Prezydent podpisał zmienioną ustawę o ochronie środowiska i odpadach! Na to czekał Mielec! Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaCelem uchwalonej ustaw jest weryfikacja pozwoleń zintegrowanych oraz doprecyzowanie procedury uznania przedmiotów lub substancji za produkt uboczny.


Zmiany te przeszły przez Sejm ekspresowo, mimo oporu producentów z branży drzewnej. Na zakłady przemysłowe takie jak mielecki Kronospan może być narzucany obowiązek dodatkowego stałego monitoringu. Takie zmiany w prawie deklarował w Mielcu minister środowiska Henryk Kowalczyk, w reakcji na protesty mielczan przeciw działalności firmy Kronospan.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy ochrony środowiska, w pozwoleniu zintegrowanym dla zakładu przemysłowego będzie można określić – dla instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego – zakres i sposób monitorowania wielkości emisji w zakresie wykraczającym poza wymagania dotyczące monitorowania określone w tzw. konkluzjach dotyczących BAT (określających najlepsze dostępne środki oraz techniki i związane z nimi poziomy emisji oraz ich monitorowanie, w celu ochrony środowiska).

Na podstawie zmian ustawy o odpadach uznanie albo odmowa uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny ma następować w drodze decyzji marszałka województwa wydawanej po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce wytwarzania przedmiotu lub substancji.

Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny następuje wtedy, gdy marszałek województwa w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania zgłoszenia nie wyrazi w formie decyzji administracyjnej sprzeciwu. Decyzja zawierająca sprzeciw wydawana jest w przypadku jeżeli dokonujący zgłoszenia nie wykaże, że dany przedmiot lub substancja mogą być uznane za produkt uboczny.

Oznacza to, że teraz każdy produkt uboczny musi być zgłoszony do urzędu i na drodze administracyjnej zweryfikowany, czy nie ma mowy jednak o odpadzie. Gdy marszałek województwa uzna produkt uboczny za odpady firma nie będzie mogła go np. spalać w swoim procesie technologicznym. Mieszkańcy Mielca sugerowali, że Kronospan spala w swojej instalacji odpady.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Dopiero gdy będzie stosowana w praktyce okaże się na ile odpowiada na oczekiwannia mieszkańców Mielca.

hm 

 

Komentarze
dodaj komentarz
  • (2018-08-09 12:35:11) wilko

    Opłaty emisyjne

    Może tak w prawie lokalnym wprowadzić opłaty za emisję - od tych podanych w pozwoleniu (lub mierzonych jeśli jest ciągły monitoring). Czy tez opłaty środowiskowe. Opłaty za korzystanie z infrastruktury - jak najwięcej opłat dla takich firm. Bo jak na razie wszystko wykorzystują i jeszcze wciskają ciemnotę, że są dobroczyńcami bo 20 lat temu Rząd doprowadzał do upadku polskich firm.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Sierpień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!