REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

SamorządyWybrano już bank, który zajmie się emisją miejskich obligacji komunalnych. To sposób na pokrycie deficytu budżetowego.

W październiku Rada Miejska w Mielcu wyraziła zgodę na emisję miejskich obligacji na kwotę 13 mln złotych. Jak zapewniała skarbnik miasta Barbara Wójcik, to bardziej korzystny sposób na pokrycie deficytu budżetowego, niż zaciąganie kredytu.

Czytaj więcej: Jest zgoda radnych na emisję miejskich obligacji na kwotę 13 mln złotych. Środki te pokryją deficyt budżetowy

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 

Po decyzji magistrat niezwłocznie rozpoczął konkurs na podmiot, który zajmie się emisją obligacji. Końcem listopada nastąpiło rozstrzygnięcie postępowania.

Do magistratu wpłynęły dwie oferty banków. Najkorzystniejszą złożyła Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. z Warszawy. Zaproponowana kwota to 2 472 100 zł.

Wybrany agent emisji obligacji w całości zajmie się procesem ich sprzedaży, a także przygotowaniem potrzebnej dokumentacji. Miejscy urzędnicy zapowiadali, że do emisji ma dojść jeszcze w 2017 roku. Wykup obligacji rozpocznie się w roku 2018, a zakończy w 2030.

m

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2017-12-09 14:49:52) ~

  do wiesiek /zbankrutować- nie, ale zhandować-tak/

  Czytasz moje posty bez zrozumienia. Właśnie pytamy dlaczego magistrat emituje obligacje na załatanie dziury w budżecie. Na inwestycje byłoby to zrozumiałe. Pytamy też skąd pośpiech i omijanie organów opiniodawczych gwarancji bezpieczeństwa. Analiza opłacalności, legalności i jawności. Ubiegły rok obliczeniowy zakończył się lekką zwyżką, czyli na plusie. Może w tym roku były nietrafione inwestycje, albo karygodna niegospodarność. Idą wybory więc może chodzić o podrzucenie następcom zgniłego jaja. Spekuluj sam. Domem Kultury, Biblioteką i Obiektami Sportowymi przez ostatnie blisko czterdzieści lat zarządzał pan Józef Witek, obecny radny. Ciąży na nim zarzut niegospodarności i działania na szkodę miasta. Jego następcę, specjalistę do spraw spotu pana Marka Kamińskiego kilka dni temu znaleziono martwego w piwnicy własnego domu /info: hej mielec/ Nie zdążyliśmy zadać pytania. Twój sarkazm wskazuje, że próbujesz wmówić nam bajkę, że wszystkie te wspaniałe dobra i sztandarowe inwestycje przynosi święty Mikołaj. Teraz miasto ma debet w kasie. Szacowna Rada Miejska uchwaliła emisję obligacji zamiast zaciągania kredytu, ponieważ obligacje nie wymagają poręczenia, cesji, zastawu itd. Dlatego mówimy: robicie nas w konia, właśnie zastawiacie mienie miasta. Swoje pretensje i zapytania kieruj bezpośrednio do Rady Miasta. Radny Szostak opcjował za skierowaniem obligacji na rynek lokalny więc udzieli ci w tej sprawie wyczerpujących informacji. Zielonym tłustym drukiem tu w artykule masz w link do relacji z uchwały Rady Miasta w sprawie emisji obligacji. Wygląda na to, że finansami miasta zarządza personalnie tylko jedna osoba pani Barbara Wójcik. Szok /czyt.uważnie posty ~ + jaga@/

 • (2017-12-08 17:48:09) wiesiek33333

  Miasto i gmina jako jednostka administracyjna nie może zbankrutować,

  bo takie jest prawo dlatego na basen będziesz jeżdził do Cmolasa, na lodowisko do Dębicy, w hali sportowej widowisko będziesz mógł oglądnąć w Rzeszowie.Z bibloteki skorzystasz w Krakowie.A jak się dom kultury zawali to występ Rzeszowiaków oglądniesz w remizie strażackiej w Cmolasie. Pieniądze ze sprzedaży obligacji zasilą kasę miasta. oczywiście przeznaczą je na wypłty dla siebie, bo w urzędach miasta i państwowych jest gwarantowana wypłata. Patrząc na oświadczenia majątkowe urzędników miasta i powiatu bardzo dobre wypłaty.To dobre dla ciebie /mieszkańców/, to że to ty a i my wszyscy , będziemy musieli wcześniej czy póżniej spłacić ten dług.Jak można takie bzdury rozpowszechniać że warto na pierdoły rozpuscić majątek miasta i brac kredyt

 • (2017-12-08 16:56:01) ~

  do dm

  Bingo ! Właśnie to robimy. Gdy mówimy o mieniu miasta i jego finansach to politykę partyjną zostawiamy za drzwiami. Nie obchodzi nas Warszawa, tu jesteśmy my i tylko my. Rada Miejska ma obowiązek pracować uczciwie i przejrzyście. Niestety niektórzy radni nadużywają mandatu zaufania i miasto traktują jak prywatny folwark. Przeczytaj ponownie mój post to zrozumiesz zasady. Obligacja: kupujesz papier dłużny od miasta /w tym przypadku 1000 zł/ i pobierasz z tego tytułu odsetki jak w lokacie bankowej. Miasto obiecuje wykupić go od ciebie za kilka lat. Pieniądze ze sprzedaży zasilą kasę miasta. To dobre dla ciebie /mieszkańców/, bo zarabiasz na procentach i trzymasz rękę na pulsie. Jeżeli pani Barbara Wójcik zleci obsługę sprzedaży obligacji do warszawskiego banku to jak radny Szostak zauważył zarobią klienci banku w tym ci z zagranicy. Jeżeli miasto będzie niewypłacalne, nie odkupi obligacji to mienie zajmą wierzyciele. Miasto i gmina jako jednostka administracyjna nie może zbankrutować, bo takie jest prawo dlatego jego majątek jest poręczeniem z automatu. Rada podjęła uchwałę druku obligacji, ale brak w tej sprawie opinii RIO /Regionalnej Izby Obrachunkowej/. Zastanawia nas pośpiech pani Barbary Wójcik i jej zdawkowe wyjaśnienia. Dlatego podzielamy twoje podejrzenie, że ta pani samodzielnie zarządza kasą miasta.

