Historyczna przysięga wojskowa na Placu Armii Krajowej. To 3. Podkarpacka Brygada OT [ZDJĘCIA, WIDEO] Wydarzenia - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Wydarzenia
REKLAMA
     
REKLAMA

 

WydarzeniaBlisko setka żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” złożyła uroczystą przysięgę na Placu Armii Krajowej w Mielcu. Przysięga wojskowa była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które przeszli chętni do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.Uroczystą mszą św. w kościele MBNP w Mielcu rozpoczęły się uroczystości związane z przysięgą żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie żołnierze WOT przemaszerowali na Plac Armii Krajowej, gdzie przed południem rozpoczęło się składanie przysięgi.


ZOBACZ CZĘŚĆ PIERWSZĄ  |  ZOBACZ CZĘŚĆ DRUGĄ

Rotę przysięgi wypowiedziało łącznie 99 żołnierzy, którzy przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe. To odbyło się na terenie dębickiego 33. Batalionu Lekkiej Piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Warto podkreślić, że „szesnastka” to dopiero początek szkoleń „Terytorialsów” – trwają one trzy lata i odbywają się przede wszystkim w systemie weekendowym. W czasie trwania szkolenia podstawowego, równocześnie w brygadzie odbywało się 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, jak również rotacyjne.

Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk podkreślił, że w ciągu ostatniego roku udało się zbudować brygadę na solidnych podwalinach. - Dziś tak naprawdę obchodzimy rocznicę nie tylko dziesiątej przysięgi, ale rocznicę, kiedy brygada rozpoczęła praktyczne formowanie swoich pododdziałów – powiedział.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

- Zawsze powtarzam, że Podkarpacie to jest piękny region. Siłą tego regionu są ludzie, a w naszym przypadku to są żołnierze OT, którzy z własnej nieprzymuszonej woli stali się żołnierzami i są gotowi nieść pomoc nie tylko w sytuacjach kryzysu wojny, ale przede wszystkim w czasie pokoju – dodał. - To brygada, która jest wzorem do naśladowania dla innych brygad. Jest również potencjałem, który można swobodnie wykorzystywać w trudnych sytuacjach – podkreślił płk Arkadiusz Mikołajczyk.

Dowódca oczytał też list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który gratulował żołnierzom, którzy „stawili się w Mielcu, by z dumą i odpowiedzialnością ślubować swoją gotowość do służby ojczyźnie”.

– Podejmując dojrzałą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej staliście się częścią formacji wojskowej nadającej szczególny, lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju – napisał w liście Mariusz Błaszczak.

List do uczestników uroczystości skierował też premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Na przysiędze w Mielcu zjawił się natomiast Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, obecnie poseł.

– To wy będziecie przypominali o chlubnej historii Wojska Polskiego, które się nigdy nie poddało, nigdy nie złożyło broni, które walczyło aż do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. To wy stanęliście znowu tu – na placu w Mielcu – wróciliście do polskich miast, wsi, rodzin, żeby ich strzec i być zawsze blisko, gotowi i zdolni do odparcia wroga, ale także na co dzień świadczenia o woli niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i narodu polskiego, bo dzisiaj jest taki czas, w którym nie tylko siła militarna, ale przede wszystkim siła woli, świadomości narodowej, siła ducha decyduje o tym, czy państwo jest niepodległe, czy nie jest niepodległe – powiedział Macierewicz.

- Chciałbym podziękować za waszą decyzję. Te podziękowania kieruję do was, ale także do waszych rodzin, które was w tych decyzjach i służbie wspierali i będą wspierać. Nasze poczucie bezpieczeństwa w powiecie mieleckim, na Podkarpaciu, aż wreszcie w naszym kraju, umiłowanej Ojczyźnie – rośnie. To wszystko wasza zasługa. Wy będziecie nas bronić, wy będziecie na tym pierwszym froncie. Pamiętajcie o tym, że bardzo wam za to dziękujemy i będziemy was w tym wspierać – powiedział z kolei Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Marszałek wręczył też specjalne odznaczenia dla wyróżniających się żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy odbierali je w towarzystwie najbliższych.

ks

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-05-29 20:44:25) tomek76

  fajnie

  przypomniała mi sie moja przysiega

 • (2018-05-29 10:03:05) Wieśniak

  Bez urazy, ale Obrona Terytorialna to nie żadne wojsko. Gdyby naprzeciw wyszło prawdziwe wojsko to OT staje się mięsem armatnim. Nadadzą się na przenoszenie worków z piaskiem przy powodzi. Być może i do innych rzeczy, ale tylko pod warunkiem że dostaną odpowiedni sprzęt. Te zabytkowe terenówki ze zdjęć ani Insignia raczej się nie sprawdzą :)

 • (2018-05-28 21:15:32) Borkowianin

  Ciekawe

  Co konkretnie zrobił, że Polska jest silniejsza?

 • (2018-05-28 20:18:09) marione

  Antoni

  Brawo Antoni dziękujemy że jesteś dzieki Tobie Polska dzisiaj jest silniejsza niż kiedykolwiek. Cześć i Chwała Bohaterom!!!

 • (2018-05-28 13:43:20) kik35

  !

  No tak takim jesteśmy narodem. Potrafimy tylko wyśmiać drugiego i to tylko dlatego, że nam się coś nie podoba. Z pewnością wiele osób wypowiadających się negatywnie na temat żołnierzy WOT nie ma pojęcia jak przebiegają ich szkolenia, co zawierają i ile wysiłku ich to kosztuje. A przecież do zadań WOT nie należy jedynie ;prowadzenie działań militarnych ale także !!!"ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego" I tu pytanie macie pewność, że żołnierze WOT nigdy nie będą Wam potrzebni?

