REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Turystyka

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej przy współpracy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Oddział Miejski w Mielcu zorganizowało Plener Bóbrka – Krosno 2012 w 130 rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza.

Koordynatorem i prowadzącym plener  był Janusz Wyzina członek zarządów TMZM i PTTK. O godzinie 8:00, 26 maja, grupa 41 ,,Plenerowiczów”  wyruszyła do Bóbrki, gdzie znajduje się Muzeum – Skansen Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza. Urodził się on w 1822 roku w Zadusznikach koło Mielca. W 1852 roku przeprowadził destylację ropy naftowej a rok później skonstruował pierwszą lampę naftową. W II połowie XIX wieku narodziła się gałąź przemysłu, która dzięki niemu dostała bardzo dużego rozwoju cywilizacyjnego. Zmarł w 1882r.

 - Po przyjeździe do Bóbrki oglądnęliśmy film o życiu Ignacego Łukasiewicza a następnie z przewodnikiem muzeum zobaczyliśmy obelisk ufundowany przez I. Łukasiewicza, dom z licznymi pamiątkami, kolekcję lamp naftowych następnie czynne do dzisiejszego czasu kopanki „Franek” i  „Janina’”  drewnianą kuźnię w której znajdują się dwa paleniska, ręczną  wiertnicę, lokomobile, warsztat mechaniczny i kotłownię, ekspozycję plenerową wiertnice, kiwony i windy. W pawilonie wystawowym salę w której znajduje się ekspozycja rafinerii i dystrybucji produktów naftowych i sterownia – relacjonuje Janusz Wyzina.

 - Krętymi schodami ścieżką edukacyjną udajemy się do podziemia gdzie znajduje się ekspozycja podzielona na sześć sal tematycznych: poszukiwania, geologia, wydobycie, gazownictwo, magazynowanie i odbiór. Jest to najbardziej medialna i widowiskowa ekspozycja dla zwiedzających która ma na celu pokazanie całego procesu jak wykorzystać gaz ziemny. Następnie jedziemy do Muzeum Lamp Naftowych w Krośnie. Zwiedzanie rozpoczynamy z panią przewodnik od wystawy archeologicznej w piwnicach muzeum, wokół reliktów muru obronnego z basztą z XIV wieku. Przedstawia ona historię na terenach Podkarpacia osadnictwa człowieka z górnego paleolitu poprzez epoki z brązu. Następnie dzieje miasta Krosna i regionu, kopie dokumentów królewskich, oryginalnie zachowaną z tamtych czasów studnię i urządzenia drewniane które wykorzystywano do wodociągów.  Na I piętrze malarstwo portretowe, wątki patriotyczne z udziałem mieszkańców w czasach napoleońskich i Wiosny Ludów, broń biała i palna oraz biżuteria patriotyczna, dalej II wojna światowa z ekspozycją militariów – opowiada dalej prowadzący plener.

W dziale oświetleniowym lampy naftowe, największa kolekcja w Europie 900 eksponatów w tym 625 kompletnych. W zbiorach znajdują się także lampy latarnie, które wykorzystywano do pojazdów konnych wagonów kolejowych, ulic, różnego rodzaju urządzenia, jak piecyki i kuchenki, świeczniki, lichtarze oraz lampki i świeczniki chanukowe używane przez Żydów. Idąc dalej   wchodzimy do galerii twórców gdzie prezentowane są dzieła miejscowych malarzy, Bergmana, Daniszewskiego, Bieszczada oraz fortepian firmy Pleyel na którym lubił grać Fryderyk Chopin. Jest to jedyny oryginalny czynny instrument paryskiej firmy w Polsce.

- Zwiedzanie muzeum kończymy prezentacją kilku podkarpackich firm w tym największych w Europie Krośnieńskich Hut Szkła. Następnie z przewodnikiem zwiedziliśmy krośnieńską starówkę, część kościoła Fary oraz  rynek wokół którego znajdują się zabytkowe kamieniczki z arkadowymi podcieniami. Po dniu pełnym wrażeń dzięki uprzejmości właściciela restauracji „Bohema” rozpaliliśmy grilla, zjedliśmy kiełbaski popijając kawą i herbatą. Do Mielca wróciliśmy o godz. 19:00 – dodaj Janusz Wyzina.

ZOBACZ ZDJĘCIA

PC
 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 
Facebook

 


REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Grudzień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!