Mielecka „Solidarność” wskazuje swoje plany: np. związki na Strefie Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaMiniony rok w mieleckiej „Solidarności” to między innymi ważne zmiany w zarządzie. Co w planach na 2018 rok?

2017 - zmiany w zarządzie


Miesiące wakacyjne roku 2017 przyniosły zasadnicze zmiany w kierownictwie mieleckiej „Solidarności”. Wybrano nowego przewodniczącego, którym został Leszek Łanucha z „Solidarności” oświatowej oraz zastępcę Mariana Kokoszkę z PZL Mielec. Modyfikacji uległ również skład prezydium, uzupełniony o Bogusława Kołacza ze Szpitala Powiatowego. Pozostałymi członkami zarządu są Andrzej Zemmel z MPEC i Stanisław Tylec z MZBM.

Praca Prezydium to przede wszystkim wsparcie organizacji wchodzących w skład oddziału mieleckiego, kreowanie pozytywnego wizerunku związku oraz zachęcanie ludzi młodych do wstępowania w szeregi „Solidarności”.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 W tym ostatnim celu władze oddziału są wspierane przez Agnieszkę Hryniewicką z Działu Rozwoju Związku. Po wielu latach w ostatnim roku udało się zorganizować pracowników dwóch firm z mieleckiej strefy: Lear Corporation oraz 3 spółki grupy kapitałowej Black Red White popularnie nazywanej BRW. Jednak DRZ nie spoczywa na laurach. W chwili obecnej trwają rozmowy z pracownikami trzech kolejnych firm ze strefy, tak więc zapowiada się kolejny pracowity rok.

-  Zdajemy sobie sprawę, że niskie bezrobocie, „rynek pracownika” oraz wzrost uzwiązkowienia mogą mieć ogromny wpływ na poprawę warunków pracy oraz znaczące podwyżki wynagrodzeń. Staramy się uświadamiać pracowniom różnych firm, że tylko związek zawodowy ma ogromny wpływ na korzystne zmiany w warunkach pracy w  zakładach. Przekonujemy, że pozycja jednostki w negocjacjach z pracodawcą ma bardzo małe znaczenie, dlatego powinniśmy się zrzeszać w związkach zawodowych – przekazuje Leszek Łanucha.

Wybrane inicjatywy na rzecz  członków „Solidarności”

Głównym działaniem prezydium jest pomoc organizacjom zakładowym i międzyzakładowym podczas negocjacji z przedstawicielami kadry kierowniczej i organami samorządu terytorialnego. Jeśli wymaga tego interes pracowniczy i społeczny, Leszek Łanucha i Marian Kokoszka podejmują się mediacji.

Na przykład w Szpitalu Powiatowym w Mielcu, gdzie przedstawicielom NSZZ „Solidarność” odmówiono dostępu do planu naprawczego, który jest dokumentem przygotowanym  przez dyrektora szpitala w celu poprawy finansów placówki.

-  Sytuacja ta budziła ogromny niepokój wśród związkowców. Pojawiły się obawy o prywatyzację szpitala i wiele innych. Dlatego przeprowadziliśmy stosowne rozmowy z dyrekcją lecznicy oraz władzami powiatu, u których uzyskaliśmy deklaracje, że związkowcy otrzymają dostęp do stosownych dokumentów oraz zapewnienia, że prywatyzacji nie będzie. A naszym zdaniem byłaby ona niezgodna z obowiązującym prawem – opowiada Leszek Łanucha.

- Wsparliśmy również przedstawicieli NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania w staraniach o podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników samorządowych, pracujących w mieleckich szkołach i przedszkolach. Na spotkaniu z pierwszym zastępcą prezydenta oraz naczelnikiem wydziału edukacji przedstawiliśmy stanowisko związku dotyczące wypłaty obsłudze wynagrodzenia, do którego doliczane są dodatki stażowe i premiowe, by  stanowiły równowartość minimalnej pensji krajowej. Przypomnieliśmy, że rozmawiamy o ludziach z wieloletnim stażem i doświadczeniem, którzy powinny zarabiać godnie. Dlatego uważamy, że wynagrodzenie pracowników niepedagogicznych powinno zwiększać się relatywnie ze wzrostem płac nauczycieli. Szczególnie, że pedagodzy otrzymają 5% podwyżkę płac od 2018 r – relacjonuje dalej Łanucha.

Jak co roku mieleccy związkowcy włączyli się w regionalną akcję NSZZ „Solidarność”  pt. Sierpień – Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa.

Uroczystości związkowe i patriotyczne

- Pamiętamy również o ważnych datach z historii Solidarności. 31 sierpnia i 13 grudnia odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych organizacji z terenu oddziału – informuje Leszek Łanucha. Mielecka „Solidarność” poza codzienną pracą związkową włącza się również w inne inicjatywy. Z wielkim zaszczytem przyjęliśmy zaproszenie w poczet członków Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszym mieście. NSZZ „Solidarność” reprezentuje przewodniczący Leszek Łanucha.  Odbyło się już pierwsze robocze spotkanie Komitetu pod przewodnictwem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Rok 2018 jest ważnym dla NSZZ „Solidarność”. Zaplanowane zostały wybory władz na kadencję 2018-2022 i przyjęcie strategii dalszych działań.

hm


 Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-03-13 22:31:01) GallAnonim

  Po zapaści jaką została zafundowana przez rewolucję stropianową znowu chcą wszędzie pajęczyne założyć. Już nie pamiętają że jeszcze niedawno Polacy nie chcieli na nich patrzeć.

 • (2018-03-12 20:44:31) wafel1111

  Związki

  Związki związki i po związkach.

 • (2018-03-12 20:24:20) tomek76

  mielec

  szuje szujom zgotowały ten los

 • (2018-03-12 19:54:23) czubatka

  Święta racja

  Popieram zdanie "Kosa" w 101%. Powinny być samorządne i niezależne od układów politycznych , kościelnych i władzy lokalnej i zakładowej.

 • (2018-03-12 15:16:40) kos

  Związki powinny być za bramą a nie chodzić na pasku pracodawców, polityków czy kleru. Takie związki to o kant rozbić. Dbają tylko o własne interesy, a szary pracownik gdzieś tam daleko w tle.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!