Tym filmem po raz kolejny przypomnieli bitwę z Ostrów Tuszowskich. Płużański w Mielcu mówił o „Zaporze” Film - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Kultura / Film
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

Film

Premierowa projekcja kilkunastominutowego filmu stworzonego przez mielczan odbyła się w poniedziałek Domu Kultury. Film „Ojciec i syn” to krótka opowieść o bitwie Żołnierzy Niezłomnych z oddziałami NKWD w Ostrowach Tuszowskich opowiedziana słowami Mariana i Romualda Rzeszutków – ojca i syna. Gościem wydarzenia był Tadeusz Płużański, dyrektor ds. publicystyki TVP Info, prezes Fundacji Łączka, publicysta, historyk.Film „Ojciec i syn” opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce niedaleko Mielca – w Ostrowach Tuszowskich w sierpniu 1946 roku. To była bitwa żołnierzy oddziałów majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” z oddziałami NKWD, UB, KBW, a także Ludowego Wojska Polskiego. To jedna z większych potyczek na Podkarpaciu – zginęło ponad 20 żołnierzy NKWD i jeden oficer.

- Jeśli chodzi o żołnierzy „Zapory” to nikt nie zginął – powiedział Romuald Rzeszutek współodpowiedzialny za film,  dodając przy tym, że podczas całego rajdu żołnierzy Dekutowskiego, który trwał 3 miesiące, zmarło „tylko” dwóch żołnierzy: jeden z odniesionych ran, drugi na gangrenę.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


- Dekutowski „Zapora” pokonał ze swoimi oddziałami kilkaset kilometrów od Lublina po Barwinek i szczęśliwie wrócił na swoje pierwotne tereny działania. Zawdzięcza to oczywiście mieszkańcom, w tym również mieszkańcom ziemi mieleckiej, kolbuszowskiej i wszystkich innych terenów, które w tym czasie mijał – podkreślił podczas spotkania będącego premierą filmu.

Film powstał z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznych im. Wojciecha Lisa „Mściciela”, Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, a także młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego. Pomogli też najbliżsi, którzy chcieli się zaangażować w to przedsięwzięcie. Film został nagrodzony na XIX Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni w ramach projektu „Młodzi dla Historii” – był jedną z ponad setki zgłoszonych produkcji, a ostatecznie wybrany zwycięskim filmem spośród 13 finałowych tytułów.

W filmie Romuald Rzeszutek przyznaje, że jako nastolatka zaskoczyła go informacja, że po zakończeniu II wojny światowej ktoś walczył przeciwko naszym „przyjaciołom” ze Związku Radzieckiego. - Przecież to były  czasy, gdy wyświetlano filmy „Czterech Pancernych i Pies” – kłamliwe propagandówki – mówi.

Rzeszutek w filmie opowiada też, jak razem z kolegami, którzy mają podobne spojrzenie na przeszłość, postanowili zawiązać Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”. - Cały czas dajemy świadectwo i upominamy się o pamięć Żołnierzy Niezłomnych – podkreśla.

Wydarzenie promujące film w Mielcu wzbogaciła obecność Tadeusza Płużańskiego, dyrektora ds. publicystyki TVP Info, prezesa Fundacji Łączka, publicysty i historyka. Płużański opowiadał mielczanom o historii związanej z Żołnierzami Wyklętymi – jednego z nich sam jest zresztą synem. - Major Hieronim „Zapora” Dekutowski to taki klasyczny Żołnierz Niezłomny, wyklęty przez komunistów, żołnierz dwóch konspiracji i dwóch okupacji – mówił w swojej prelekcji w Mielcu Płużański.

Gość specjalny premiery filmu zwrócił uwagę, że współcześnie wciąż niedostatecznie wiele mówi się o Żołnierzach Wyklętych. Przekonywał on, że opinia publiczna zna tak naprawdę nazwiska kluczowych postaci, podczas gdy bohaterów było znacznie więcej. – To wszystko jest efektem wielkiej operacji, którą przeprowadzili komuniści – mówił.

ks

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!