Interaktywna lekcja astronomii u Konarskiego Edukacja - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Edukacja
REKLAMA
     
REKLAMA

 

EdukacjaBlisko stu uczniów wzięło udział w ciekawej lekcji fizyki, która poświęcona została astronomii. Na sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Konarskiego w Mielcu stanęło mobilne planetarium z Kielc. Kilkudziesięciominutowe prezentacje w ciekawy, interaktywny sposób pomogły przybliżyć nie zawsze łatwą widzę astronomiczną.


- Scenariusz naszych pokazów przygotowywany jest bardzo merytorycznie. Zajmują się tym nasi naukowcy, osoby mające wykształcenie i fizyczną, astronomiczną pasję – przekonuje Krzysztof Łukasik z firmy Supernowa, która przygotowuje pokazy w mobilnym planetarium.

Co dokładnie można zobaczyć po wejściu do charakterystycznej, pompowanej kopuły? - Ciężko o tym mówić słowami, bo taki pokaz po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Generalnie jednak uczestnicy pokazu mogą poznać wszystkie zjawiska, jakie przy dobrych warunkach zaobserwować można na niebie. Większa jest jednak skala, bo zjawiska te w planetarium są znacznie lepiej widoczne, można się im dokładnie przyjrzeć – tłumaczy Łukasik.

W planetarium poznać można planety układu słonecznego, czy dowiedzieć się chociażby o zagadnieniach, których na co dzień nie zaobserwujemy na niebie: czarne dziury, czy np. pulsary. - To taka audiowizualna lekcja astronomii – ocenia Krzysztof Łukasik.

Galaktyka na dowóz, czyli jak to działa?

Jak działa ruchome planetarium? Cały system oparty jest o nowoczesne multimedia. Obraz rzucany jest na lustro sferyczne, które wyświetla obraz na całej powierzchni kopuły. Kopuła jest pompowana, dzięki czemu sfera niebieska jest praktycznie idealna. - Mamy zatem bardzo dobry widok w świetnej jakości, bo widziany obraz to jakość HD – tłumaczy Monika Biernacka, fizyk Supernowy.

- Możemy polecieć przez galaktykę, przyspieszyć czas, przybliżyć wygląd nieba, gwiazdozbiorów, omówić aspekty wiedzy związane nawet z geografią. Wszystko to jest w nieustannym ruchu i będąc w naszym planetarium ten ciągły ruch stale obserwujemy – dodaje.

Niecodzienna lekcja, ciekawe spostrzeżenia

- Wrażenia związane z takim seansem najlepiej oddają młodzi widzowie. Ich reakcje są spontaniczne i praktycznie nie ustają „ochy i achy”. Takie reakcje sprawiają, że wszyscy jesteśmy zadowoleni – przyznaje Monika Biernacka. I postawione w Mielcu planetarium zobaczyli też najmłodsi widzowie.

Ale kopuła w sali gimnastycznej Liceum Konarskiego była jednak okazją do zaprezentowania galaktyki głównie licealistom. – Nie mieliśmy dotąd okazji zobaczyć podobnego planetarium. Wrażenia były znakomite, bo cały obraz jest naprawdę widowiskowy – mówili uczniowie klas matematyczno – fizycznych.

Pod wrażeniem zajęć była też nauczycielka fizyki mieleckiego liceum. - To takie zajęcia, które na pewno podnoszą wiedzę uczniów na temat astronomii. W ciekawy sposób mogą utrwalić swoją wiedzę, a dzięki temu, że planetarium wszystko można dokładnie zobaczyć, łatwiej też zrozumieć pewne zjawiska – przyznaje Anna Wardzała, nauczyciel fizyki I LO w Mielcu.

MOBILNE PLANETARIUM W MIELCU - ZOBACZ ZDJĘCIA

KS

Komentarze
dodaj komentarz
  • (2012-06-19 13:23:05) Poliszdajek

    widzę astronomiczną

    Oooczywiście wszystko za darmo,nikt za to nie płaci,z uśmiechami na twarzy i z wielką dozą zabawy i nauki jednocześnie. Nikt za to nie bierze pieniędzy bo dla dzieci to charytatywnie. Podobnie jak gra w drużynie narodowej nikt nawet nie mówi o pieniądzach i jakoś to się tak kręci bez pieniędzy. Wszech ogarniające dobro,euforia i błogostan jak w kościele podczas tych ambitnych i dużo wnoszących kazań. I wszyscy będą mieć wspomnienia z tych niesamowitych wrażeń bo w całym świecie kryzys,nie to co w Polsce.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!