Nowy przepis dotyczący blokowania linii alarmowych. Mieleckie pogotowie przypomina: Karetka ma nieść ratunek Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaW życie weszła nowelizacja przepisu dotyczącego nadużywania numerów alarmowych. Stanowi, iż karze grzywny, a nawet aresztu lub więzienia, będzie podlegał również ten „kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego".

Czy telefonów zajmujących bez potrzeby linię alarmową już jest mniej? W mieleckim pogotowiu za wcześnie na wiążące statystyki, ale już wiadomo, że dzięki tej regulacji dochodzenie roszczeń wobec nieopowiedzianych osób będzie łatwiejsze.

 Wcześniejsza wersja mówiła tylko, że gdy ktoś „chcąc wywołać niepotrzebną czynność - fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. zł.”

- Kłopot z zajmowaniem numeru alarmowego dla żartów, złośliwie albo pod wpływem alkoholu lub innych używek jest bardzo stary, podobnie jak wzywanie karetki bez uzasadnionej potrzeby lub też do rozwiązywania problemów absurdalnych, w tym np. do chorych zwierząt. Wiele osób domaga się też karetki z lenistwa. Chcą one przechytrzyć system i otrzymać pomoc do domu, zamiast z przeziębieniem iść do lekarza rodzinnego – nie kryje rat. med. Wojciech Idzior, dyspozytor medyczny z Mielca.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


Alarmuje, że zjawisko jest bardzo groźne, bo tak angażowanie numeru alarmowego, jak i samej karetki do stanu niezagrażającego życiu, odbiera być może komuś szansę na ratunek. – Nie brakuje drastycznych nadużyć. Np. ktoś dłuższy czas rozmawia z dyspozytorem, konfabuluje, poświęca się mu cenny czas, w końcu jedzie karetka, a na miejscu okazuje się, że tak naprawdę po prostu potrzebował recepty – wspomina Paweł Pazdan, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

– Co szokujące, gdy jej nie dostaje, ma pretensje, że ratownicy są złośliwi. Nie bierze pod uwagę, że jeżeli takie zachowania staną się akceptowalne, to system się załamie i szansy na życie nie dostaną osoby po zawałach, udarach, wypadkach itp. A to właśnie dla nich jest zarezerwowana karetka. Ona ma nieść ratunek, a nie leczyć infekcje czy choroby przewlekłe. To rola lekarzy rodzinnych i specjalistów – dodaje.

Dyspozytorzy odbierają też telefony z pytaniami o godziny otwarcia aptek albo jak się miewa pacjent na którymś z oddziałów szpitala. – Mieszkańcy wzywają też karetkę uporczywie, mając wiedzę, że ich dolegliwość nie kwalifikuje się do interwencji zespołu ratownictwa medycznego – zauważa Wojciech Idzior.
Dyrektor Paweł Pazdan wyjaśnia, że w szczególnie bulwersujących przypadkach paraliżowania linii alarmowej lub gdy karetka wzywana bez uzasadnienia albo też zespół spotyka się z agresją, pogotowie zwraca się do sądu w kwestii odszkodowania lub o zasądzenie zwrotu spowodowanych nienależnie kosztów.

 – Trudno na razie powiedzieć, czy ta zmiana w przepisach, która weszła w życie niedawno, bo w listopadzie 2017 roku, przyniesie rewolucję i tych nieuzasadnionych telefonów na dyspozytornię będzie mniej. Na pewno łatwiej będzie nam walczyć o ukaranie osób złośliwych czy nieodpowiedzialnych – uważa dyrektor. – Wolelibyśmy oczywiście nie mieć powodów by to robić, ale ratownictwu medycznemu powierzono los osób, które znajdują się w bezpośrednim zagrożeniu życia i musimy zrobić wszystko, aby tę pomoc na czas otrzymały – nie kryje.

– Zdecydowana większość mieszkańców jest jednak oczywiście bardzo odpowiedzialna i pomocna w zetknięciu z ekipą ratowniczą i za to serdecznie dziękujemy – podkreśla Paweł Pazdan.

m

 


Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!