Powtórka scaleniowej awantury na sesji Rady Powiatu. „Zabrali 5 działek budowlanych za 64 zł i 5 m nieużytku” Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Wydarzenia

Już od kilku lat, systematycznie co kilka miesięcy, na sesjach Rady Powiatu pojawiają się właściciele działek w Padwi Narodowej, którzy czują się pokrzywdzeni przez proces scalania gruntów. Tak było również podczas obrad 12 września – grupa kilku osób przyszła poskarżyć się na działania samorządu powiatowego, w tym personalnie starosty Zbigniewa Tymuły.Kilkanaście minut po rozpoczęciu środowej sesji Rady Powiatu Mieleckiego na sali pojawiła się grupa osób kojarzonych z ciągnącą się od lat awanturą o scalanie gruntów w gminie Padew Narodowa. Po sprawozdaniu starosty z działalności pomiędzy sesjami, przewodniczący Rady Powiatu Henryk Niedbała ogłosił kilkuminutową przerwę i zaprosił gości do krótkiej rozmowy mającej na celu ustalenie warunków dopuszczenia ich do głosu.

Po tej krótkiej naradzie, właściciele działek w Padwi powrócili wyraźnie poirytowani faktem, że nie zostaną dopuszczeni do głosu błyskawicznie, a dopiero po wyczerpaniu porządku obrad oraz faktem, że głos zabrać mogą tylko dwie osoby przez łączny czas około 10 minut. I tu zaczęła się awantura.

- 5 działek budowlanych, uzbrojonych za 64 zł i 5 metrów nieużytku – tak scalanie zostało wykonane przez pana Tymułę – mówiła podniesionym głosem jeszcze zanim wznowiono obrady Krystyna Świątek, która od 13 lat walczy w sądach o bezprawne jej zdaniem zabranie jej ziemi. - W 2017 roku żeby zabrać komuś w pełni uzbrojoną działkę za 64 zł to jest skandal. Pod dywan się tego nie da zamieść. Będą krzyczeć kamienie! Cała Polska musi się o tym dowiedzieć – dodawała zirytowana.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 


Gdy radni wyczerpali porządek obrad głosu udzielono właśnie Krystynie Świątek, która kontynuowała swoje zastrzeżenia do trwającego już kilkanaście lat procesu scalania gruntów. - Są rzeczy niedopuszczalne, są zabrane działki budowlane. Za 64 zł długości 800 metrów, szerokości 15 m oddaje sąsiadowi, bo płakali i byli biedni. Gratuluję argumentu. Pan starosta cały czas poświadcza nieprawdę w swojej decyzji – mówiła.

- Jest cała masa błędów. Są poświadczenia nieprawdy, są podrobione podpisy, przerabiane dokumenty, mapy, wypisy z rejestru gruntów i mówię to wszystko z całą odpowiedzialnością. To wszystko już półtorej roku prokuratura rozstrzyga. Pan starosta jeżeli jest człowiekiem prawa i sprawiedliwości, to myśmy liczyli, że on to wszystko naprawi – mówiła.

- Wszystkie decyzje od początku są uchylane przez sąd. Potwierdził to również sąd naczelny w Warszawie swoim postanowieniem z sierpnia, że scalania w Padwi nie ma. I wszystkie decyzje są uchylone, także mamy co do tego stuprocentową pewność – dodawała Świątek.

Głos zabrał również inny przedstawiciel grupy osób poszkodowanych – Krzysztof Piechota. – Mam tutaj dokument – to Konstytucja, która zapewnia nam prawo dziedziczenia i respektowanie naszych praw. Dlaczego to nie jest robione? Ustawa scaleniowa jest z 1982 roku – była wtedy komuna. Dzisiaj niszczymy pomniki, zmieniamy nazwy ulic, robimy cuda, żeby tylko o komunie zapomnieć, a dlaczego ta ustawa przeszła i dlaczego to scalanie zostało dokonane? – pytał mieszkaniec.Mężczyzna na sesję przyniósł także dokument mający prezentować listę osób biorących udział w scalaniu gruntów. Jak przekonywał, są tam nazwiska osób nieżyjących, przebywających za granicą, a nawet niepełnoletnich. Takie cuda tylko w Padwi i w starostwie. Proszę o respektowanie naszych praw – apelował.

Podobnie jak w wielu podobnych sytuacjach w latach poprzednich, wypowiedzi osób poszkodowanych podczas sesji miały charakter wolny, tzn. nie były związane z żadną z podejmowanych przez Radę Powiatu decyzji. – Jak państwo radni pamiętacie, w tym lub podobnym składzie gościliśmy już państwa na sesjach. Niemniej jednak państwo uznali, że chcieliby jeszcze podzielić się z nami swoimi opiniami i odczuciami dotyczącymi tej sprawy – powiedział Henryk Niedbała.

Przewodniczący podkreślił też, że ta sprawa rozstrzygana jest już poza organami administracji samorządowej – w sądach administracyjnych. – Mamy świadomość, że zarówno ta rada jak i ten zarząd pewno w tej sprawie już żadnych decyzji podejmować nie będą – dodał.

Poproszony po raz kolejny o komentarz w tej sprawie starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła, już po sesji Rady Powiatu powiedział, że w wypowiedziach, które padły na sesji „nie ma żadnej prawdy”.

ks

 

 

 

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!