W półtora roku teren po dawnym wysypisku na Smoczce ma się zmienić w park. Magistrat ogłosił przetarg Inwestycje - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Inwestycje
REKLAMA
     
REKLAMA

 

InwestycjeDo października 2019 roku na Smoczce powstać ma nowy park. Ta spora inwestycja realizowana będzie na terenie dawnego wysypiska śmieci. Urząd Miejski w Mielcu na ten cel pozyskał dofinansowanie zewnętrzne, prace wkrótce powinny nabrać tempa.

Przy terenie dawnego wysypiska śmieci obecnie trwa wzmożona rozbudowa zabudowy jednorodzinnej. W niedalekiej okolicy planowana jest też budowa bloków w ramach programu Mieszkanie Plus. Teraz na tych terenach powstać ma park. Mielecki magistrat ogłosił przetarg na jego realizację.

Prace częściowo już się rozpoczęły. Na terenie przy wysypisku zaczęto porządkowanie terenu i wycinkę drzew. Roboty te będą jeszcze kontynuowane. Firma, która wygra przetarg zajmie się usunięciem nagromadzonych odpadów, powalonych i połamanych drzew, wyrównaniem terenu oraz likwidacją dzikich wysypisk.

Prowadzone będą też prace pielęgnacyjne drzewostanu. Firma wykona trzebież selekcyjną lasu komunalnego i terenów stanowiących przyszły park. Drzewa wyznaczą m. in. pracownicy Nadleśnictwa Mielec. Łącznie usunięte ma zostać 1/3 roślin – suchych, obumierających, chorych, gatunków obcego pochodzenia, zagrażających bezpieczeństwu. Usunięte zostaną też drzewa nieleśne, samosiewy i chwasty z całej powierzchni parku. Szacuje się, że będzie to 300 drzew.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

Wycinka ta będzie właściwie w całości zrekompensowana. W zamówieniu określono, że mniej więcej taka sama liczba drzew zostanie posadzona na terenie nowego parku. Około 240 sztuk drzew do drzewa liściaste, 60 stuk – drzewa iglaste. Zasadzonych zostanie też ponad 7 tys. krzewów, 4 tys. krzewów różanych i bylin pachnących, prawie3 tys. krzewów żywopłotowych oraz byliny.

Rośliny tworzyć będą łąkę kwietną na czaszy wysypiska śmieci – łącznie to powierzchnia 18 209 m2. Firma wykonująca park do października 2019 roku zapewnić ma też pielęgnację nowych nasadzeń. Założona ma też zostać nawierzchnia boiska z naturalnej trawy wzmocnionej włóknami.

Kolejne część inwestycji obejmie budowę ciągów pieszo-rowerowych nawierzchni żwirowej  (około 3970 m2) oraz z kostki betonowej i nawierzchni asfaltowej.

Później wykonany zostanie plac zabaw o powierzchni 1370 m2. Zainstalowanych zostanie 13 urządzeń zabawowych na nawierzchni piaskowej oraz na macie gumowej. Plac będzie ogrodzony, zamontowane będą też elementy małej architektury, powstanie również ścieżka sensoryczna. Całość ma być wykonana z drewna, urządzenia posiadać mają atesty i certyfikaty.

W nowym parku planowany jest też montaż budek lęgowych dla ptaków – to około 17 sztuk. Budki będą wykonane z naturalnego drewna, montowane będą na drzewach. Przewidziano też domki dla małych zwierząt.

Zadanie realizowane będzie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 i w 85% zostanie sfinansowane z funduszy UE. Dokumentacja dotycząca terenów dawnego wysypiska obejmuje kompleksowe zagospodarowanie całego terenu, jednak dostępność środków i wymogi konkursowe zadecydowały o konieczności podzielenia przedsięwzięcia na kilka etapów. Kolejne elementy znajdujące się w dokumentacji, takie jak budowa parku linowego, ogrodu doświadczeń, placu zabaw dla psów czy boiska i punktu obserwacyjnego możliwe będą do realizacji w późniejszym terminie, w zależności od dostępności środków w budżecie miasta.

m

 


Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-05-15 07:12:41) jurek

  Park dla psów

  Teren jest skażony i nadaje się tylko do wyprowadzania psów a nie na plac zabaw dla dzieci A czy już zapomnieliście że tren osiada Trochę wyobrażni panowie

 • (2018-05-09 19:21:44) Wiktor102

  Smrod?

  Gdzie tam masz jakis smrod?Chyba dawno tam nie byles.

 • (2018-05-09 12:28:40) zxs79

  no własnie

  ciekawe czy ktoś badał tą czarną wodę co się naście lat temu wylała po rozszczelnieniu pokrywy. Ciekawe czy to takie zdrowe będzie

 • (2018-05-09 11:11:09) bawół

  park?

  Czy ten smród i to co tam leży pod spodem to nadaje się na park? starsi wiedzą o czym mówią tam miała być namiastka Czarnobyle,chyba że to komuś nie przeszkadza to proszę bardzo.

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Sierpień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!