Drugi protest mielczan przeciwko firmie Kronospan! Prezydentowi przynieśli listę postulatów [FOTO, WIDEO] Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaOkoło 2 tysiące mielczan wzięło udział w drugim proteście przeciwko działalności firmy Kronospan w Mielcu. Protestujący zgromadzili się pod Pomnikiem Wolności, skąd przeszli pod magistrat. Tam pełniącemu funkcję prezydenta przekazali listę postulatów.RELACJA WIDEO:Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 To drugi w tym roku uliczny protest przeciw firmie Kronospan. Tym razem jego uczestnicy nie poszli pod zakład, a przed magistrat. Urząd Miejski stał się symboliczną siedzibą urzędników, polityków i samorządowców, którzy są odpowiedzialni za decyzje i regulacje prawne umożliwiające działalność firmie Kronospan.

Organizatorzy protestu zapraszali na manifestację najważniejszych polskich, podkarpackich i mieleckich polityków i samorządowców. Wykazywali rozczarowanie faktem, że Kronospan nadal może funkcjonować i się rozbudowywać. Wielokrotnie wyciągali czerwone kartki jako gest ostrzeżenia wobec rządzących przed nadchodzącymi wyborami.

Przed Urzędem Miejskim do protestujących wyszedł pełniący funkcję prezydenta miasta Fryderyk Kapinos. Wydaje się, że to jedyny samorządowiec, który nie doświadczył krytyki w czasie tego protestu. Otrzymał listę postulatów do spełnienia, które obiecał wnikliwie analizować. Postulaty nie zostały odczytane publicznie, autorzy dokumentu przyznali, że spisywany był w nocy przed protestem. Kapinos poinformował także o swoich działaniach dotyczących Kronospanu, przypominając również, że swoje obowiązki pełni zaledwie od trzech miesięcy.

Postulaty protestujących:


1.    Żądamy zmian w prawie lokalnym naszego miasta, które będą zabraniały emisji szkodliwych gazów takich jak formaldehyd, a emisja odorów będzie niemożliwa.

2.    Żądamy zmian w prawie lokalnym naszego miasta, które ograniczą powierzchniowo rozbudowę zakładu Kronospan i będą ją utrzymywać w stosownych ryzach.

3.    Żądamy zmian w prawie państwowym aby gigantyczna spalarnia wielopaliwowa firmy Kronospan Mielec została zaliczona do dużego obiektu energetycznego i polegała pod standardy emisyjne i zapobiegania zanieczyszczeniom jak dla obiektów energetycznego spalania.

4.    Żądamy natychmiastowego utworzenia delegatury WIOŚ w naszym mieście wraz z jednostką inspekcyjną i profesjonalnym laboratorium.

5.    Nie zgadzamy się na pogłębienie eutanazji Osiedla Mościska, które jest usytuowane najbliżej zakładu Kronospan i najbardziej odczuwa niekorzystny wpływ instalacji na zdrowie i codzienny byt.

6.    Żądamy zakazu spalania w piecach zakładu odpadów drewnopochodnych i budowy nowej instalacji dla odpadów.

7.    Nie zgadzamy się na jawnie realizowany podział inwestycji skumulowanej, który trwa od przeszło 20 lat i trwa nadal przy zgodzie administracji, kęsając drobnymi kawałkami nasze środowisko lokalne.


8.    Nie zgadzamy się na wydanie kolejnego pozwolenia zintegrowanego bez nakazu pełnej hermetyzacji zakładu i jego składowisk oraz ograniczeń emisji wszystkich zanieczyszczeń gazowych co najmniej o 90% w stosunku do obecnych.

Mielczan protestujących przeciw Kronospanowi wspierała delegacja z miasta Żary, gdzie działa podobna firma. Tam pierwsze pikiety gromadziły kilkaset osób. Jak opowiadali miejscowa burmistrz nie wyszła do protestujących, nie wspiera ich w akcji sprzeciwu.

hm, ks


 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-06-15 10:29:02) Abek

  Protest ok, merytoryka słaba...

  Rzeczywiście w pewnym momencie był tam niepotrzebny wydźwięk polityczny. Te czerwone kartki, ostrzeżenie i teksty bez pokrycia w faktach i możliwościach prawnych były chyba po to by coś pokazać na siłę,-nie wiem że prezydent be bo z PiS albo coś w tym stylu. Niemniej działajcie bo zawsze coś można ugrać!!

