Długa debata o jakości powietrza: przyjechali eksperci z całej Polski. Były dwa incydenty [FOTO, WIDEO] Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaEkspertów zabiegających o czystsze powietrze z całej Polski zaprosił Urząd Miejski na otwartą debatę poświęconą właśnie jakości powietrza w Mielcu. Byli także przedstawiciele Kronospanu, którzy zapowiadają „nowy rozdział” w swoim podejściu do rozmów z mieszkańcami. Było merytorycznie, ale nie obeszło się bez incydentów.Urząd Miejski w Mielcu zorganizował otwartą debatę na temat jakości powietrza w Mielcu. Wzięli w niej udział samorządowcy z miast, które podobnie jak Mielec mają problemy z jakością powietrza – z Żor, Skawiny, Szczecinka, a także specjalnie zaproszeni goście: m.in. Andrzej Guła (prezes zarządu stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy), Piotr Woźny (pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”) i Andrzej Kulig (Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska  w Urzędzie Marszałkowskim).

W debacie miała wziąć udział wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, jednak ostatecznie nie dojechała ze względu na inne, nagłe obowiązki.

Co ważne, spotkanie miało merytoryczny, ekspercki charakter. Główny temat wystąpień zaproszonych gości to skutki ostatnich zmian legislacyjnych w ustawie Prawo Ochrony Środowiska, które są procedowane w Sejmie i Senacie. Warto podkreślić, że aktywnymi uczestnikami debaty byli przedstawiciele strony społecznej, czyli mieszkańcy Mielca – organizatorzy dwóch dużych protestów przeciwko działalności firmy Kronospan. Zmianą było też pojawienie się przedstawicieli mieleckiego producenta płyt wiórowych: Dagmara Mach, dyrektor sprzedaży w Kronospan Mielec zapowiadała nowy rozdział w komunikacji zakładu z mieszkańcami, Piotr Herchel, dyrektor ochrony środowiska w Kronospan Polska odpowiadał na pytania dotyczące zagadnień technologicznych.

Debata trwała ponad 3 godziny – w jej trakcie podkreślano rangę zmian w przepisach, jakie mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Zwracano uwagę na zmianę podejścia w zakresie kontroli – WIOŚ będzie mógł bez zapowiedzi kontrolować firmy o każdej porze dnia i nocy. Mają ku temu zostać także wdrożone zmiany w funkcjonowaniu takich jednostek. Z drugiej strony wybrzmiało ogromne rozgoryczenie strony społecznej faktem podpisania dla firmy Kronospan nowego pozwolenia zintegrowanego.

W trakcie debaty doszło także do dwóch incydentów – sytuacji nieco bardziej nerwowych, bezpośrednio wywołanych słowami przedstawicieli firmy Kronospan. Po bezpośrednim pytaniu, czy firma Kronospan odwoła się od pozwolenia zintegrowanego, które zakłada m.in. ciągły monitoring urządzeń i ciągły pomiar emisji na dwóch emitorach, Piotr Herchel najpierw ocenił, że jest to obecnie bez znaczenia, by po chwili przyznać, że zostało to już zrobione.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


- Z tego co się orientuję to do urzędu wpłynęły już dwa odwołania ze strony społecznej i ze strony prawników dla ziemi. W sumie to nie ma znaczenia, czy my się odwołamy od decyzji, czy nie. Generalnie rzecz biorąc decyzja jest w rękach ministerstwa środowiska. Czy my się odwołamy czy nie to nie ma najmniejszego znaczenia – powiedział Piotr Herchel.

