W piątek obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Będzie marsz ulicami miasta Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia- Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizowanych przez PSOUU Koło w Mielcu w piątek 16 maja 2014 roku. Będzie to pierwsza tego typu impreza w Mielcu - zapowiadają organizatorzy.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością intelektualnych to święto obchodzone w całej Europie. Również w Mielcu uroczystości te są popularyzowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W piątek w centrum miasta zaplanowane zostały uroczystości, które rozpoczną się przed Urzędem Miejskim w Mielcu. Tutaj goście zostaną powitani przez Prezydenta Miasta Mielca Janusza Chodorowskiego, osoby z niepełnosprawnością intelektualną otrzymają również  klucze do miasta.

Następnie kilkuset uczestników wraz z orkiestrą dętą przejdzie na Plac Armii Krajowej ulicami: Żeromskiego - Wyspiańskiego – Al. Niepodległości. W związku z tym między godzinami 9:30 a 10 kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. – Po przemarszu na Plac Armii Krajowej będzie miało miejsce symboliczne wydarzenie – wypuszczenie baloników do nieba – zapowiada Ewelina Mucha-Zawierucha z PSOUU w Mielcu.

 

 


W dalszej części imprezy zaplanowano m.in. integracyjny pokaz mody z udziałem osób niepełnosprawnych oraz ich pełnosprawnych rówieśników, występy przedstawicieli zaproszonych szkół i placówek, a także koncert finałowy w wykonaniu zespołu muzycznego. – Wszystko do około godziny 14:30 – zapowiadają organizatorzy.

W Mielcu po raz pierwszy w tej formie

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone w całej Europie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90-tych XX wieku. Lokalnie świętuje się również w zbliżonych datach i pod różnymi nazwami, m.in. Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych lub Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Dzień Godności jest obchodzony w różnych ośrodkach w całej Polsce.

Podopieczni placówek PSOUU Koło w Mielcu po raz pierwszy brali czynny udział w marszu z okazji Dnia Godności w Rzeszowie w 2002 roku. W kolejnych latach uczestniczyli w różnych formach – były to chociażby festyny rodzinne, czy przedstawienia teatralne. W tym roku po raz pierwszy Dzień Godności obchodzony jest w formie przemarszu ulicami miasta Mielca.

Czym jest Dzień Godności?

W Polsce żyje 380 tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Według Światowej Organizacji Zdrowia ten rodzaj problemu dotyczy 1% populacji. Niestety wiele z tych osób żyje na marginesie życia społecznego. Są także pozbawieni prawa do nauki i pracy.

Dzień Godności ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. - Dzięki obchodom tego dnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. Mają możliwość pokazania, że są kimś więcej niż ludźmi dotkniętymi przez los – są tacy sami jak wszyscy inni –  czują, kochają, złoszczą się, mają swoje mocne i słabe strony – wyjaśnia Ewelina Mucha-Zawierucha z PSOUU w Mielcu.

- Niepełnosprawnym intelektualnie jest po prostu trudniej zrozumieć świat i funkcjonujące w nim zależności, ale nie jest to powód, żeby ich z tego wyłączać – dodaje.

- Mamy nadzieję, że przez swoją tegoroczną formę Dzień Godności stanie się prawdziwym spotkaniem z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, okazją do ich integracji ze środowiskiem lokalnym i tym samym pozwoli na ich włączenie do udziału w życiu społecznym. Ufamy, że w przyszłości nie będziemy musieli obchodzić tego dnia, gdyż obecność osób niepełnosprawnych intelektualnie w życiu społecznym stanie się normą – dodają pracownicy PSOUU w Mielcu.ks

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!