Gmina Padew Narodowa na pierwszym miejscu w Polsce w rankingu Narodowego Centrum Kultury Ośrodki - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Kultura / Ośrodki
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

OśrodkiNarodowe Centrum Kultury ogłosiło ranking samorządów zaangażowanych w kulturę 2018 roku. Na liście zwycięzców znalazło się dwanaście samorządów  w zależności od poziomu zamożności i typu gminy.

Kryterium oceny polegało na zebraniu przez Główny Urząd Statystyczny danych funkcjonowania ośrodków kultury w poszczególnych gminach. Gminy podzielono na typowo wiejskie, miejsko – wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu. Przeanalizowano ile dany ośrodek zatrudnia pracowników, instruktorów, jaką prowadzi działalność (koła zainteresowań, kluby, ilość zajęć grupowych oraz ich formą). GUS zainteresowany był ilością organizowanych koncertów, spotkań oraz imprez plenerowych.

Bardzo ważna była frekwencja, czyli udział mieszkańców w danych imprezach. Dodatkowo Ministerstwo Finansów badało, ile procent budżetu gminy przeznaczane jest na działalność kulturalną (ośrodki kultury i biblioteki).

Po przeanalizowaniu danych ze wszystkich gmin okazało się, że gmina Padew Narodowa w gminach wiejskich małych jest najlepsza w Polsce. W porównaniu ze średnią krajową, gdzie gminy przeznaczają na kulturę niewiele ponad 2%, Padwi w 2015 roku przeznaczano około 6% a rok później ponad 4%.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

Gminny Ośrodek Kultury w tym czasie otrzymując dotacje w wysokości ok. 300 tys. zł realizował dość ambitny program. Zatrudniał jedenastu instruktorów oferując mieszkańców czternaście różnych form aktywności kulturalnej. W zajęciach łącznie brało udział ponad 250 zainteresowanych tygodniowo. Prowadzone były zajęcia dla małych dzieci (nauka j. angielskiego, plastyka, taniec towarzyski, taniec nowoczesny, małe formy teatralne, wokalistyka,  koło literackie, nauka gry na instrumentach muzycznych, kabaret, ćwiczenia rozciągające dla pań oraz dla całkiem starszych chór „Pasjonata”, chór „Impresja” oraz grupa kabaretowo-wokalna „Pasjonata”).

Program był tak ułożony, że jeżeli ktoś chciał uczestniczyć w zajęciach mógł dobrać sobie zajęcia wg własnych potrzeb. W ankiecie ważną pozycją była ilość organizowanych imprez w ośrodku kultury, w plenerze oraz udział uczęszczających na zajęcia w przeróżnych konkursach organizowanych w placówce oraz poza nią. Największy udział mieszkańców zarejestrowano na „Święcie ziemniaka”, dożynkach gminnych czy Dniu Dziecka.

Placówka cyklicznie organizuje koncerty przez Warsztat Wokalny „Nowe brzmienie” grupę kabaretowo-wokalna „Pasjonata” czy kabaret „Zakręceni”. Do placówki ściągane są też grupy z innych zaprzyjaźnionych placówek kulturalnych. Organizowane były przeglądy powiatowe – piosenki „Wokalmania” czy plastyczne -„ Inspiracje są wśród nas”.

- Gmina nie likwidowała bibliotek, mamy jedną bibliotekę, ale z pięcioma filiami. Corocznie zapewniamy środki na zakup zbiorów. Biblioteki nie czekają tylko na środki z budżetu gminy, ale jeśli pojawia się możliwość pozyskania środków zewnętrznych, to również piszą wnioski. Biblioteka skorzystała z Programu Rozwoju Bibliotek. Pomieszczenia bibliotek zostały wyremontowane i wyposażone w sprzęt informatyczny z dostępem do Internetu – przekazuje Ryszard Gancarz z Biura Rady Gminy w Padwi Narodowej.

Padew Narodowa okazała się najbardziej zaangażowaną gminą w kulturę spośród gmin wiejskich. - Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. Inwestując w kulturę inwestujemy w ludzi, a przede wszystkim w młode pokolenie stwarzając warunki do różnych form aktywności - czytelnictwo, zajęcia wokalne, taneczne, teatralne, plastyczne – dodaje. - W świecie zaawansowanej technologii cyfrowej funkcjonowanie szeroko rozumianej kultury  stanowi swoistą przeciwwagę wobec braku potrzeby kontaktów międzyludzkich, współpracy w grupie, rekreacji i zabawy. Pierwsze miejsce w Polsce jest dla nas wyróżnieniem i bodźcem do dalszej wytężonej pracy.

m

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Sierpień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!