Tradycyjne Śpiewanki Patriotyczne i wręczenie Pieczęci Zasług Obywatelskich. Do kogo trafiły? Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia
Tradycyjne Śpiewanki Patriotyczne po raz kolejny odbyły się w Pałacyku Oborskich i zgromadziły tłumy mielczan. Wydarzenie było też okazją do wręczenia Pieczęci Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis. Wyróżnienie trafiło do konstruktora lotniczego Józefa Oleksiaka i pośmiertnie prof. Władysława Szafera.

Śpiewanki Patriotyczne to wieloletnia już tradycja spotkań muzycznych organizowanych w przededniu Święta Niepodległości w Pałacyku Oborskich. Wieczór ma charakter nauki już nieco zapomnianych pieśni patriotycznych, ale jest to też okazja by wspólnie zaśpiewać piosenki doskonale wszystkim znane.

WIDEO:


Tegoroczne spotkanie było też okazją do wręczenia – już po raz drugi - Pieczęci Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis. Ideą pieczęci jest wręczanie w listopadzie jednego medalu wraz ze statuetką osobie już nieżyjącej, która położyła olbrzymie zasługi dla ziemi mieleckiej oraz drugi bliźniaczy medal osobie żyjącej o wybitnych osiągnięciach dla małej Ojczyzny.

WIDEO:W tym roku pośmiertnie pieczęć trafiła do prof. Władysława Szafera. Medal odebrał dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu Marek Paprocki wraz z przedstawicielami samorządu uczniowskiego. Drugi medal trafił do konstruktora lotniczego Józefa Oleksiaka, który odebrał wyróżnienie osobiście.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


Władysław Szafer był światowej sławy botanikiem, profesorem, rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektorem instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk, ogrodu botanicznego UJ, organizatorem ochrony przyrody w Polsce, inicjatorem powstania wielu parków narodowych. Przez część swojego życia związany był z Mielcem i Puszczą Sandomierską.

Józef Oleksiak jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w czerwcu 1957 roku. Pracę rozpoczął w Mielcu w tym samym roku w biurze obsługi seryjnej na stanowisku starszego konstruktora. Pierwsze prace związane były z opracowaniem dokumentacji licencyjnej samolotu MiG-17, później przeszedł do powstającego biura prototypowego, gdzie pracował w zespole projektując samoloty PZL M-2, czy M4.

W latach 1963-65 uczestniczył w opracowaniu dokumentacji śmigłowca PZL Mi-2. W 1969 roku przeszedł do tworzonego zakładu doświadczalnego. Pierwsze prace przy których brał udział to samolot PZL TS-11 Iskra, brał także udział przy opracowaniu samolotu rolniczego PZL M-14. W drugiej połowie 1971 roku został włączony do pracy nad odrzutowym samolotem M-15. W 1974 roku rozpoczął pracę przy konstrukcji nowego samolotu PZL M-18. Początkowo pełnił funkcję konstruktora prowadzącego, a w 1977 roku został mianowany głównym konstruktorem M-18. Samolot od 1979 roku był produkowany seryjnie w kilku odmianach i wersjach.

W 1976 r. Józef Oleksiak uzyskał specjalizację zawodową pierwszego stopnia wydawaną przez Ministerstwo Przemysłu Maszynowego. Został także rzeczoznawcą SIMP. W latach 70. Był konsultantem prac dyplomowanych na Politechnice Rzeszowskiej.

ks

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!