REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Turystyka

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej przy współpracy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Oddział Miejski w Mielcu zorganizowało Plener Bóbrka – Krosno 2012 w 130 rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza.

Koordynatorem i prowadzącym plener  był Janusz Wyzina członek zarządów TMZM i PTTK. O godzinie 8:00, 26 maja, grupa 41 ,,Plenerowiczów”  wyruszyła do Bóbrki, gdzie znajduje się Muzeum – Skansen Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza. Urodził się on w 1822 roku w Zadusznikach koło Mielca. W 1852 roku przeprowadził destylację ropy naftowej a rok później skonstruował pierwszą lampę naftową. W II połowie XIX wieku narodziła się gałąź przemysłu, która dzięki niemu dostała bardzo dużego rozwoju cywilizacyjnego. Zmarł w 1882r.

 - Po przyjeździe do Bóbrki oglądnęliśmy film o życiu Ignacego Łukasiewicza a następnie z przewodnikiem muzeum zobaczyliśmy obelisk ufundowany przez I. Łukasiewicza, dom z licznymi pamiątkami, kolekcję lamp naftowych następnie czynne do dzisiejszego czasu kopanki „Franek” i  „Janina’”  drewnianą kuźnię w której znajdują się dwa paleniska, ręczną  wiertnicę, lokomobile, warsztat mechaniczny i kotłownię, ekspozycję plenerową wiertnice, kiwony i windy. W pawilonie wystawowym salę w której znajduje się ekspozycja rafinerii i dystrybucji produktów naftowych i sterownia – relacjonuje Janusz Wyzina.

 - Krętymi schodami ścieżką edukacyjną udajemy się do podziemia gdzie znajduje się ekspozycja podzielona na sześć sal tematycznych: poszukiwania, geologia, wydobycie, gazownictwo, magazynowanie i odbiór. Jest to najbardziej medialna i widowiskowa ekspozycja dla zwiedzających która ma na celu pokazanie całego procesu jak wykorzystać gaz ziemny. Następnie jedziemy do Muzeum Lamp Naftowych w Krośnie. Zwiedzanie rozpoczynamy z panią przewodnik od wystawy archeologicznej w piwnicach muzeum, wokół reliktów muru obronnego z basztą z XIV wieku. Przedstawia ona historię na terenach Podkarpacia osadnictwa człowieka z górnego paleolitu poprzez epoki z brązu. Następnie dzieje miasta Krosna i regionu, kopie dokumentów królewskich, oryginalnie zachowaną z tamtych czasów studnię i urządzenia drewniane które wykorzystywano do wodociągów.  Na I piętrze malarstwo portretowe, wątki patriotyczne z udziałem mieszkańców w czasach napoleońskich i Wiosny Ludów, broń biała i palna oraz biżuteria patriotyczna, dalej II wojna światowa z ekspozycją militariów – opowiada dalej prowadzący plener.

W dziale oświetleniowym lampy naftowe, największa kolekcja w Europie 900 eksponatów w tym 625 kompletnych. W zbiorach znajdują się także lampy latarnie, które wykorzystywano do pojazdów konnych wagonów kolejowych, ulic, różnego rodzaju urządzenia, jak piecyki i kuchenki, świeczniki, lichtarze oraz lampki i świeczniki chanukowe używane przez Żydów. Idąc dalej   wchodzimy do galerii twórców gdzie prezentowane są dzieła miejscowych malarzy, Bergmana, Daniszewskiego, Bieszczada oraz fortepian firmy Pleyel na którym lubił grać Fryderyk Chopin. Jest to jedyny oryginalny czynny instrument paryskiej firmy w Polsce.

- Zwiedzanie muzeum kończymy prezentacją kilku podkarpackich firm w tym największych w Europie Krośnieńskich Hut Szkła. Następnie z przewodnikiem zwiedziliśmy krośnieńską starówkę, część kościoła Fary oraz  rynek wokół którego znajdują się zabytkowe kamieniczki z arkadowymi podcieniami. Po dniu pełnym wrażeń dzięki uprzejmości właściciela restauracji „Bohema” rozpaliliśmy grilla, zjedliśmy kiełbaski popijając kawą i herbatą. Do Mielca wróciliśmy o godz. 19:00 – dodaj Janusz Wyzina.

ZOBACZ ZDJĘCIA

PC
 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Maj

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!