Tadeusz Rolke – legenda polskiej fotografii w Mielcu. Jego zdjęcia dostępne w Jadernówce [FOTO] Wystawy - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Kultura / Wystawy
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

WystawyW galerii Jadernówki zaprezentowano  wystawę wybitnego polskiego fotografika, Tadeusza Rolke, zatytułowaną „Miejsca. Rekontrukcja II”. Otwarcie wystawy miało specjalny charakter, ponieważ gośćmi wieczoru byli sam Tadeusz Rolke - autor wystawy oraz Marek Grygiel, historyk sztuki i krytyk fotografii. Wystawa czynna do 6 maja br.

- W jednej z książek, którą czytam, jeden z bohaterów – amerykański Włoch, który z zawodu jest fotografem opowiada swojemu przyjacielowi o pracy z aparatem. W pewnym miejscu tej opowieści pyta: - wiesz jaki jest najpiękniejszy kolor na świecie? To jest kolor czarno-biały – rozpoczął tajemniczo czwartkowe spotkanie w Jadernówce kustosz Janusz Halisz.

- W drugiej książce, którą czytam, Tadeusz Rolke mówi, że zawsze czuł potrzebę ruchu, poznawania nowych miejsc i ludzi. Dzisiaj myśli z tych dwóch książek świetnie się łączą. Jesteśmy w otoczeniu pięknego, czarno-białego świata „namalowanego” przez pana Tadeusza – powiedział Halisz.Marek Grygiel zapytany przed wernisażem, na czym polega atrakcyjność i siła Tadeusza Rolke powiedział, że na fakcie, iż ten nieustannie fotografuje. – Dowodem na to jest premierowa wystawa, którą otworzyliśmy jesienią w Żydowskim Instytucie Historycznym. Oprócz tego jego wystawy cały czas są prezentowane w charakterze wspomnieniowym i retrospektywnym. Te wystawy Tadeusz realizuje bardzo chętnie, bo jego zdjęcia wciąż nabierają nowych kontekstów – powiedział.

Grygiel w miejscu obarczonym fotograficzną historią, czyli mieleckiej Jadernówce, chciał pokazać historyczną fotografię Tadeusza Rolke, ale jednocześnie bardzo dla niego charakterystyczną, która się wywodzi z fotografii francuskiej, humanistycznej. To się udało – nawet bezpośrednio, bo w galerii Jadernówki nie brakuje fotografii wykonanych w samym Paryżu.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 


- Często po wernisażach podchodzą do mnie ludzie i pytają, jak ja to robię, że moje zdjęcia mają tego typu ekspresję. Jak teraz patrzę na tych kilkadziesiąt fotografii, na których wszędzie są ludzie, dochodzę do wniosku, że ja wszystkich tych ludzi lubię. Z góry zakładam, że lubię ich i sytuacje, które uwieczniam. Teraz stwierdzam, że ta moja sympatia odbija się od tych ścian – powiedział Tadeusz Rolke na wernisażu w Mielcu.

Wydarzenie 9 marca przy Jadernych 19 miało charakter spotkania z historią poszczególnych fotografii, które do zaprezentowania wybrał Marek Grygiel. Fotografie wyświetlane były za pośrednictwem rzutnika, natomiast ich autor opowiadał historie związane z ich powstawaniem. Zestaw zdjęć w kilku przypadkach pokrywał się z tymi, które zmieściły się na wystawie. Ten zbiór jest jednak znacznie większy.

- Wystawa „Miejsca. Rekontrukcja II” jest wyborem z bardzo rozległej twórczości fotograficznej Tadeusza Rolke powstającej na przestrzeni ponad 50 lat. Całość składa się z kilku wyodrębnionych wątków, które stale przeplatają się w jego fotografiach. Zdjęcia te doskonale opisują człowieka i jego otoczenie. Fotografia ludzi i miejsc, powrotów i odkryć na nowo. Zdjęcia uliczne będące zapisem autentyczności, jak fotografie warszawskiej ulicy lat 50 czy paryskie nastroje dekadę później - wyjaśnia Marek Grygiel.

- Jest kilka fotografii z Moskwy z początku lat 60. Są też zdjęcia bardzo rzadko do tej pory pokazywane jak np. fotografie z lat 60 wykonane w Sztokholmie. Wśród portretów odnajdziemy ludzi znanych, związanych z kulturą i sztuką nie tylko z Polski (Cybulski, Czyżewska, Braunek, Jędrusik) ale i z Niemiec np. bardzo ważnego dla sztuki współczesnej niemieckiego artysty Josepha Beuysa - dodaje.

Zdjęcia Tadeusza Rolke zebrane w wystawę zatytułowaną „Miejsca. Rekontrukcja II” zobaczyć można w Jadernówce do 6 maja br.

ks

 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Tworzą, piszą, fotografują

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!