Chirurgiczne sposoby leczenia otyłości - konieczność czy moda? Oferty firm - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Biznes / Oferty firm
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

Oferty firmCoraz częściej dobiegają słuchy o ogromnej nadwadze zarówno Polaków, jak i całego świata. Eksperci biją na alarm, że dopada nas choroba cywilizacyjna – otyłość, która jak wiadomo niesie za sobą szereg konsekwencji. Zawał czy udar zdarza się częściej osobom z nadwagą niż tym mieszczącym się w normach BMI. Prawda, że taka informacja powinna wszystkich grubasów postawić do pionu i powinni w cudowny sposób spalać tysiące kalorii dziennie, aby zrzucić zbędne kilogramy? Pewnie, że prawda, ale co jeśli tego zrobić się po prostu nie da?

Operacje bariatryczne – cudowne rozwiązanie?

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się chirurgiczne leczenie otyłości. Nic w tym dziwnego, większość osób otyłych (mam tu na myśli osoby z BMI powyżej 40) nie jest w stanie zrzucić nadprogramowych kilogramów. Nie, wcale to nie jest tak, że każdy tłuścioch jest leniwy i że na własne życzenie jest otyły – z pewnością dołożył do tego sporo starań, ale głównym powodem jego otyłości jest gastryna. Tajemniczo brzmiąca nazwa, to określenie hormonu, który odpowiada za odczuwanie głodu. Organizm osób otyłych produkuje jej znacznie więcej, a co za tym idzie, odczuwany głód jest zdecydowanie większy i pojawia się szybciej i częściej.

Kolejną kwestią jest wielkość żołądka, najczęściej otyli ludzie mają większy żołądek niż osoby szczupłe, a to z kolei powoduje, że muszą pochłonąć większą objętość jedzenia, aby się najeść. Napełniony żołądek wysyła do mózgu sygnał, że jest pełny i wtedy człowiek zaczyna odczuwać sytość. Jeśli ktoś ma mniejszy żołądek – o pojemności mniej więcej litra, to zapełni go mniejszą ilością jedzenia niż ktoś, kto ma żołądek o pojemności 3 litrów. Dwa litry różnicy to nawet kilka tysięcy kalorii więcej. Zdarzają się też osoby, które dwoją się i troją, aby schudnąć, ale pomimo litrów wylewanego potu na siłowni nic to nie daje. Właśnie tym wszystkim osobom z pomocą przychodzi operacja bariatryczna.

Kto może poddać się zabiegowi bariatrycznemu?

Kwalifikacja do zabiegu bariatrycznego opera się o wskaźnik BMI. Osoby, którym nie towarzyszą żadne choroby związane z otyłością powinny mieć wskaźnik BMI wyższy niż 40, np. kobieta, która ma 165 cm wzrostu musi ważyć przynamniej 110 kg, aby została zakwalifikowana do zabiegu. Inaczej jest w przypadku osób, które chorują np. na cukrzyce, nadciśnienie i wszystkie inne choroby związane z otyłością, wtedy wskaźnik BMI może mieć wartość wyższą niż 35. W tym przypadku pani o wzroście 165 cm powinna ważyć więcej niż 95 kg.

Przeciwskazania do operacji bariatrycznej

Niestety nie wszystkie osoby otyłe mogą poddać się takiemu zabiegowi. Jest szereg przeciwskazań, które nie pozwalają na wykonanie operacji. Są to przede wszystkim choroby układu pokarmowego – żylaki przełyku, owrzodzenia przełyku i pojawiające się krwawienia. Choroby układu krążeniowo-oddechowego, które po prostu uniemożliwiają bezpieczne znieczulenie pacjenta. Osobną kwestią są uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, a także choroby psychiczne. Depresja nie musi dyskwalifikować chorego (swoją drogą ciekawe ile osób otyłych cierpi na depresję z powodu otyłości), ale schizofrenia już może dyskwalifikować osobę otyłą do zabiegu. W przypadku chorób psychicznych, jest to kwestia bardzo indywidualna i wymagana jest tu opinia i psychiatry i psychologa.

Rodzaje zabiegów bariatrycznych

Najmniej inwazyjnym, ale najmniej skutecznym zabiegiem jest balon żołądkowy. Endoskopowo wkłada się do żołądka pacjenta balon, który po wypełnieniu zajmuje sporą część żołądka, a co za tym idzie mniej jedzenia się do niego zmieści. Jest to rozwiązanie tymczasowe, z którego mogą skorzystać osoby, które nie mają wielu kilogramów do zrzucenia, albo są na drugim krańcu skali, czyli mają bardzo, bardzo dużo kilogramów nadwagi i najpierw muszą zrzucić kilkadziesiąt kilogramów, aby można ich było w bezpieczny sposób poddać zabiegowi np. resekcji żołądka.

Mankietowa/rękawowa resekcja żołądka, to zabieg podczas, którego chirurg zmniejsza żołądek o 80%. Zazwyczaj po zabiegu żołądek ma pojemność 150 ml, jest to objętość filiżanki do espresso. Zabieg wykonuje się laparoskopowo, a rekonwalescencja przebiega dość szybko. Osoby po resekcji żołądka jedzą zdecydowanie mniej i szybciej odczuwają uczucie sytości. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod i jedna z najbezpieczniejszych.

Opaska żołądkowa wydaje się, że swoje lata świetności ma już za sobą. Jeszcze kilka lat temu była najczęściej wybieranym zabiegiem, dziś częściej ją ludzie ściągają, niż zakładają. W każdym razie opaska jest urządzeniem, które laparoskopowo zakłada się na żołądek, dzięki czemu tworzą się jakby dwa żołądki. Jeden malutki, do którego najpierw ląduje jedzenie, a jeden większy, do którego po przeciśnięciu się przez opaskę spływa jedzenie. Opaska jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale osoby, które mają ją założoną muszą bardzo powoli przeżuwać jedzenie, w innym przypadku kończy się to wymiotami. Często występuje też problem z portem, który umieszczony jest pod skórą koło pępka. Port połączony jest z opaską i w niego wstrzykuje się wypełniacz, który ściska opaskę. Taki port dość często się przesuwa, co utrudnia jego wypełnianie. Poza tym sama opaska czasami lubi się przesunąć, albo spaść, w takich sytuacjach potrzebny jest kolejny zabieg. Z tych właśnie powodów opaska jest coraz rzadziej wybierana i polecana.

Wyłączenie żołądkowe – Gastric bypass jest najbardziej inwazyjną metodą chirurgicznego leczenia otyłości. Polega na odcięciu części żołądka i przestawieniu jelita, tak aby po pierwsze ilość wchłanianego jedzenia była mniejsza, a po drugie, aby skrócić drogę trawienia. Jest to bardzo skuteczna metoda i najczęściej polecana osobom z dużą otyłością. Poddanie się temu zabiegowi jednak niesie za sobą pewne skutki. Przede wszystkim konieczna jest dożywotnia suplementacja witamin i mikroelementów, ponieważ z racji skrócenia drogi trawienia, mniej składników jest wchłanianych przez organizm.

Chirurgiczne leczenie otyłości na pewno nie powinno być pierwszym wyborem w walce z otyłością. Jest to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które po wielu latach prób nie poradziły sobie z nadwagą. Jest to rozwiązanie skuteczne, które jednak nie zdejmuje z osób otyłych odpowiedzialności za swoją wagę. Każdy zabieg stwarza możliwość zrzucenia nadwagi, ale to czy się uda, leży w rękach osób po zabiegu.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Sierpień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!