Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał decyzję prezydenta w sprawie Kronospanu Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaWiosną ubiegłego roku prezydent Mielca Daniel Kozdęba wydał decyzję środowiskową umożliwiającą inwestycje w Kronospanie. Ekolodzy przez wiele miesięcy próbowali obalić ten dokument na drodze odwoławczej.


Jak informował Urząd Miejski w Mielcu, w dniu 27 marca 2017 roku została wydana decyzja środowiskowa dla firmy Kronospan dotycząca modernizacji zakładu w Mielcu. Podpisał ją prezydent Daniel Kozdęba.

Planowane inwestycje Kronospanu, dla którego wydana została decyzja środowiskowa, mają zasadniczo zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza Mielcu, wynikające m.in. z emisji pyłów - tak deklarował Kronospan.  Związane jest to głównie z wymianą instalacji w obrębie emitora E5 i samego emitora, na którym ma być zamontowany elektrofiltr.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 W związku z decyzją dla Kronospanu konferencję prasową zwołał wówczas prezydent Daniel Kozdęba. Pytany przez dziennikarzy kiedy Kronospan może faktycznie zrealizować swoje plany inwestycyjne, czyli zredukować emisję pyłów lub gazów, Daniel Kozdęba wskazał, że były deklaracje Kronospanu wskazujące na wykonanie modernizacji nawet w 2017 roku. Natomiast terminy mogły ulec zmianie, na przykład wskutek odwołań od decyzji środowiskowych. Prezydent Kozdęba zaznaczył wówczas, że pierwsze takie odwołanie już zostało złożone.

W postępowaniu urzędowym przed wydaniem decyzji środowiskowej uczestniczyła Fundacja Konstruktywnej Ekologii ECOPROBONO, która uznała, że decyzja środowiskowa przyjęta w mieleckim magistracie nie zabezpiecza interesów mieszkańców Mielca. Przedstawiciel Fundacji przekazywał także, że wnioski składane w sprawie Kronospanu w urzędzie w Mielcu nie zostały uwzględnione. - Również nie przychylono się do wniosku o zorganizowanie rozprawy administracyjnej z udziałem społeczeństwa, by przed wydaniem decyzji, mieszkańcy mogli lepiej zrozumieć zamierzenia Inwestora – czytaliśmy wiosną 2017 roku w mailu z Fundacji ECOPROBONO.

W efekcie Fundacja postanowiła odwołać się od decyzji mieleckiego prezydenta. Ekolodzy przeszli przez całą drogę odwoławczą, ich zabiegi jednak nie przyniosły skutku. Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił ich uwagi i utrzymał w mocy decyzję prezydenta Mielca z marca 2017 roku. Inwestycje w Kronospanie są realizowane.

Co podnosili ekolodzy? W ich ocenia decyzja środowiskowa nie wskazuje narzędzi, dzięki którym można będzie przekazać mieszkańcom rzetelną informację o skali emisji zanieczyszczeń do powietrza.

hm


 Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-03-14 23:02:48) kungpao

  ciekawa sytuacja ^_^

  Czy przekaz dla trocinowych trolli ustaliła dyrekcja zakładu, czy może firma, którą koncern sobie najął do niwelowania społecznej reakcji na ich nagłe nawrócenie na nieskazitelną, pro-ekologiczną firmę? Aktualnie przekaz dnia to coś w stylu "mielczanie zostali zmanipulowani przez cynicznych polityków i ludzi o podejrzanych interesach, które ci ostatni chcą załatwiać kosztem niewinnej niczemu firmy, która z zapałem dąży do prospołecznych i proekologicznych zmian". Plus to mieszanie o polityce, Kukizach i PiSach. Co jeszcze dołożycie do tego mętliku, ludzie z dymu? Może te 20 lat syfu i zatruwania życia lokalnym społecznością w końcu wam się odbiją czkawką? Tego się tak boicie? Czy to przez fakt o którym wiecie, że ruch nie ma liderów, nie ma parcia na szkło, nie ma wśród tych ludzi polityków, tylko zwyczajne wkurzenie które po latach znajduje spontanicznie ujście? Jak jest? Modernizujecie się, świetnie! Gratulacje! Szkoda, że robicie to dopiero po tym, jak do tego was zwyczajnie zmuszono, nasi liderzy ekologii. 400 mln na inwestycję? WoW! Ile z tego odpiszecie od podatków? Wstyd pomyśleć, że wielu z was tu mieszka a oddychając zakładowym syfem wmawiacie sobie, że to lawenda.