 • (2018-06-14 22:19:13) &&&

  @Wieśniak

  Cytuję To, ze Wladyslaw Ortyl i PiS przegraja, nie znaczy wcale, ze Mielec wygra. Skad przeswiadczenie, ze przedstawiciel innej partii bedzie jako marszalek postepowal inaczej? Ruch obywatelski musi isc po wladze (oraz odpowiedzialnosc) i uzyskac maksimum wplywow w samorzadzie terytorialnym. Nowi ludzie, nowa wizja, nowe pomysly. Model rozwoju wdrazany w Mielcu przez trio Bledowski-Chodorowski-Ortyl wyczerpal swoje mozliwosci. Czas na dobra zmiane To historyczna chwila dla psełdoekologów chcących zaistnieć w polityce

 • (2018-06-14 09:20:30) KrzyFor

  Tu nawet nie chodzi o te czerwone kartki, czy marsz na UM. Chodzi o wymienianie przez wszystkie możliwe przypadki nazwy tylko jednej partii, gdy tymczasem dla pozostałych stosowano ogólniki byle tylko uniknąć ich nazywania po imieniu mimo, iż na wstępie protestu wyraźnie podkreślono, że winne są wszystkie władze miasta od 20 lat. Poza tym zapraszanie Prezydenta i Premiera Polski miało tylko jedno na celu – „pokazanie” że obecne władze kraju mają gdzieś nasze sprawy, bo nie przyjechały do Mielca :-) Tą samą sztuczkę można było też łatwo zrobić w stosunku do władz UE, czy Papieża.

 • (2018-06-14 07:19:52) Wieśniak

  W ktorym momencie protest mial charakter polityczny?

 • (2018-06-13 17:26:49) KrzyFor

  Wg. mnie frekwencja na proteście była dużo mniejsza z powodu złego terminu jego ogłoszenia – w chwilę przed uruchomieniem tych nowych filtrów. Ok, może są szczegółowe ku temu powody, ale z punktu widzenia zwykłego przechodnia, nawet Kronospanowi należy się szansa pokazania jak te filtry działają. Poza tym niestety protest miał charakter polityczny, co może w przyszłości jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę uczestników.

 • (2018-06-12 19:33:48) gonzo77

  Ty tynka taka glupia jesteś czy tylko piszesz co ci kronokierownik każe. Ludzie protestują przeciwko truciu ich rodzin nie przeciwko widokowi dymu. Nie widzisz problemu tzn ze go nie ma. Niezle jestes tępa.

 • (2018-06-12 19:10:26) Mupiś

  do max2611

  Od głodu, ognia i wojny wybaw nas Kron(os)Panie

 • (2018-06-12 19:10:15) Mupiś

  do max2611

  Od głodu, ognia i wojny wybaw nas Kron(os)Panie

 • (2018-06-12 18:51:07) max2611

  Protest

  Po mału kończy się era BRW w Mielcu. Ciekawy jestem ilu pracowników z tej firmy którzy brali udział w proteście a niedługo zostaną zwolnieni z Brw przejdą do Krono. Jak Wam bieda zajrzy do d..y to już Krono będzie O.K. Już paru ekologów z protestu tam pracuje .

 • (2018-06-12 11:00:07) mrjurek

  PS. może hej.mielec zainteresowało się z jakich adresacji wychodzą komentarze i stanowczo ograniczyło wpływ trolli i firm zewnętrznych które zajmują się kontraktowo takimi zleceniami. Proszę "ruszyć za dupę" swojego informatyka celem dogłębnej analizy.

 • (2018-06-12 10:57:36) mrjurek

  Dziś tj. 12.06.2018 godzina 10:55 lokalizacja SSE Mielec, smród od Kronospanu. Zapraszam niedowiarków by poczuli na własne nosy. Czcze gadanie trolli nic nie wnosi. Pozdrawiam ich ich szczególnie, też muszą zarobić na swoje dzieci ;)

 • (2018-06-12 10:12:46) Hinka

  Dokąd?

  Wszystko to zmierza do tego, żeby zamknąć Kronospan, który jako jedyny na strefie się modernizuje. UTWS działa już, dymów nie widać, może warto się nad tym zatrzymać na chwilę, poczytać, a nie wkółko protestować z tymi samymi postulatami. Tym razem na ulicę wyszło 2 tysiące ludzi, gdzie się podziała reszta? Jednak chyba nie wszyscy byli tacy przeciwko Kronospanowi, skoro teraz się nie pojawili.

