Dzień Godności po raz piąty. „Manifestujemy miłość i szacunek” [FOTO] Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia
Po raz piąty w Mielcu uroczyście obchodzony był Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tradycyjnie głównym punktem wydarzenia był marsz ulicami miasta.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu. Tegoroczna edycja była już piątą jaka odbywa się w naszym mieście. Co roku licznie gromadzi osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz opiekunów, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji czy stowarzyszeń a także uczniów szkół i mieszkańców miasta.

Mielecki Dzień Godności przybrał już jednakową formułę – co roku uczestnicy wyruszają spod Urzędu Miasta i idą na Plac Armii Krajowej. Stąd do nieba wypuszczone zostały pomarańczowe baloniki – to kolor towarzyszący obchodom Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dalsza część uroczystości przeniosła się do Domu Kultury SCK.

- Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 roku i oficjalnie przypada 5 maja. Właśnie tego dnia w całej Europie obchodzony jest dzień walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością. Mamy pokazać, że wśród nas żyją osoby, które nie mogą w pełni cieszyć się życiem bez naszej pomocy – mówiła Regina Piechota, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu. - Sami często różnią się od nas zachowaniem, fizjonomią, zupełnym brakiem mowy lub innymi zaburzeniami, co niejednokrotnie sprawia, że traktowani są jako gorsi.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

- Obchodząc Dzień Godności chcemy pokazać, że osoba niepełnosprawna ma prawo być traktowana jak cud narodzin.  Ma prawo do naszej troski, aby miała przed sobą kolejne jutro, aby każdy potrafił znaleźć w niej cechy, którymi można się zachwycić – dodawała Regina Piechota. - Dzisiaj manifestujemy nasz sprzeciw wobec dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w pracy, urzędzie oraz w życiu codziennym. Manifestujemy miłość i szacunek dla nich, ich godność i dobro, którego doświadczamy.

– Ten dzień jest waszym świętem. Dziękuję za ten marsz i uroczystość. Dzisiaj przekazałem klucze do miasta, a przekazać klucze od domu to jest znak, że się tę osobę darzy wielkim szacunkiem i zaufaniem – mówił Fryderyk Kapinos, pełniący obowiązki prezydenta Mielca. – Życzę wam zdrowia i radości.

Fryderyk Kapinos zwracał się też do osób na co dzień pracujących z niepełnosprawnymi. – Ta wasza praca jest bardzo ważna i ona naprawdę się opłaca. Każdy krok jest trudniejszy do zrealizowania, ale bardzo cieszy i przynosi wiele satysfakcji. Dziękuję za tę manifestację miłości - dodawał prezydent Kapinos.

– Cieszymy się bardzo, że po raz piąty spotykamy się na terenie powiatu mieleckiego z ludźmi, którzy potrzebują wsparcia, z ludźmi którzy potrzebują specjalnej opieki. Jesteśmy dumni, że powiat i miasto widzą potrzebę wsparcia osób niepełnosprawnych – mówił starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła. - Chcę podziękować rodzicom za ich trud i poświecenie. Drogie dzieci, droga młodzieży – życzę wam uśmiechu.

Podczas uroczystości wręczono też statuetki „Niepokonani” – to podziękowanie za współpracę i pomoc osobom niepełnosprawnym. W tym roku trafiły one do Mirosławy i Ryszarda Jakubowskich, Iwony i Dariusza Ławruk oraz księdza Grzegorza Grycha.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zakończył się występami artystycznymi.

m

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!