REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Nasz Patronat!W Pałacyku Oborskich można już oglądać wystawę bursztynu. Wernisaż we wtorek 26 września o godz. 12.

Mianem „bałtyckiego złota” określano przez stulecia występujący głównie na południowych wybrzeżach Morza Bałtyckiego bursztyn. Znaleziony na plaży po sztormowej pogodzie był zawsze miłą pamiątką wakacyjną i cieszył oko swoją ciepłą barwą. Najwięcej jest go w okolicach dzisiejszego Kaliningradu, na półwyspie Sambia, w okolicach Gdańska i Kłajpedy oraz na Łotwie. Ale występuje także w dużych ilościach na Wołyniu i na Lubelszczyźnie.

Historia bursztynu zaczyna się w eocenie. Lasy bursztynowe (głównie ówczesne gatunki sosen i modrzewi) porastały tereny dzisiejszej Skandynawii. Żywica tych drzew obficie wydzielana spływała ówczesna wielką rzeką Eridanos do morza, gdzie stopniowo przez miliony lat zmieniała się w bursztyn, w zależności od warunków, o różnych odmianach barwnych. Zastygająca żywica często była pułapką dla owadów, skorupiaków czy roślin.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


Bursztyn od najdawniejszych czasów używany był jako kamień ozdobny i leczniczy. Amulety wyrabiano z niego już w paleolicie. Był przedmiotem handlu w całej Europie. Niezwykłym powodzeniem cieszył się zwłaszcza w Cesarstwie Rzymskim. Znajdowano go też w grobowcach faraonów egipskich i grobach mykeńskich. Rzymianie nazywali go „succina”, Grecy „elektron”, Słowiane „jantar”.

Wyprawy po bursztyn organizowano od V w. p.n.e. Tak powstał słynny bursztynowy szlak rozpoczynający się nad Adriatykiem w Akwilei i dalej od Vindobony (Wiedeń) poprzez Bramę Morawską do Budorigum (Wrocław), Calisię (Kalisz), Askaukalis (Bydgoszcz) do Pruszcza Gdańskiego, który był protoplastą dzisiejszego Gdańska. Szlak bursztynowy znaczą znaleziska archeologiczne rzymskich monet i różnych wyrobów z terenu cesarstwa.

Wystawa „Złoto Bałtyku” prezentowana w Pałacyku Oborskich jest owocem współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. Można obejrzeć na niej wspaniałe okazy tzw. inkluzji czyli oblanych żywicą bursztynową owadów i roślin. Takie okazy są najcenniejsze i najbardziej poszukiwane przez zbieraczy. Można się także zapoznać z historią powstawania jantaru, jego występowania na świecie, metodami pozyskiwania oraz możliwościami wykorzystania w rzemiośle artystycznym od średniowiecza po czasy współczesne.

Wernisaż 26 września o godz. 12. Wystawa będzie czynna do początków stycznia 2018 r. Na jej bazie istnieje możliwość skorzystania z lekcji muzealnych.k

 

 


Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 
Facebook

 

REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Listopad

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!