 • (2018-06-12 08:03:09) Wieśniak

  @ ~

  "Drugie pytanie czemu nie poszli do ,,bandytów z kronosyfu" i wygarnęli im prosto to o czym opowiadają." - Do Krono się nie chodzi bo to korpo, w dodatku zagraniczne. Z korpo nie załatwia się rzeczy tak jak Ty sugerujesz. Ale brak obycia w tym środowisku zostaje Ci wybaczony :)

 • (2018-06-11 19:38:54) ~

  @kungpao

  Pytanie bez żadnych złośliwości. Po co protest był pod UM i te czerwone kartki?? odpowiedz mi ponieważ po pierwsze: - 5 przedstawicieli protestów bierze udział w zespole ds. twz ,,powietrza" mieli możliwość składania wniosków i słabo to wyglądało pokrzykiwanie dwóch panów K oraz monolog p. weterynarz, ale nie mi oceniać zostawmy to. Drugie pytanie czemu nie poszli do ,,bandytów z kronosyfu" i wygarnęli im prosto to o czym opowiadają. Podnosicie potrzebę delegatury WIOŚ w Mielcu ale przecież radny Szostak to już zgłosił na rozprawie administracyjnej czyli co atakujecie radnych że nic nie robią a potem ,,kupujecie" ich wnioski i przedstawiacie jak cudowne panaceum na problem syfu jakim jest krono???? Logiki w tym mało.

 • (2018-06-11 18:46:51) kolejny

  Kolejny dzień sprawdzam stan powietrza na airly a tam ciągle jest napisane: "Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na aktywność na świeżym powietrzu"... Brawo protestujący. Teraz mamy Mielec- Zdrój :) Teraz trzeba zamykać kolejne firmy aż się udławimy świeżym powietrzem.

 • (2018-06-11 15:55:14) kungpao

  @armatka @bekstruś @nieprawda

  Ciekawe, że się powołujecie na protest z 2015 roku i Aeris. Wtedy też jednym z elementów waszej dezinformacji było "wszyscy z protestujących będą kandydować". Czy ktokolwiek z nich to zrobił? Czy ktokolwiek wtedy "został politykiem"? Nie wydaje mi się, może panem Ziomkiem który gdzieś się tam kręcił, kandydował ale chyba bezskutecznie. Nie widzę tutaj polityki. Cd. innych firm na strefie, na pewno przyjdzie na nie kolej, tak jak na walkę ze smogiem - chodzi o czyste powietrze. A Kronospan sam sobie zasłużył na zaszczytne miejsce na szczycie priorytetów - przez 20 lat okłamywał mielczan i robi to do dziś, wijąc się coraz bardziej. Jak jest z tym monitoringiem? W oświadczeniu firma twierdzi, że będzie, a z tego co mówi pan Kapinos, to Krono wciąż prowadzi sądową batalię, by się z tego wymigać. Więc nie oczekujcie, że ktoś wam uwierzy. A plakaty w ciągu kilku dni znikną, zapewniam

 • (2018-06-11 14:23:39) bekstrit

  ja mam wrażenie, że ci protestujący oderwali się trochę od rzeczywistości. każda firma na strefie ma wpływ na powietrze. nie tylko kronospan. jak już chcą robić przemarsze to niech robią je za czystym powietrzem w mielcu, a nie przeciwko jednej firmie, z której robi się ciągle kozła ofiarnego.

 • (2018-06-11 13:49:54) prawda83

  Kiedy znikną plakaty z drzew i latarni??

  Ok pokazaliscie sie, wydarliscie sie, teraz prosze zrobic porzadek po sobie bo marsz juz byl wiec plakaty nie sa aktualne to prosze je usunac z drzew latarni itp...

 • (2018-06-11 13:20:28) wilko

  Ważne żeby uświadamiać ludzi

  może przy następnych zakupach, ktoś zastanowi się co kupuje i wybierze coś bez formaldehydu.