Naciskany na konkretną deklarację powiedział: - Jeżeli chcą państwo konkretną deklarację to tak, firma złożyła odwołanie od decyzji – powiedział. I po tych słowach uniósł się Szymon Kuś, jeden z organizatorów protestów po czym wyszedł z sali.– Odwołanie jest pod decyzją zarządu i konsultacji prawniczych. My jeżeli odwołamy się od decyzji to odwołamy się od zapisów dotyczących terminów realizacji monitoringu ciągłego. To ze względu na posiadaną wiedzę, że dostawcy urządzeń dają zdecydowanie dłuższe terminy dostawy urządzeń, niż wynika to z ustaleń urzędu marszałkowskiego – powiedział.

Zdaniem Herchela, gdyby Kronospan nie odwołał się od tego zapisu, pewnego dnia mógłby stanąć przed sytuacją, w której przepisy zobowiązywałyby firmę do rozpoczęcia monitoringu ciągłego, a zakład nie otrzymałby jeszcze niezbędnych urządzeń od zewnętrznego dostawcy, który miałby je przygotować i zainstalować w zakładzie. 

Do drugiego spięcia doszło po wymianie zdań między Magdaleną Chojnacką, przedstawicielką strony społecznej a Dagmarą Mach z Kronospanu. - Wychodzi na to, że czytając to samo pozwolenie zintegrowane mamy zupełnie inne poglądy – powiedziała pierwsza. – Świetnie, że pani to powiedziała, bo właśnie po to, żebyśmy mogli znaleźć jakiś punkt zaczepienia musimy się spotykać i rozmawiać na ten sam temat w tym samym miejscu - odpowiedziała Dagmara Mach.

Po tych słowach padło przypomnienie, że przedstawiciele Kronospanu wielokrotnie nie odpowiadali na zaproszenia Fryderyka Kapinosa, pełniącego funkcję prezydenta Mielca do wspólnych rozmów. – Dostaliśmy odmowę uczestnictwa w tych spotkaniach – powiedziała dyrektor sprzedaży w Kronospan Mielec.

– Przepraszam najmocniej pani dyrektor – wtrącił się zdecydowanym głosem Fryderyk Kapinos.

– Trzy razy państwa zapraszałem do siebie i nie przyszliście. Następnie na sesję nadzwyczajną zostaliście zaproszeni, ale nie przyszliście – były tam puste miejsca z napisem Kronospan. Następnie Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Rzeszowie, gdzie również byliście zaproszeni przez wojewodę i marszałka i znów nie przyszliście. W związku z powyższym niech pani nie mówi, żeście nie zostali dopuszczeni. W sumie 5 razy zapraszaliśmy, ale nie przyszliście. Dopiero sytuacja zmusiła, że pan prezes Jańczak przyjechał do mnie na krótką rozmowę i zagwarantował, że od monitoringu ciągłego państwo nie będziecie się odwoływać – powiedział Kapinos.- To jest wyłącznie potwierdzenie tego, że ta pani po prostu kłamie – skomentowała błyskawicznie Magdalena Chojnacka.

Później Dagmara Mach tłumaczyła, że nieobecność na wspomnianych przez Fryderyka Kapinosa spotkaniach wynikała z „nerwowej atmosfery” w firmie przed uruchomieniem UTWS (nowy system ochrony powietrza – red.). – Czy to był błąd? Tak był to błąd, ale wtedy nie miałam państwu do dania nic zagwarantowanego na papierze, że to działa. Dlaczego jestem tutaj dzisiaj? Swoje urodziny chciałabym spędzić z rodziną, ale zależało mi ogromnie na tym, żeby przyjść do państwa i powiedzieć: szanowni państwo, mamy to – dodała w kontekście działającej już instalacji UTWS.

Jak debatę dotyczącą jakości powietrza w Mielcu podsumował jej inicjator – pełniący funkcję prezydenta Fryderyk Kapinos? Bardzo pozytywnie. Kapinos ucieszył się z obecności licznych ekspertów – osób, które od lat działają na rzecz ochrony powietrza w Polsce. - Ten głos będzie na pewno słyszalny również u pana premiera Mateusza Morawieckiego – dodał.

