkreślam, że jest to udział ważny, bo do zgłoszonych uwag od społeczeństwa Urząd Marszałkowski musi się odnieść w uzasadnieniu decyzji. Są to informacje o formie udziału społeczeństwa w postępowaniu oraz o tym, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione zgłoszone przez stronę społeczną uwagi i wnioski.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 - Można się spodziewać, że będzie ich sporo.

- Na to liczymy. Jak wspomniałem trwa procedura zmiany pozwolenia zintegrowanego dla firmy Kronospan. To procedowanie trudne, bo firma słabo się z nami komunikuje. Przepisy także niestety nie są naszym sprzymierzeńcem, ale trzeba dodać, że są to przepisy europejskie. Konkluzje do tzw. BAT-ów czyli najlepszych dostępnych technologii, owszem nakładają na firmę konieczność modernizacji, ale już w zakresie emisji są łagodniejsze niż aktualne pozwolenie wydane przez Urząd Marszałkowski. My z kolei chcemy je jeszcze zaostrzyć. Stąd te rozmowy są trudne, ale mogę zapewnić po raz kolejny, że będziemy konsekwentni.

- Niektórzy chcą w ogóle zamknięcia firmy Kronospan…

- Chciałem raz jeszcze jednoznacznie podkreślić. Organem, który może wstrzymać działalność firmy jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, agenda  wojewody. W czwartek na sesję Rady Miejskiej w Mielcu zaproszona została zarówno pani wojewoda jak i dyrektor rzeszowskiego WIOŚ. Będzie to okazja do dodatkowych pytań. Urząd Marszałkowski proceduje przyznanie pozwolenia zintegrowanego, jest organem wyłącznie administracyjnym tzn. jeśli firma spełni określone prawem wymagania musi je dostać. Chcemy postawić warunek ciągłego monitoringu, chcemy jeszcze bardziej zaostrzyć emisję i to są warunki wydania pozwolenia zintegrowanego. Przedstawiliśmy je Kronospanowi prawie rok temu. W tym względzie liczymy też na wsparcie ministra środowiska. Chcemy zaprosić go do Mielca, żeby pokazać jak ten problem wygląda.

- Ostatni wywiad z panem odbił się głośnym echem. Kilka osób nie szczędziło panu cierpkich słów…

- Żadnych opinii nie należy lekceważyć, ale muszą one być oparte na prawdzie i kierowane do właściwych instytucji. Jestem politykiem, na takie elementy muszę być przygotowany. Natomiast moja najbliższa rodzina już stoi z dala od polityki i to również ją dotyka, a tak być nie powinno. Dostaję mnóstwo maili, smsów, niektóre ocierają się o… delikatnie mówiąc niezgodność z prawem. W kontekście są wybory samorządowe w tym roku, stąd zastanawiająca jest aktywność niektórych osób.

Natomiast ruch społeczny, który powstał z założenia jest apolityczny i taką działalność zdecydowanie popieram. Powtórzę raz jeszcze słowa, które dla niektórych były kontrowersyjne. Tak! Mielczanie mogą na mnie liczyć. Wszystkie decyzje jakie będę podejmował, będą stały na gruncie obowiązującego prawa. Tam gdzie uważamy iż trzeba je poprawić, zwróciliśmy się już do ministra środowiska. Akcja społeczna może nam w tym tylko pomóc. 29 marca temat czystego powietrza w Mielcu będzie omawiany podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Nie zwykłem o każdym kroku informować mediów i stawiać na forum publicznym. Może to trzeba zmienić. Bardzo proszę, aby ktoś kto szafuje negatywnymi hasłami najpierw przeanalizował kompetencje poszczególnych organów: prezydent, starosta, marszałek, wojewoda, WIOŚ, minister i wtedy formułował oskarżenia. Zgodzę się, że prawo w Polsce jest skomplikowane, przepisy nie zawsze są sprzymierzeńcem mieszkańców, ale nie stanowią ich samorządy. To zresztą temat na inną, szerszą dyskusję.       

hm


 

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-03-18 19:29:06) rockybalboa

  panie Ortyl

  śmiech pusty mnie ogarnia, jak marszałek żali się na przepisy bo mu wiążą ręce i niewiele może. A rozmowy z firmą są TRUDNE. Od razu przypomina mi się rozmowa z paniami w jednej znanej instytucji które twierdziły, że nic nie mogą bo SYSTEM im nie pozwala. No cóż wybory idą, a mieszkańcy niech dobrze zagłosują i zdychają. Niemoc, bezradność, bezsilność, brak skuteczności, obietnice bez pokrycia, lekceważenie wyborców. Czy na prawdę jesteśmy u siebie?

 • (2018-03-18 12:42:13) MSW

  Piknig na Górce Cyranowskiej z osmoloną kiełbaską i piwkiem z trotami ?