 • (2018-06-11 11:48:04) zxs79

  Na tym proteście

  niektórzy jak małe dzieci. "Żądam lizaka i nie obchodzi mnie że sklep zamknięty" Ludzie ogarnijcie się i skupcie się na tym co się da załatwić a nie jakieś bzdury niezgodne z prawem itp. Po co to jazda na prezydenta żeby zablokował działania osób stojących ponad nim. Niby jak ma to zrobić? Co to za slogan nie podpisuj? To maja go wypierd... żeby przyszedł następny i podpisał. Szacunek dla tych co wiedzą i przyjmują do wiadomości że podpisać musi, do negocjacji pozostają tylko warunki pozwolenia i te powinny być tak mocno restrykcyjne jak tylko pozwala nasze prawo. Pozowlenie powinno być podpisane na najkrótszy możliwy termin i co odnowienie powinno być coraz bardziej restrykcyjne. Ciul z marszałkami, prezydentami czy wojewodami. Ustawa ogólnopolska - tam trzeba skierować emocje i starać się wymóc jak najwięcej tego co nam potrzebne.

 • (2018-06-11 11:21:49) ObywatelAM

  @armata

  Widać, że jesteś zwolennikiem zachowania status quo w Mielcu, co każe sądzić że bardzo obawiasz się zmian. Przypominam, że protest odbył się, bo według Kronospanu od 28 maja miał być Mielec-zdrój, a wieczorami na strefie smród nie do wytrzymania. Krono- truciciel tylko zwiększył możliwości produkcyjne, omamił niektórych słabych technicznie instalacją UWTS (przypominam że to zwiększa ilość wytwarzanego ciepła, a nie zmniejsza emisji formaldehydów i benzenów emitowanych do środowiska).

 • (2018-06-11 10:59:19) armata

  @_0 merytoryki, a szkoda...

  niby jak ci nowi ludzie chcą to zrobić będąc politykami ? skoro nie bardzo widzę zmiany kursu na scenie politycznej w Polsce i woj. ect. z kim będą mieć tą większość ??????, aby to zmienić. Trzeba z obecnymi działać razem to jest szansa coś zdzialac. Postulaty ; a jakie maja konkretne do zmiany przepisy , które to miasto może zmienić :) Krytykowac każdy potrafi ale podac konkrety juz trudniej. Niech sie wykaza na tym calym zespole co to niby miasto powolalo. chyba tam sa i co ?

 • (2018-06-11 09:52:31) ObywatelAM

  @armata

  Chyba to jest zrozumiałe, że chcąc osiągnąć zamierzony cel, jakim jest poprawa stanu powietrza w Mielcu, trzeba mieć wpływ na decyzje ustawowe, jak i lokalne. Te ostatnie można tylko mieć będąc we władzach samorządowych. Będziesz głosować na tych, co obiecują kolejne siłownie na zasmrodzonym powietrzu, albo na tych, którzy nigdzie się nie pokazali i nic nie zorganizowali oprócz zamkniętego Zlotu AN-2 w Mielcu za miejskie ( nasze ) pieniądze ? Marsz przeciwko Krono-truciźnie to nie polityka, to obawa o nasze zdrowie i samopoczucie po latach obłudy Kronospanu.

 • (2018-06-11 09:17:13) armata

  Kandydaci - wybory czas zacząć

  Widać już pierwszych kandydatów na wybory co na czystym powietrzu chcą zabłysnąć i się wybić. Nie ma to nic wspólnego z walką o czyste powietrze. Gdzie byli rok temu i po co podpisali porozumienie z Krono na modernizacje w 2015 ??? Teraz prowadzą czystą kampanie wyborczą z poparciem dawnych układów co ten zakład wprowadzili do miasta. Po co protest przezd UM skoro tam nie ma możliwości realnych zmian prawnych ? Widać, że ludzie zaczynają to rozumieć i stąd liczba uczestników spada. Zapraszam do mnie na śląsk pooddychać czystym powietrzem ;);)

 • (2018-06-11 09:17:11) Zenek3

  dużo mniej ludzi przyszło, widocznie część jednak zmieniła zdanie co do Kronospanu.

 • (2018-06-11 08:41:01) ObywatelAM

  Stop dla Krono-trucizny !

  Wreszcie Mielec dostrzega, jaka siła tkwi w nas samych. Po latach cichych układzików ekipy prezydenta Chodorowskiego, nieudolności i marazmu lokalnych włodarzy, młode pokolenie wzięło sprawy we własne ręce. Nie czeka na kolejne kłamstwa Kronospanu, na tłumaczenia nieudolnych urzędników że tak ma być, tylko walczy o środowisko. Nasze środowisko ! Dla wszystkich. Już nie jesteśmy cichymi owieczkami idącymi na rzeź. Musiało całe pokolenie (20 lat) minąć, by dostrzec że to My decydujemy o sobie, a nie ktoś za nas czym mamy oddychać. Brawa kolejny raz dla organizatorów protestu !

