REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Nasz Patronat!Już od czwartku 8 marca w Jadernówce dostępna będzie nowa wystawa zatytułowana „Klisze zachowały się…”. To prezentacja fotografii Augusta i Wiktora Jadernych.

Ten rok jest dla Muzeum Regionalnego szczególny – obchodzi ono jubileusz 40-lecia istnienia w mieleckiej przestrzeni kulturalnej. Ale są też inne okazje godne upamiętnienia i do takich bez wątpienia należy rocznica pierwszego przyjazdu do Mielca fotografa Augusta Jadernego.

Zdarzyło się to 120 lat temu, w roku 1898 a nasze miasto i okolice tak urzekły lwowianina, że rok później zamieszkał tu na stałe. 30 lat później, w roku 1928, syn Augusta - Wiktor przejął rodzinny zakład fotograficzny i kontynuował dzieło swojego ojca. Nie można przecenić ogromu pracy obu fotografów a ich fotograficzny dorobek jest dla naszego muzeum i miasta oczywiście swoistym ikonograficznym skarbem.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

- Stąd też mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wystawę pt. „Klisze zachowały się...”. Skąd ten tytuł? Otóż kiedy przeglądamy zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku, na rewersie bardzo często widzimy taki właśnie napis, towarzyszący nazwisku fotografa i adresowi zakładu fotograficznego – przekazuje Janusz Halisz, kustosz Jadernówki. - Klisze szklane, na których wykonywano zdjęcia opatrywane były numerem, do którego stosowny opis znajdował się w odręcznym rejestrze. Nawet po kilku latach, podając numer kliszy można było uzyskać kolejną odbitkę z negatywu.

W zasobach muzealnych zachowały się blisko dwa tysiące takich negatywów a teraz nadarza się znakomita okazja by zaprezentować część z nich. - Prezentujemy na wystawie skany ze szklanych negatywów w wersji czystej - nie poddawaliśmy ich żadnym retuszom, z szacunku dla historii i czasu zachowaliśmy ubytki i niedoskonałości, które powstały w wyniku upływu lat – dodaje Janusz Halisz. - Tym razem wybraliśmy fotografie portretowe mielczan i ujęcia grupowe - rodziny, grupy uczniów czy przyjaciół. Z powodzeniem moglibyśmy nazwać tę wystawę portretem dawnych mielczan.

Otwarcie wystawy w czwartek 8 marca o godzinie 18.00 w Jadernówce.m

 

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 

REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Marzec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: http://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: http://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!