Sejm zmienia zasady pracy WIOŚ! Na to czekają mielczanie! Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaInspekcja Ochrony Środowiska będzie ścigać za przestępstwa środowiskowe, a jej kontrole będą mogły być prowadzone o każdej porze dnia i nocy. Takie działania wprowadza znowelizowana ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska.


Sejm w czwartek zajmował się funkcjonowaniem Inspekcji Ochrony Środowiska. Do zadań inspekcji wkrótce należeć będzie również ściganie przestępstw przeciwko środowisku określonych w Kodeksie Karnym, w ustawie o odpadach oraz wykroczeń określonych w Kodeksie Wykroczeń. Będzie ona też mogła wnosić akty oskarżenia.

Czas pracy inspektorów nadal nie może przekraczać 8 godzin na dobę ale będą oni mogli pracować w systemie zmianowym. Oznacza to, że kontrole będą mogły być przeprowadzane o każdej porze dnia i nocy. Pracownicy inspekcji podczas pracy np. przy wykonywaniu kontroli będą podlegać ochronie przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych w Kodeksie Karnym.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 Inspekcja będzie prowadzić kontrole planowe i pozaplanowe. Jako pozaplanowe traktuje się kontrole interwencyjne, które będą mogły być wszczęte bez wcześniejszego powiadomienia. Takie kontrole będą mogły też wynikać ze skarg wpływających do Inspekcji, czy podejrzenia wystąpienia jakiegoś zanieczyszczenia.

Inspektor będzie mógł przez całą dobę skontrolować m.in. nieruchomość, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, czy samochody, którymi przewożone są odpady. Będzie mógł także zatrzymać taki pojazd. W swoich działaniach inspektorzy będą mogli stosować techniki satelitarne, drony, utrwalać dźwięk i obraz, ustalać tożsamość osób czy żądać okazania dokumentów.

Inspektorów w kontrolach będzie też mogła wspomagać m.in. policja, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Straż Pożarna, czy Straż Graniczna. Inspekcja będzie mogła też wystąpić do każdego organu administracji publicznej z wnioskiem o udzielenie informacji, czy udostępnienie danych związanych z ochroną środowiska.

Inspekcja będzie mogła też wydawać decyzje nakazujące natychmiastowe wstrzymanie pracy jakiejś instalacji oraz nakładać kary. W zależności od rodzaju przestępstwa, wykroczenia czy występującego zagrożenia, będą wahać się one od 5 tys. do 1 mln zł. Już za utrudnianie bądź uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli, Inspekcja będzie mogła nałożyć karę od 10 tys. do 100 tys. zł.

W ciągu 10 lat z budżetu państwa do Inspekcji Ochrony Środowiska ma trafić 1 mld 130 mln zł, czyli po 113 mln zł rocznie. Działania Inspekcji będą również finansowane z NFOŚiGW oraz Wód Polskich - odpowiednio w ciągu 10 lat - 1 mld zł i 375 mln zł.

Większość nowych przepisów – decyzją Sesjmu – wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Po nowym roku obowiązywać zaczną przepisy dotyczące spraw kadrowych Inspekcji.

Teraz ustawą będzie musiał zająć się Senat.

Mielczanie, w czasie protestów przeciw działalności firmy Kronospan, podnosili też postulaty dotyczące zmiany pracy WIOŚ, by Inspekcja mogła pracować przede wszystkim nocą i w weekendy. Wkrótce stanie się to możliwe.

hm


 

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-07-06 16:52:03) Wieśniak

  @Tynka

  Zacznij uaktualniac CV.

 • (2018-07-06 13:25:15) Tynka

  I tak będą narzekać

  Brawo sejm. Dobrze że coś sie zmienia i rząd patrzy bardziej świadomie na kwestie środowiska, ale wiecie co? Co z tego... co z tego, że wprowadzą ustawy, i co z tego, że założą filtry, i co z tego, że zamkną zakład. Dla tych wszystkich którzy pałają szczerą nienawiścią do tej firmy i tak będzie źle i za mało. Ja się naprawdę zastanawiam czy to nie jest akcja konkurencji która podsypuje te wszystkie kampanie, bo czasami te wszystkie postulaty EKO entuzjastów sa takie z czapy, że tu nie ma żadnego racjonalizmu.

 • (2018-07-06 13:20:10) Tynka

  I tak będą narzekać

  Brawo sejm. Dobrze że coś sie zmienia i rząd patrzy bardziej świadomie na kwestie środowiska, ale wiecie co? Co z tego... co z tego, że wprowadzą ustawy, i co z tego, że założą filtry, i co z tego, że zamkną zakład. Dla tych wszystkich którzy pałają szczerą nienawiścią do tej firmy i tak będzie źle i za mało. Ja się naprawdę zastanawiam czy to nie jest akcja konkurencji która podsypuje te wszystkie kampanie, bo czasami te wszystkie postulaty EKO entuzjastów sa takie z czapy, że tu nie ma żadnego racjonalizmu.

 • (2018-07-06 11:19:28) zxs79

  Samo w sobie cieszy ale fakt

  że oni nie są od tego aby sprawdzać czy generowane zanieczyszczenie jest niebezpieczne dla życia ale od tego aby sprawdzić czy dana firma zanieczyszcza zgodnie z prawem i danym pozwoleniem nadal CHOLERNIE MARTWI.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!