 • (2018-03-14 22:36:41) ~

  Melnox to zasłona dymna. Przepychanki frakcji, partii itp. Za chwile beda sie naparzać o kolejne tematy. Kukiz ciśnie Ortyla a ten po prostu pęka i wymięka zagoniony do narożnika ktos tam go nastraszy ze na niego nie zaglosuje i drętwieją kończyny.. Pis oddal tu inicjatywe kukizowi i tanczy jak oni zagrają. Jakies wystapienia egzotycznych politykow/poslow kukiz z rzeszowa itp itd Miasto i marszałek powinni jednak z uwagi na urzad merytorycznie i mądrze podejsc do tematu a ci przejeli sie przyspiewkami.kiboli. czyli powtorka z historii kiboli i tuska :)

 • (2018-03-14 21:53:21) kolejny

  Jeszcze ktoś ma wątpliwości że tu nie chodzi o czyste powietrze tylko o prywatną sprawę ekoterrorystów? Jakby chodziło o powietrze to by nie protestowali przeciwko modernizacji.

 • (2018-03-14 17:57:19) GallAnonim

  Pis kukiz

  Kukiz z PiSem zrobili sobie igrzyska na Melnoxie. Pis w totalnym odwrocie. Nic tylko pompują balonik Kukizowcom. Zaplecze intelektualne tej parti to oni to nie są:)

 • (2018-03-14 17:54:34) Rewizor

  Hallo! Bohaterowie

  tak mocno pałający żądzą mordu na KRONO!!! Czy starcza wam odwagi do piętnowania prywatnie, sąsiada truciciela, tak twarzą w twarz? Kupą łatwiej, bo gówna nikt nie ruszy? Nie sądzę! Sąsiad zawsze może dać w mordę, skopać psa, albo zniszczyć auto! KRONO zaś, musiał wybudować filtry, a widocznie w łapę głównym pyskaczom nie dał!

 • (2018-03-14 10:33:16) ~

  Wiat System! Wiwat Filtr! Wiwat Komin! Wiwat Krono!

 • (2018-03-14 10:30:44) Mupiś

  do Hinka

  Kupy to się nie trzymają twoje wynurzenia, z których wynika, że dzięki działalności Kronosyfa mamy mieć czyste powietrze w regionie. Może najpierw niech Kronosyf tego powietrza nie zatruwa, to potem nie będzie czego poprawiać. Za niedługo będziemy przyznawać ordery tym kierowcom, którzy nie wieżdżaja na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

 • (2018-03-14 09:41:37) Hinka

  .........

  ekolodzy walczący o czyste powietrze którzy nie chcą całego systemu poprawiającego jakość powietrza, to sie kupy nie trzyma po prostu. wszystko się do góry nogami powywracało w Mielcu.

 • (2018-03-14 08:27:11) Wieśniak

  @tomek76

  Taa, bo w Melnoxie pracuje normalnie 3/4 Mielca. Powiedz jeszcze że to drugie WSK. A tam chyba nawet 300 osób nie ma. Ale to pytanie do Tynki i Hinki, one beda wiedziec

 • (2018-03-14 08:14:57) natka41

  Jak to czyli prezydent pozwolił na taką inwestycję?

  Czego dopiero teraz się dowiadujemy? Urzędnicy co mu pomagali pewnie dalej tam pracują?

 • (2018-03-13 23:13:10) tomek76

  mielczanie

  zamknąć melnox to jakby zamknoł hute w Krakowie Kraków by poniusł mniejsze straty bo jest wiele wiele wiekszy

 • (2018-03-13 18:34:38) GallAnonim

  Coś to w tym e śmierdzi bo mój syn mówił że w szkole gadają że za roznoszenie ulotek o proteście zarabiali koledzy. Jak zwykle cytując klasyka "partie zewnetrzne" na siłe " pomagaja" miastu we wszystkim. Od lat 90tych tak jest.