 • (2017-12-07 19:37:26) dm

  Do ~

  Nie jestem specjalistą od obligacji jak również nie uczestniczę w posiedzeniach rady. Swoim wpisem chciałem zwrócić uwagę na: 1. Ludzie nie wiedzą jak to hula - czyli od czego zależą finanse miasta jak to jest konstruowane i wykonywane. 2. Jak daleko ma sięgać polityka - partyjność. Czy w mieście , gminie powiecie potrzebni są my i oni. Moim zdaniem wielka polityka powinna kończyć się na Warszawie a u nas na dole jak to ktoś określił "małych ojczyznach" powinni działać osoby związane z miejscem a nie z partią.

 • (2017-12-07 12:24:21) jaga@

  do Zawisza

  Pytasz co będzie. Uwiarygodnia się /wypiorą/ dokumenty własnościowe będące w posiadaniu paru cwaniaków.

 • (2017-12-07 12:16:43) ~

  do dm

  Zgadzam się z twoim poglądem. Barbara Wójcik działa autorytatywnie i referuje zbyt ogólnikowo. To budzi wątpliwości. Co do zasady obligacja to papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji /obligatariusza/ i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Świadczenie to może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny. Proces emisji obligacji komunalnych zależy od trybu emisji jaki wybrała jednostka samorządu terytorialnego, uchwały rady. W procesie przygotowania emisji obligacji komunalnych należy zadbać o pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. A zatem należy posiadać dwie uchwały: uchwałę rady samorządu w sprawie emisji obligacji oraz uchwałę składu orzekającego RIO w sprawie wydania opinii o możliwości wykupu obligacji. Uchwała rady jest ustawowo konieczna, a uchwała RIO wynika z ugruntowanej praktyki, stosowanej przez samorządy „dla bezpieczeństwa". Czy pani Barbara Wójcik posiada taki dokument. Chyba nie skoro rozpisano konkurs na operatora emisji. Jak widać bank warszawski, nerwowa atmosfera i ręka na pulsie. Przepchnąć temat. Brak wiedzy o rynku obligacji czy gotowiec jak zwykle. Pytania uzasadnione, dlatego w pełni podzielam stanowisko i obawy radnego Krzysztofa Szostaka. Zastanawia mnie brak zainteresowania tematem Józefa Stali - przewodniczącego komisji finansów i zdawkowe zapytania Andrzeja Skowrona. Kłamstwem jest, że obligacje mogą być nie zabezpieczone, bowiem w praktyce podmiotem gwarantem obligacji municypalnych jest sam emitent czyli jednostka samorządu terytorialnego. Jednostka samorządu terytorialnego odpowiada za zobowiązania wynikające z obligacji całym swoim majątkiem. Obyśmy nie obudzili się któregoś dna z przysłowiową ręką w nocniku z powodu znanych nam "Ktosiów", być może zza granicy gdy miasto utraci płynność finansową.

 • (2017-12-06 19:50:33) Zawisza

  Co zrobi

  Rada miasta jak ten dług wykupi ktoś za wschodniej granicy albo za zachodniej a miasta na wykup nie będzie stać bo np. nie podnieśli podatków dla firmy na strefie to co będziecie sprzedawać,, wprowadzenie dla radnych odpowiedzialność za podejmowane uchwały które przyniosą szkodę finansowa karać zabranie majątku i dlugoletnimi wyrokami o chlebie i wodzie pomoże w logicznym myśleniu o przyszłość miasta wszelkie inwestycje powinny być na miarę naszych możliwości a nie marzeń

 • (2017-12-06 19:50:31) Zawisza

  Co zrobi

  Rada miasta jak ten dług wykupi ktoś za wschodniej granicy albo za zachodniej a miasta na wykup nie będzie stać bo np. nie podnieśli podatków dla firmy na strefie to co będziecie sprzedawać,, wprowadzenie dla radnych odpowiedzialność za podejmowane uchwały które przyniosą szkodę finansowa karać zabranie majątku i dlugoletnimi wyrokami o chlebie i wodzie pomoże w logicznym myśleniu o przyszłość miasta wszelkie inwestycje powinny być na miarę naszych możliwości a nie marzeń

 • (2017-12-06 19:38:23) kungpao

  @THELI

  Tak jak napisał mój Przedmówca - to radni z rady miasta pośród większości PiS zgłaszają wydatki. Tylko w tym roku zgłosili ponad 80 różnych "obietnic wyborczych" do budżetu. A później żalą się w mediach, że to ten "zły urząd miasta wydaje pieniądze". Takie mamy czasy, wszystko starają się zakłamać, nawet na lokalnym poziomie, gdzie przynależność partyjna nie powinna rzutować na czyny. Ale wśród mieleckich radnych PiS dominuje mentalność narzucona z Nowogrodzkiej

 • (2017-12-06 19:23:27) dm

  Do THELI

  Lata rządu rady PIS bo ona wyznacza kierunki i budżet jest w mieście władzą ustawodawczą a prezydent władzą wykonawczą czyli musi realizować to co rada mu wskaże. Wina za zadłużenie leży tylko i wyłącznie po stronie rady a kto tam ma większość.

1 | 2  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 
Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Grudzień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!