Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną po raz drugi przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA] Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaPo raz drugi w Mielcu świętowano Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ulicami miasta przeszedł kolorowy pochód, a na Placu Armii Krajowej wypuszczono do nieba symboliczne pomarańczowe balony.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Mielcu. Marsz i atrakcje na Placu Armii Krajowej odbywają się w ramach europejskiego święta, które przypada na 5 maja.

Świętowanie Dnia Godności rozpoczęło się pod Urzędem Miejskim. Osoby niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunowie i przyjaciele z rąk wiceprezydenta Jana Myśliwca odebrały klucz do miasta. Stąd barwny pochód, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina, ulicami Mielca przeszedł do Placu Armii Krajowej. Tu uczestnicy marszu wypuścili do nieba pomarańczowe, bo symbolizujące Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, balony.

Plac Armii Krajowej był głównym miejscem świętowania Dnia Godności. Na scenie wystąpiły między innymi zespoły ze szkół i placówek wspomagających osoby niepełnosprawne.

 


- Celem Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu wrażliwości osób z tym rodzajem upośledzenia i jednocześnie zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne i kulturalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia – mówiła Ewa Bauer, przewodnicząca PSOUU. - Dzień ten oficjalnie przypada na 5 maja. Data ta nie została przypadkowo wybrana, jest to również dzień walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Obchody Dnia Godności obchodzone są jednak w kraju przez cały maj.

W obchodach Dnia Godności wzięło udział ponad tysiąc osób. - Widząc was tutaj myślę, że w kolejnych latach stanie się to cykliczną imprezą, cykliczną uroczystością i będzie nas jeszcze więcej, będziemy mogli wspólnie świętować ten Dzień Godności – mówił Jan Myśliwiec. - Natomiast zastanawiam się nad jednym: dlaczego tylko dzień? A może 365 dni godności bo przecież do tego zostaliśmy stworzeni żeby sobie wzajemnie pomagać, żeby wspólnie uczestniczyć w naszym życiu społecznym. Otwieramy się i my jako samorządowcy na to, żeby można było wspomóc wasze działania, a z drugiej strony cieszymy się, że otaczacie nas i pokazujecie, że należy wami się interesować, zajmować i kontynuować wzajemne działania.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną mają pokazać, że niepełnosprawność to nie tabu, ale przede wszystkim, by przekonać, jak wiele do zaoferowania społeczeństwu – swoich zdolności, pogody ducha i radości życia – mają osoby niepełnosprawne intelektualnie.

mb 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Sierpień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!