REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

WiaraNajpierw jako jeden z czterystu, a w kolejnym roku jako jeden z pięćset pięćdziesięciu pielgrzymów szedłem po mieleckich ścieżkach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.


Los pozwolił mi także -  z innymi kolegami, tworzącymi Sztab organizacyjny EDK – Rejon Mielec - brać udział w wytyczaniu nowych tras, po których potem poszli pielgrzymi. To była fajna przygoda, chociaż samo tyczenie nowych dróg robiło się na rowerach, więc aż tak bardzo nie męczyło. Dopiero po wytyczeniu i zrobieniu opisu, ochotnicy szli nocą, na piechotę, by sprawdzić tegoż opisu poprawność.

Wytyczono kilkanaście dróg, aby nie powtórzył się przypadek z roku 2015, kiedy jedną trasą do Pilzna szło 400 osób. Chodzi o to, by można było w czasie marszu czuć Samotność Absolutu albo Absolut Samotności, przeżyć – jeśli ktoś ma taką potrzebę – zjednoczenie w Bólu. Nie zjednoczenie z bólem, który z każdym kilometrem ogarnia całe ciało, ale właśnie zjednoczenie w Bólu z Tym, który kiedyś szedł i cierpiał. Także za nas. Za to, byśmy mogli iść, wierząc, że nasza wędrówka nie zakończy się niespodziewanie naszą stacją ostatnią, na którą nie będziemy przygotowani.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 Patrzę na to wędrowanie z perspektywy wędrowca, który już dochodzi. Który już cel wędrowania ma blisko. Może nawet przed oczami. Może prawie w zasięgu ręki. Patrzę tak, ja zaawansowany w latach, i wiem, że mnie jest łatwiej tak patrzeć niż człowiekowi młodemu. Chociaż wiem jednocześnie, że nie jest ważne,  ile ma się lat, bo może koniec wędrowania ktoś całkiem młody ma bliżej, niż ja, stary.

Wszyscyśmy w drodze. Niby każdy idzie inną, ale tak naprawdę wszyscy idziemy jedną drogą. Może tylko jedni przejdą ją szybciej, a drudzy wolniej. Może jednym przejście zabierze dwadzieścia lat, a drudzy tę samą drogę będą przemierzali przez lat dziewięćdziesiąt.  Jedni będą szli utykając, cierpiąc i złorzecząc, a drudzy będą cały czas mieli dla innych uśmiech i dobre słowo.

Ekstremalna Droga Krzyżowa może – ale nie musi – być miniaturą naszego życiowego wędrowania. Podczas tej jednej nocy możemy przeżyć nasze dzieciństwo, naszą młodość, dorosłość i starość, nasze radości i tęsknoty, które były i minęły, a może nadal w nas tkwią, nasze nadzieje, które wciąż budujemy od nowa. Możemy tej jednej nocy na nowo przeżyć nasze pierwsze spotkanie z Chrystusem, ale także naszą zdradę, zaparcie się. Może też być, że przeżyjemy nasz do Niego powrót. Ten powrót, który był kiedyś i się ziścił, albo ten który właśnie się dzieje.

Dlatego tak ważnym jest udział w tej miniwędrówce przez życie, jaką jest Ekstremalna Droga Krzyżowa. Z każdą stacją Drogi możemy przebyć kawał naszego życia. Na każdej stacji Drogi możemy spotkać postać z przeszłości, ale i z teraźniejszości, na której nam zależy. Możemy jej przebaczyć, ale możemy także wyznać jej naszą skruchę i prosić o przebaczenie.

Dzisiaj przypomniałem sobie wiersz dla Ryśka Riedla. Dziwnie jakoś pasuje do dzisiejszych rozważań. Zaczynał się tak:

Wszyscyśmy w drodze, dłuższej lub krótszej,
Z biletem tylko w jedną stronę.
Na stacjach przystajemy chwilę
Z nadzieją cichą , że spełnione
Sny tam Kolejarz-Bóg zatrzymał.
I znów ruszamy, chociaż zima
W serca nam słowa - szpile wbija.
Przed siebie. Pusto. Czas nas mija.
Stacja Ostatnia. Stacja niczyja?

Idźmy przez życie tak, żeby ostatnia stacja naszej drogi  życiowej nie była stacją niczyją. Niech na niej będzie zawsze tylko Ten, do którego idziemy po szlakach ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

A żeby dojść, trzeba mieć siłę. Kolejne dwa  treningi na dystansie 15 – 20 km będą  się rozpoczynać 18.03 (sobota) o godz. 17:00 i 19.03 (niedziela) o godz. 15:00 spod kościoła pw. Ducha św. w Mielcu (Borek). Stamtąd pod kierunkiem jednego z organizatorów, chętni wyrusza na wspólne wędrowanie.

O dwu ostatnich treningach poinformujemy w kolejnym przesłaniu.

Za Sztab EDK - Rejon Mielec - Andrzej Talarek

Ps. A już wiemy, że będzie nas dużo. Już na dzisiaj jest zapisanych prawie ćwierć tysiąca pielgrzymów. I ciągle zapisują się nowi i starzy. Ci, którzy pójdą pierwszy raz, i ci, którzy pójdą raz kolejny. Nie czekaj. Zapisz się i Ty.

A jak zapisywać się na EDK? Wejść na stronę http://www.edk.org.pl/edycja-2017.html wybrać zakładkę „Wybierz trasę”. Wyświetli się mapa Polski a poniżej wykaz wszystkich tras. Alfabetycznie są umiejscowione trasy mieleckie. Spośród nich wybrać interesującą, klikając w nią. Przejdziemy do strony z informacjami o wybranej trasie oraz przyciskiem „Zapisz się na tę trasę”. Należy następnie postępować zgodnie ze wskazówkami. 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium

Czerwiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!