Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. „To okazja do integracji ze środowiskiem lokalnym” Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia

Pomimo niesprzyjającej pogody, kolorowy pochód osób z niepełnosprawnością umysłową wraz z ich opiekunami, rodzinami i przyjaciółmi przeszedł ulicami Mielca. Uroczystości z Placu AK przeniosły się do Samorządowego Centrum Kultury, gdzie dla uczestników przygotowano szereg atrakcji. 
 
Piątkowe uroczystości, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło Mielec, odbyły się w ramach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną świętowanego w całej Europie 5 maja. W Mielcu po raz pierwszy inicjatywa ta przybrała formę przemarszu i uroczystości w centrum Miasta. Według planów, główne atrakcje miały mieć miejsce na Placu Armii Krajowej. Jednak z powodu niekorzystnej pogody impreza przeniosła się do Sali widowiskowej SCK. 
 
Mielecki Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczął się pod Urzędem Miejskim. Tam zgromadzeni powitani zostali przez Prezydenta Miasta Mielca Janusza Chodorowskiego. Na ręce przedstawicieli osób niepełnosprawnych przekazane zostały klucze do miasta. Po krótkich uroczystościach, kolorowy pochód prowadzony przez Orkiestrę Dętą Dobrynin wraz z grupami tanecznymi „Mażoret”, przeszedł ulicą Wyspiańskiego do Alei Niepodległości. Celem zebranych był Plac Armii Krajowej, gdzie w niebo symbolicznie wypuszczono pomarańczowe baloniki. Stamtąd uroczystości przeniosły się do Samorządowego Centrum Kultury. 

 

 

– Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone w całej Europie od lat 90. XX wieku. Również Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym na terenie całego kraju uroczyście obchodzi ten dzień. W tym roku w Mielcu po raz pierwszy dzień ten obchodzony jest w tak szerokim gronie. Dzień ten jest szczególnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin, opiekunów i terapeutów z nimi pracujących. W ten jeden dzień w roku mogą się oni poczuć bohaterami wydarzeń – mówiła Ewa Bauer, przewodnicząca PSOUU. - Przez obchody dnia godności chcemy zaznaczyć obecność osób niepełnosprawnych wśród nas, zwrócić uwagę na ich potrzeby, ale również pokazać ich możliwości. Mamy nadzieję, że przez swoją tegoroczną formę, dzień godności stanie się prawdziwym spotkaniem z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym i tym samym pozwoli na ich włączenie do większego udziału w życiu społecznym.
 
Na scenie Samorządowego Centrum Kultury zaprezentowały się liczne zespoły artystyczne. Wspólnie wystąpiły osoby niepełnosprawne oraz ich pełnosprawni rówieśnicy. Był pokaz mody, prezentacje taneczne, teatralne oraz muzyczne przygotowane przez przedstawicieli zaproszonych szkół i placówek. Oprócz zabawy w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury, na uczestników czekały stoiska informacyjne, wystawa prac osób niepełnosprawnych oraz specjalnie przygotowana sala zabaw integracyjnych. Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zakończyły koncerty grupy Grey i Lies.
 
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną do doskonała okazja do poznania środowiska niepełnosprawnych, zrozumienia ich problemów i potrzeb. O wadze tego dnia mówił wiceprezydent Mielca Bogdan Bieniek - Wielkie wyrazy szacunku za to, co Państwo robicie w ostatnim czasie, promując pozytywny wizerunek osób niepełnosprawnych, ucząc nas wszystkich jak obcować z ludźmi niepełnosprawnymi, żebyśmy nie widzieli ich tylko jako osoby potrzebujące pomocy, ale jako partnerów do wspólnych przedsięwzięć. 


mb
 
Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!