Zauważmy niewidomych! Młodzież mieleckiego liceum w projekcie Fundacji CEDUNIS Edukacja - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Edukacja
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Edukacja


I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu jest jedną ze szkół średnich, które uczestniczą w projekcie prowadzonym przez Fundację na Rzecz Centrum Edukacyjnego dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących „CEDUNIS”.

Głównym celem projektu jest rozwijanie postaw obywatelskich wśród uczniów z trzech liceów ogólnokształcących, znajdujących się w wyżej wymienianych miastach województwa podkarpackiego. W każdej ze szkół został wybrany Zespół Aktywnych Uczniów, którego najważniejszym zadaniem jest przygotowanie profesjonalnego projektu adaptacji szkolnej infrastruktury do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.

Już na początku lutego br. odbyły się pierwsze warsztaty dla uczniów mieleckiego liceum. Wyłoniony Zespół Aktywnych Uczniów, składający się z 33 wolontariuszy, zapoznał się z różnymi zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych wzrokowo: orientacją przestrzenną, systemem Braille’a, tyflografiką i wieloma innymi.

Członkowie Zespołu w ciągu 6 tygodni zrealizowali pierwszą część zadań - warsztaty, których celem było zainteresowanie pozostałych uczniów I LO problemami osób z dysfunkcją wzroku. Licealiści z dużym zainteresowaniem podchodzili do poruszanych tematów. Teraz już wiedzą, jak pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym w poruszaniu się, w jaki sposób takie osoby czytają i „oglądają” obrazy, jak spędzają czas wolny i jak radzą sobie z pozornie błahymi sprawami.

 

 


Zespół Aktywnych Uczniów wykonał także ulotki informacyjne, na których widnieją znane z Internetu „komixxowe memy”. Jednak różnią się one jednym detalem od oryginałów: mają ciemne okulary. W ten sposób symbolicznie przedstawiono, że charakter osoby z dysfunkcją wzroku nie jest zależny od jej problemów z widzeniem. Inną formą upowszechniania tolerancji wobec osób niewidomych  i słabowidzących oraz zainteresowania ich problematyką było stworzenie charakterystycznego plakatu informacyjnego. Ponadto licealiści przeprowadzili quiz, aby przekonać się, ile wiadomości zapamiętała młodzież.

Efekty były zadowalające - uczniowie bardzo dobrze przyswoili wiedzę i pomyślnie zdali egzamin. Cała kampania przebiegała pod hasłem: „Otwórz oczy na niewidomych - oni na to zasługują”. Gimnazjaliści będą mogli dowiedzieć się więcej o akcji w czasie Targów Edukacyjnych 28 kwietnia oraz w Dniu Otwartym I LO - 5 kwietnia. O przebiegu kampanii dowiedzą się także rodzice licealistów z Konarskiego 8 kwietnia, w czasie wywiadówki.

Projekt „Zespoły Aktywnych Uczniów na rzecz społeczności Leska, Przeworska i Mielca” finansowany jest przez Fundusz dla Organizacji Pozarządowych Grantu Blokowego Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. Projekt został rozpoczęty już 1 września ubiegłego roku, zaś zakończenie planowane jest na czerwiec 2014 r.

k

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Sierpień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!