 • (2018-05-28 13:03:19) karma11

  spadająca gwiazda

  Arni, niech sobie terytorialsi bawią w wojsko, jak lubią, mi to nie przeszkadza (choć z drugiej strony szkoda, że za nasze pieniądze). Ale co ta "spadająca gwiazda" PIS-u robi w Mielcu, to nie rozumiem. Albo to sabotaż, albo PIS-owska wierchuszka chce pokazać, jak bardzo "szanuje" swój najmocniejszy przysiółek, przysyłając "drugiego po Jarosławie" obiecywacza złotych gór, akurat tu, gdzie najwięcej naobicywał (i g... z tego jest)

 • (2018-05-28 11:04:44) arni_80

  Śmieszni jesteście

  Piszecie,że żenada,że za 500+ poszli do wojska.Kiedy wam samym się dupy ruszyć nie chce.Skoro jesteście tacy piękni i młodzi i wysportowani,co macie za problem wstąpić w szeregi i przebiec te 3km.Lepiej piwo chlać i spać.Nie wiem ci co piszą te negatywne komentarze,to albo im żal dupe ściska albo zazdroszczą.Jednym się podoba innym nie.Po co tyle jadu w was?

 • (2018-05-28 10:28:08) zenobiusz

  Proce

  Podobno Macierewicz zarządził, że każdy żołnierz OT ma być wyposażony w procę i worek kamieni. Będą z nich zestrzeliwać drony i rakiety.

 • (2018-05-28 10:22:00) ola30

  Wstyd

  Kto zaprosił do Mielca Macierewicza niestety w Mielcu rządzi PIS.Wstyd i hańba że taki człowiek , który nie ma wstydu tu przyjechał , dobrze ,że nie przyleciał Black Hawkiem. Panie Kokoszka teraz nie protestujesz a Macierewicz obiecał w tym roku 2 w następnym 9 a w następnym 11 i on ma czelność przyjeżdżać do Mielca. Ludzie Polskich Zakładów Lotniczych gdzie macie oczy przecież Kokoszka ze swoją świtą dba tylko o interesy działaczy związkowych. Co zrobił dla produkcji helikopterów. Piał jak PO była za Caracalami a teraz podwinął ogon. Albo dba o interesy zwykłych ludzi albo o interesy zakłamanego PISU.....

 • (2018-05-28 10:12:35) fruzia

  bravo Terytorialsi!

  Brawo Panie Antoni, to Pana dzieło i duma dla nas wszystkich. Podczas, gdy chłopcy w przykrótkawych spodenkach, bądź rurkach siedzą krytykując wszystko i marnotrawiąc czas, Wy chłopaki robicie swoje. Wielkie brawa!!!

 • (2018-05-28 09:49:21) atais

  Żenada

  Pokazane wojsko to żenada i kabaret razem z Macierewiczem, za nasze pieniądze Jeśli to ma nas bronić to strach się bać.

 • (2018-05-28 09:16:51) nico7

  Wojsko weekendowe za 500 +

  Patrząc na tą zbieraniną od grubasów , emerytów i taboretów po 1, 50 cm . zastanawiam się ilu by skończyło prawdziwe szkolenie wojskowe . Przebiegło na przykład 3 km w określonym czasie , podniosło na drążku co najmniej 20 razy , czy zaliczyło strzelanie .Takie 500+ dla szweja

 • (2018-05-27 22:37:57) awz8

  Kolejny po Siemoniaku bezczelny typek !

  Mielec ma pecha do nawiedzonych i obłudnych tzw. ministrów obrony

 • (2018-05-27 22:34:22) Borkowianin

  Info

  Wprost ratuje sprzedaż orientując się na klikę Joja.

 • (2018-05-27 22:02:43) marione

  info

  Wprost taki wiarygodny jak Gazeta Wyborcza hahahahaa

 • (2018-05-27 22:02:03) Borkowianin

  Info

  Najnowszy Wprost pisze bardzo ciekawe rzeczy o Antonim. ciekawe, czy będzie też o jego żonie, zarejestrowanej jako T.W.

 • (2018-05-27 22:00:35) Borkowianin

  Info

  Najnowszy Wprost pisze bardzo ciekawe rzeczy o Antonim. ciekawe, czy będzie też o jego żonie, zarejestrowanej jako T.W.

 • (2018-05-27 21:53:53) marione

  info

  Brawo Antonii drugi wielki patriota po Jarosławie tak trzymać nie dawać się propagandzie tej całej zgrai z PO , PSL, SLD , Nowoczesnej i reszcie bandy

 • (2018-05-27 21:46:36) haqna

  Kłamca

  po tych obietnicach zakupu śmigłowców, ten pan ma jeszcze czelność przyjeżdżać do Mielca?

 • (2018-05-27 21:42:20) marione

  Ireneusz Dzieszko

  Ludzie nie dajcie się ogłupić największemu propagandyście Platformy Obywatelskiej Temu Ireneuszowi Dzieszko To jest poidstawiony ubek przez platforme Żeby mącić w Mielcu ludziom w głowach

 • (2018-05-27 20:26:42) gepardia

  Chłopcy (u malowani...

  To teraz nie straszny nam żaden Putin czy Kim Dzong ani nawet ufoludki. Tylko wrogom należy zakupić pampersy i nocniki...

 • (2018-05-27 20:02:10) diphisli

  KRONOmodernizacja 28.05.2018

  Czy ta uroczystość miała odwrócić uwagę mieszkańców od uruchomienia elektofiltru w Kronospanie i związanej z tym emisji czarnego dymu na miasto ?

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!