Wędrówki galicyjskie, czyli zdjęcia Jadernych, których dotąd nikt nie widział [FOTO] Wystawy - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Kultura / Wystawy
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

Wystawy
Choć wydaje się to niemożliwe, w archiwach Jadernówki wciąż znaleźć można zdjęcia rodziny Jadernych, które nie były dotąd publikowane. Kilka takich przykładów zobaczyć można na otwartej właśnie wystawie - „August i Wiktor Jaderni. Wędrówki galicyjskie”. Wystawa potrwa do 4 marca.

Czwartek 12 stycznia to dzień odsłony najnowszej wystawy fotografii rodziny Jadernych w Jadernówce – Oddziale Fotografii Muzeum Regionalnego w Mielcu. Tym razem światło dzienne ujrzała wystawa zatytułowana „August i Wiktor Jaderni. Wędrówki galicyjskie”, która jest zbiorem ponad 60 zdjęć, które obaj panowie wykonali podczas swoich licznych podróży.

- Czasami mam wrażenie, że o każdej wystawie mówię, że jest wyjątkowa, ale jeśli mówimy o zbiorach rodziny Jadernych to słowo wyjątkowe jest jak najbardziej trafne – przyznał otwarcie Janusz Halisz, kustosz Jadernówki już na początku wernisażu wystawy.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


„Wędrówki galicyjskie” odnoszą się do zakresu terytorialnego - mowa oczywiście o terenach zaboru austriackiego. W tych czasach tworzył bowiem August Jaderny. - Jeśli chodzi o Wiktora Jadernego to on działał w okresie międzywojennym, dlatego termin Galicji jest już jakby zapożyczony, bo trafniej byłoby mówić o województwie lwowskim i krakowskim. Dla spójności wystawa została jednak nazwana wędrówkami galicyjskimi – wyjaśnił Halisz.

Wystawa obejmuje okres od 1898 roku – stąd pochodzą najstarsze zdjęcia Augusta Jadernego, natomiast najmłodsze zdjęcia to lata 1944-45 i dwa kościoły zniszczone działaniami wojennymi – kościół w Książnicach i kościół w Wadowicach Górnych.

„Wędrówki galicyjskie” odnoszą się do pokaźnego zbioru Jadernówki. - Takich zdjęć z podróży Jadernych mamy w zbiorach około 200. Większość wielokrotnie pojawiała się już przy różnego rodzaju wystawach i publikacjach, a więc funkcjonowały w przestrzeni publicznej. Dlatego na potrzeby tej wystawy wybraliśmy ponad 60 fotografii, które albo pojawiały się rzadko albo w ogóle – jest to ich pierwsza prezentacja. Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej zadowoleni – nie krył Janusz Halisz.

Wystawa potrwa do 4 marca 2017 r.

ks

 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!