 • (2018-06-11 06:40:49) Wieśniak

  @ ~

  Wcale nie. Frekfencja była mała z powodu małego wyprzedzenia z jakim informowano o proteście - dwa/trzy tygodnie to jednak trochę za mało (w porównaniu z tym w marcu). A druga sprawa to pogoda. Wielu stwierdziło że nie przyjdzie, bo wszyscy wiemy jaka była temperatura w weekend. Niestety, ale dużo osób wolało siedzieć wygodnie na kanapie w domu niż pocić się przez półtorej godziny. Dlatego szacunek dla tych którzy to zignorowali i się pojawili, zwłaszcza dla najstarszych i najmłodszych.

 • (2018-06-11 00:00:27) ~

  Pierwszy - 10000, drugi - 2000

  Frekwencja mówi sama za siebie - źle to wróży na jesienne wybory. Grupa aktywistów + ich szeroko zakrojona rodzina i znajomi + ludzie którzy nawet nie przeczytali o co chodzi w tej modernizacji. Jak na jak na tak potężne reklamy na mieście i okolicznych wsiach oraz na FB to słabiutko . Obiektywnie mówiąc dla większości mielczan zmiany w Krono idą w dobrym kierunku. A postulaty typu "emisja odorów będzie niemożliwa" - to całą strefę trzeba zamknąć - bez wyjątków (nie da się w 100% wyeliminować wpływu przemysłu na środowisko). Dajcie Panu Kapinosowi czas na zajmowanie się wszystkimi tematami , które ma wykonywać - bo niedługo to 50% czasu swojej pracy będzie poświęcał na Krono a mnóstwo problemów na mieście ciągle nierozwiązanych lub niedopilnowanych. Ps: nie jestem kierownikiem Krono ale pracownikiem tejże strefy przemysłowej i wieloletnim mieszkańcem Mielca. Pozdrawiam wszystkich a szczególnie 98 tys. mieszkańców Mielca i okolic, którzy na proteście nie byli.

 • (2018-06-10 23:47:13) lukasz200992

  Kronotrole w akcji

  Tysiace ludzi wychodzą ba ulice a Krono zatrudnia trolli by pisaly brednie na forach. Darujcie sobie bo nic wam to nie da.

 • (2018-06-10 23:41:14) kratka

  tonek76-zamilcz i nie pisz, że w „jakimś tam mielcu”, naucz się nieuku pisać po polsku matołku, bo może masz pieniądze ale jesteś po prostu intelektualną kloaką, a na proteście było bardzo dużo dzieci i nie pisz o posiwiałych bo jesteś w błędzie przybłędo intelektualną

 • (2018-06-10 22:34:10) tomek76

  a reszta niepełnosprawni umysłowo

  ta baba jakie płaci podatki czy ma swoja firme? oni sa tu gośćmi, nie s a już goścmi bo maja wiecej na własność jak ten pan kawelerke. taka jest demokracja kto ma pieniądze ten rządzi, kto pracuje ten ma itp że mieszkacie w jakims tam mielcu nie znaczy ze jest wasz. P rosze sie wynieść jak sie wam nie podoba

 • (2018-06-10 22:15:25) tomek76

  emeryty i rencisty

  same , wszysko siwe albo posiwiałe

 • (2018-06-10 20:03:46) Damjan

  możecie mydlic ludziom oczy

  mówić co chcecie ale dopóki prawo się nie zmieni w Polsce możecie szczekac. póki co to Krono ma pozwolenia na rozbudowę co wiąże się z zwiększeniem emisji . jesli miasto zablokuje rozwój firmy czy chcecie czy nie odszkodowanie się dla nich należy. możecie obrażać i mówić co chcecie.

 • (2018-06-10 20:01:03) &&&

  Taaa

  Jakaś baba darła gębę przez głośniki na osiedlu powinno być karane.

 • (2018-06-10 19:54:54) Laki

  Wielk szacunek dla manifestujących.

  Wielki szacun dla organizatorów oraz uczestników. Mimo afrykańskich upałów pokazaliście siłę.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!