  Piknig na Górce Cyranowskiej z osmoloną kiełbaską i piwkiem z trotami ? Co to za spęd jest organizowany ? protest powinien być na wszystkich drogach dojazdowych do Kronobyla !!A blokada powinna się zakończyć po po likwidacji tego Krono-Syfu z Mielca i posadzeniem trucicieli w kryminale .Część tych sprawców znajduję się w Parlamencie Europejskim którzy przyczyniają się do przenoszenia" toksycznych" firm z krajów zachodniej Uni do krajów z wschodu..Następnie na te kraje są nakładane kary za przekroczenie emisji !!To rządy PO i SLD-PSL odpowiadają za stan jaki teraz mamy.TYLKO BLOKADA KRONOSyfPANU POZWOLIŁABY NA ZŁAPANIE ODDECHU ŚWIEŻEGO POWIETRZA !!taki protest nie ma sensu bo zorganizowany przez Kronospan zdala i bezpiecznie od Firmy !Czyli możcie nas w d....pocałować !.

 • (2018-03-15 17:18:26) GallAnonim

  Jak przepisy nie są to niech nie obowiązują. Jak TK, konstytucja... oj staruszku staruszku. Get out.

 • (2018-03-14 23:12:47) kungpao

  @rewizorku

  "Krono musiało wybudować filtry"??! normalnie skandal, jak można firmę zmuszać do takich rzeczy!!! Taka ciemiężona przyjazna firma, rodzinna i z tradycjami. Przecież aż 20 lat upłynęło na beztroskim powtarzaniu bajeczek o parze wodnej, ekologii, zaangażowaniu, trosce, gdzie rzeczywistość jest chyba wszystkim dobrze znana. Nawet wam, ludzie z dymu. Choćbyście nie wiem jak wierzyli w niewinność biednej, gnębionej korporacji, to gdzieś na dnie serca wiecie, że 20 lat minęło bezkarnie i bez oglądania się na jakieś uciążliwości czy emisje. Bo po co. A jak inny płatny troll bekstrit pisze poniżej cyt. "czytałem o tej kronospanowej instalacji filtra" to najważniejsze w całej tej wypowiedzi jest sformułowanie "i MOŻE". "MOŻE" będzie poprawa. "MOŻE" cały czas będziecie się pilnować bo "MOŻE" ktoś to będzie przez jakiś czas sprawdzał. "MOŻE" nie będzie uciążliwości. "MOŻE" nie będzie pożarów, nieplanowanych emisji czy awaryjnych dymków. "MOŻE" system się sprawdzi. "MOŻE" to bzdury?

 • (2018-03-14 22:37:26) ~

  Zrobić im kontrolę paleniska

  Można też wysłać straż miejska na kontrolę czym pala w piecu😆 jak się da po prywatnych domach to dlaczego nie tam?

 • (2018-03-14 17:56:08) GallAnonim

  Pis kukiz

  Kukiz z PiSem zrobili sobie igrzyska na Melnoxie. Pis w totalnym odwrocie. Nic tylko pompują balonik Kukizowcom. Zaplecze intelektualne tej parti fo to nie są:)

 • (2018-03-14 17:55:25) Rewizor

  Hallo! Bohaterowie

  tak mocno pałający żądzą mordu na KRONO!!! Czy starcza wam odwagi do piętnowania prywatnie, sąsiada truciciela, tak twarzą w twarz? Kupą łatwiej, bo gówna nikt nie ruszy? Nie sądzę! Sąsiad zawsze może dać w mordę, skopać psa, albo zniszczyć auto! KRONO zaś, musiał wybudować filtry, a widocznie w łapę głównym pyskaczom nie dał!

 • (2018-03-14 17:35:06) Biedron

  Zrobić im kontrolę paleniska

  Można też wysłać straż miejska na kontrolę czym pala w piecu😆 jak się da po prywatnych domach to dlaczego nie tam?

 • (2018-03-14 17:30:05) Biedron

  A to przebrzydle przepisy...

  teraz siedzą na kominie i wyśmiewa się z Pana marszałka. Jak one tak mogą. Przestań pan p... i wraz z kolegami zrób pan coś i zmień przepisy. To nie przepisy zarządzają ludźmi tylko ludzie przepisami. Trzeba się porostu zabrać do roboty a nie szukać tematow zastępczych i zganiac na przeciwności losu. Bo zawsze można zastąpić przepisy i Pana wraz z kolegami.

 • (2018-03-14 12:23:16) Fifuś

  Most i wiadukt

  Dlaczego cisza o tym. Przeciaga pan sprawe z roku na rok. Podobnie kolej Hali sportowej tez nie chce pan dofinansowac...

1 | 2 | 3  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Czerwiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!