Prezydent Duda odznaczył Polaków pracujących w Watykanie, w tym księdza z Woli Mieleckiej Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia

Podczas uroczystości w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe Polakom zatrudnionym w Watykanie.Państwowe odznaczenia otrzymało dziewięciu duchownych, w tym pochodzący z Woli Mieleckiej ksiądz Piotr Bajor. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej – wręczenie odznaczeń

Posted by Andrzej Duda on 9 listopada 2015


 

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 

 Ksiądz Piotr Bajor urodził się 26 września 1972 r. w Mielcu, syn Józefa i Michaliny zd. Wrzesień, najmłodszy brat Krzysztofa i Małgorzaty. W latach 1979-1987 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej. Następnie rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Mielcu. W 1992 r. po zdaniu  egzaminu maturalnego wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, rozpoczynając tym samym studia na Instytucie Teologicznym w Tarnowie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 3 maja 1997 r. ówczesny Biskup Tarnowski Józef Życiński udzielił Piotrowi Bajorowi święceń diakonatu. W maju 1998 r. jako uwieńczenie studiów filozoficzno-teologicznych, przedstawił pracę magisterską pt. „Powojenne dzieje parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu”, zyskując tytuł magistra teologii.

30 maja 1998 roku w katedrze w Tarnowie, przyjął święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca.

Do Watykanu wysłał go biskup Skworc


1 lipca 1998 roku został mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Pawła Apostoła w Bochni, następnie 1 września 2001 został posłany do parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Nowym Sączu. 30 czerwca 2002 r został zwolniony z obowiązków wikariuszowskich, by podjąć przygotowania do dalszych studiów specjalistycznych. W sierpniu 2002 r. Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc, posyła księdza Piotra Bajora do Rzymu, by na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża rozpoczął studia doktoranckie z zakresu teologii dogmatycznej. Od 2004 r. przygotowuje dysertację doktorską nt. „Pochodzenie Ducha Świętego u Grzegorza Palamasa w odniesieniu do św. Augustyna i św. Tomasza”.Obecnie mieszka w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie, choć nadal jest zameldowany na pobyt stały w Woli Mieleckiej. 24 stycznia 2007 roku Kolegium świętowało pierwszy tegoroczny doktorat - ks. Piotra Bajora, który ukoronował swoje pięcioletnie studia na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Pracę doktorską pod kierunkiem ks. prof. Janusza Królikowskiego napisał na temat "Pochodzenie Ducha Świętego. Nauka Grzegorza Palamasa w porównaniu z doktryną Augustyna i Tomasza z Akwinu”.

18 czerwca 2007 roku został mianowany pracownikiem Kongregacji Wychowania Katolickiego w Watykanie. Na początku ma zajmować się sprawami dotyczącymi uniwersytetów i wydziałów teologicznych w Polsce.

Kongregacja to watykańskie ministerstwo

Kongregacja jest jednostką administracji Watykanu, odpowiadająca świeckiemu ministerstwu. Dziewięć Kongregacji tworzy Kurię Rzymską, przy pomocy, której Papież załatwia sprawy Kościoła powszechnego i która w jego imieniu i jego autorytetem wykonuje zadania dla dobra i służby Kościołom partykularnym, czyli diecezjom na całym świecie.

Kongregacja Wychowania Katolickiego zajmuje się sprawami dotyczącymi wszystkich seminariów i domów formacji religijnej i świeckich instytutów; wszystkich uniwersytetów, fakultetów, instytutów i szkół wyższych oraz wszystkich szkół i instytutów zależnych od władz kościelnych. Ta Kongregacja jest również odpowiedzialna za wizytacje apostolskie tychże instytucji, za nominacje rektorów uczelni katolickich oraz za erygowanie seminariów.

hm
 

 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!