Czy to pierwsza i ostatnia tego typu otwarta debata w Mielcu? – Chcielibyśmy, żeby były kolejne spotkania. Myślę, że powinniśmy się tak spotykać dwa razy do roku. Chciałbym też żebyśmy mieli przedstawicieli w komisjach sejmowych w głosach doradczych – dodał.

RELACJA NA ŻYWO:

#HejMielec Dzisiaj w Mielcu forum dotyczące problemu zanieczyszczenia powietrza

Opublikowany przez Hej Mielec Wtorek, 10 lipca 2018Więcej informacji wkrótce.

ks

 

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-07-13 08:15:00) Wieśniak

  @&&&

  Nie odpowiadasz na pytanie. Masz dowody na to że "Baba z megafonem" dostaje kasę za czepianie się Melnoxu czy tylko piszesz bzdury? Na razie wychodzi na to drugie.

 • (2018-07-12 19:17:00) &&&

  @Wieśniak

  Nie trafiłeś. A TOBIE nie starcza grupa wsparcia Baby z megafonem na FB Psełdoekologu?

 • (2018-07-12 15:22:02) Omann

  Masakra

  Ludzie ogarnijcie sie, chcielibyscie zeby sie ktos tak o was wypowiadal??? Sami sobie odpowiedzcie jak to o was swiadczy w ogole...

 • (2018-07-12 09:46:05) kohones

  Takie Tam

  Najlepsza ustawka była z tym pseudosamorzadowcem ze Szczecinka. Przyjechał chloptas wylizal rowek korporacji. Pobronil swojego chlebodawce i gadal coś o niskiej emisji. hahahhahaha a przecież kazdy w Polsce wie jak Samorząd Szczecinka ma się zapanbrat z Krono na swoim terenie. Dramat

 • (2018-07-12 09:32:57) zxs79

  @&&&

  Wiesz co ja myślę że ta baba to jest od nowej zmowy cenowej. Zapewne maskuje nowe przekręty z płytą u twojego pracodawcy.

 • (2018-07-12 08:28:57) Wieśniak

  @&&&

  Wiesz coś czy piszesz pier**** bo Ci Pani Dagmara Mach kazała?

 • (2018-07-11 21:22:23) &&&

  Chyra Baba z megafonem

  Ciekawe ile kasy wzięła Chytra Baba z megafonem za czepianie się jednej firmy. Bo ekolodzy z powołania a nie za kasę mówili by o wszystkichfirm które mają emisje

 • (2018-07-11 21:14:37) diphisli

  Jak myślicie ?

  Czy Dagmara to może być Hinka ? Jedno jest pewne, Dagmara śledzi grupę protestacyjną na FB i nie jest wykluczone, że to ta słodka blondynka zwana idiot.. typuje i wskazuje prokuraturze mielczan do przesłuchań policyjnych. Przyznała się do faktu, że powiadomiła prokuraturę. Może znajdziemy Dagmarusi przyzwoitą, nową pracę, bo mam wrażenie, że można Ją jeszcze resocjalizować, ale pod warunkiem, że uwolni się od tej korporacji, która jest jak sekta ?

 • (2018-07-11 20:54:49) Mupiś

  wszystko na sprzedaż

  Paniusia od sprzedaży z kronosyfa łże jak przysłowiowa "bura suka", a przyłapana na kłamstwie udaje słodką idiotkę. Może Szanowna Pani tym razem coś by kupiła, np. odrobinę honoru....ups...zapomniałem, to się ma albo nie, tego się kupić ani sprzedać nie da. Szanowna Pani, my tych pierdół już nie kupujemy. PS. do KrystianaK: poszukaj okulisty w swoim miejscu zamieszkania, a i psychiatra by się przydał.

 • (2018-07-11 20:51:07) &&&

  Bala bala psełdoekolodzy

  Co z pozostałymi 52 firmami jakoś o nich Baba z megafonem o nich nie wspomina.

1 | 2 | 3  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!