Historia plecaka Oferty firm - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Biznes / Oferty firm
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

Oferty firm

„Z młodej piersi się wyrwało, w wielkim bólu i rozterce
I za wojskiem poleciało, zakochane czyjeś serce.
Żołnierz drogą maszerował, nad serduszkiem się użalił,
Więc je do plecaka schował i pomaszerował dalej...:
Plecak jest nieodłącznym towarzyszem każdej wyprawy. Zanim człowiek rozpoczął osiadły tryb życia, wędrował i polował. Przechodząc z miejsca na miejsce zabierał cały swój dobytek.

Jedno łączy wszystkie plecaki – zakładanie ich na plecy. W przeciwieństwie do toreb, neseserów, walizek, których nie nosi się na plecach. Pierwotnie wszystko, co nosili ludzie na plecach układano, żeby zajmowało jak najmniej miejsca, wiązano trokami i zakładano na plecy. Noszenie dobytku na plecach uwalniało ręce i nie ograniczało ruchów, zapewniało bezpieczeństwo, pozwalało polować. Plecak, czyli skrawek materiału stawał się namiastką domu, bo w plecaku było zawsze to, co najważniejsze: okrycie do spania, rzeczy na zmianę, coś do zjedzenia, kubek, łyżka, nóż... W Średniowieczu najlepszy plecak stanowił kosz z zielonej, nieokorowanej wikliny tzw. "konopianki".

Średniowieczne męskie plecaki wiklinowe mogły pomieścić plony znoszone z pola, broń, upolowaną zwierzynę. Kobiety nosiły dzieci i żywność z targu. Próbowano także wytwarzać pierwsze skórzane plecaki, które były dość ciężkie, ale za to bardzo trwałe i wygodniejsze od koszy czy skrzynek mocowanych rzemieniami do pleców. W XIX w plecak pojawił się w powszechnym użyciu, bo wtedy pojawiła się moda na wycieczki, poznawanie nieznanego a wynalazki pozwalały na łatwiejsze podróżowanie. Wiek XIX to także czas wojen, więc najszybciej rozwijały się nowe formy plecaków wojskowych.Plecaki wojskowe

„Co ma żołnierz w plecaku? Żołnierz w plecaku ma nosić rzeczy, rzecz jasna”.

Wymagania regulaminowe narzucały obowiązkowe wyposażenia a nawet sposób pakowania plecaka. Początkowo plecaki wojskowe były ciężkie, skórzane, z czasem płócienne w kształcie kostki lub worka z kieszeniami. Najpopularniejsze stały się tzw. kostki, do dziś bardzo lubiane wśród młodzieży. Wersja, znana do dziś pochodzi z roku 1933. Wtedy jako materiał pierwszy raz zastosowano bardzo wytrzymały i stosunkowo lekki brezent. Nazwa kostka pochodzi oczywiście od kształtu. Zachowuje go dzięki prostym usztywnieniom. Jest dość ciężki. Nie ma stelaża. Za to jest prosty i niezniszczalny. Jest niesamowicie pojemny. Zawdzięcza to swojej budowie i łatwości pakowania. Wycofany z armii WP dopiero w 1989 roku. Z racji swojego wojskowego przeznaczenia to raczej męski plecak, ale często noszą go także dziewczyny. Ma swoje miejsce w historii.

Plecak, który pomógł ocalić miasto

W Muzeum w Gdańsku obejrzeć można plecak, który pomógł ocalić Gdańsk przed zniszczeniem. W 1945 roku harcerska łączniczka o ps. „Przelotny Ptak”, przeniosła w podwójnym dnie plecaka przez linię frontu plany umocnień i uzbrojenia hitlerowskiego.Plecaki współczesne

Dziś plecak służy do bardzo wielu czynności, ale nadal dotyczy noszenia na plecach. Technologia wytwarzania nowych wytrzymałych i lekkich materiałów pozwoliła na stworzenie niezliczonych rodzajów plecaków przeznaczonych do noszenia niezliczonej różnorodności rzeczy.Rodzaje plecaków:

•    miejski – nieduży, o pojemności ok 30 l,

    wycieczkowy – na krótkie wyjazdy, często posiadający stelaż wewnętrzny i pas biodrowy oraz kieszenie zewnętrzne,

    turystyczny – o pojemności do 90 l z mocnych materiałów jak codura, wyposażony w stelaż wewnętrzny i regulowany system nośny z szerokim pasem biodrowym,

    trekkingowo - transportowy o pojemności do-120 l na wyprawy w rejony bardziej niedostępne. Budowa podobna do plecaka turystycznego. Często z podwójną komorą.

    specjalistyczny: wspinaczkowy, kurierski, nosidełko dziecięce, fotograficzny …,

    Tornister – plecak szkolny usztywniany o prostokątnych kształtach,

    plecaki szkolne różnej wielkości i kształtu dostosowywane przez producentów do wieku, wzrostu i ciężaru ciała,

    plecaki szkolne dla młodzieży o nowocześniejszym designie i najczęściej z kieszeniami na tablet czy laptop.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!