 • (2018-03-13 17:12:54) gonzo77

  Kronorobale już same sobie odpisują :D

 • (2018-03-13 16:54:49) Jack Sparrow

  No właśnie. Spółdzielcza ma racje.

  Wszystko w rękach administracyjnych władz Mielca. Kto zatem bez konsultacji społecznych wydał zgodę na tę inwestycję w Mielcu? Przecież to takie proste do sprawdzenia. Ja tu już dosyć długo mieszkam, nawet od urodzenia, ale konsultacji społecznych jakoś nie pamietam. Ale archiwa są , ktoś decyzje podejmował, zatem musiał brać pod uwagę wpływ takiej inwestycji, takiej produkcji na stan środowiska, na życie mieszkańców i ich zdrowie. Kto???

 • (2018-03-13 16:51:11) zxs79

  Spółdziecza ślepy/a jesteś :)?

  Wszyscy wiedzą że wybory. Nie widzisz co się w mediach dzieje? Co rusz nowi politycy zaczynają dostrzegać że w Mielcu powietrze śmierdzi, co więcej dostrzegają to nawet obecnie rządzący. Na razie jest tego niewiele i wypowiedzi są mocno nieśmiałe ale niedługo przybiorą na sile i wszyscy będą EKO. Nie bierzcie pod uwagę tego co politycy piszą o Krono tylko to co zrobili w ciągu ostatniej kadencji. Co wyjdzie? Wielkie nic! Proponuję głosowanie na nowe twarze może nie zdążą się wypalić i zeszmacić.

 • (2018-03-13 16:35:18) spoldzielcza

  Szanowni komentatorzy.

  Najwyższy czas zaniechać narzekania , zakończyć wzajemne pouczania bo to prowadzi donikąd, tak można postępować następne 10 lat a może decydentom o to biega. Sprawa jest prosta ,każda firma ,ale szczególnie o takim charakterze produkcji nigdy nie powinna rozpocząć działalności bez spełnienia w 100% wymagań jakie narzucają przepisy ochrony środowiska -gruntu, wody i powietrza a przede wszystkim ochrony zdrowia mieszkańców. Każde pozwolenie w tej sytuacji , przy takim naruszeniu prawa podlega cofnięciu czy też unieważnieniu , i taka decyzja była i nadal jest w rękach władz administracyjnych Mielca jak i województwa podkarpackiego, wszystko co miało miejsce dotychczas to gra na zwłokę , gra na zmęczenie. Pamiętajcie ,na jesieni są wybory, wszystko w naszych rękach.

 • (2018-03-13 16:33:05) diphisli

  och, dobre wieści dla Tynka

 • (2018-03-13 16:26:45) GallAnonim

  Ekolodzy z drugiego końca Polski. Jeszcze takich w Mielcu trzeba. Jak czytam fund ekologiczna zajmuje się blokowaniem lub odblokowywaniem różnych inwestycji czyli kto da więcej tak robimy czyli widać kasa już poszła a kto zapłacił? Niech spadają na swoją wieś.

 • (2018-03-13 16:12:52) Tynka

  p

  Przecież jakby jeszcze to teraz zablokowali, to masakra jakaś. Tak blisko zamontowania całego systemu ochrony powietrza, a oni by to w jednej sekundzie zniszczyli. Dobrze, że sąd zadecydował inaczej.

 • (2018-03-13 15:36:27) Hinka

  ??????

  no właśnie ja też nie ogarniam tematu. czy ekolodzy nie walczą o czystość powietrza przypadkiem? nie zlikwidują przecież całej firmy, więc chyba lepiej było pójść na to, a nie wydziwiać.

 • (2018-03-13 15:17:09) EMpek

  Nie rozumiem

  Ekolodzy chcący cofnąć inwestycję, mającą poprawić stan powietrza w Mielcu? O co tu chodzi? Kompromitacja.

 • (2018-03-13 14:16:31) kickic

  Kompromitujesz

  to się ty takim wpisem kronotrollu

 • (2018-03-13 13:47:54) ~

  I tak oto sprawa się rypła a ekolodzy skompromitowali.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!