Siedem lat remontów. Jest szansa na zakończenie. Inwestycje - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Inwestycje
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Inwestycje

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu to jeden ze starszych obiektów na mieleckiej starówce. Czy gruntowny remont zakończy się w tym roku?

Trwająca już w sumie blisko siedem lat rewitalizacja budynku Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu może zakończyć się jeszcze w tym roku – być może nawet w sierpniu. Uzależnione jest przede wszystkim od dostępności środków na kolejne roboty. Choć remont zaczął się na dobrą sprawę w 2004 roku od osuszenia murów na których stoi budynek, pierwsze wizualne zmiany nastąpiły dopiero cztery lata później, kiedy wymieniono wszystkie okna. Ale pracy jest jeszcze sporo.

Początek obecnych działań rewitalizacyjnych zabytkowego budynku przy ul. Kościuszki 10, w którym mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, im. Mieczysława Karłowicza miał miejsce w 2004 roku, gdzie poddano gruntownej renowacji system ogrzewania szkoły. W kolejnych latach wyremontowano sanitariaty oraz osuszono podpiwniczenia szkoły, jak również mury – zabezpieczając je na głębokości ponad 4 metrów w głąb ziemi. W tym czasie sporządzana i gromadzona była dokumentacja do obecnych zabiegów rewitalizacyjnych. Zrobione zostały badania geologiczne, mykologiczne, oraz techniczne całego budynku.

Pierwszą widoczną dla oka inwestycją była wymiana okien, która miała miejsce w 2008 roku. – To były niesamowite koszty, bo wszystkie okna są niewymiarowe, trzeba było je zamawiać i czekać, ale te prace były konieczne do zrealizowania. Okna były spróchniałe, do niczego się już nie nadawały – tłumaczy Ryszard Kusek, dyrektor PSM w Mielcu, dodając, że dotychczas była to najdroższa inwestycja poniesiona przy rewitalizacji budynku. Niewykluczone jednak, że będą droższe, bo plany są jeszcze szerokie. Przykład? Chociażby rozpoczęty dwa lata temu najbardziej niebezpieczny etap przy remoncie dotychczasowego sufitu, który obecnie stał się również podłogą w następnej kondygnacji. Te prace kontynuowane były w 2010 roku. Wówczas wylany został beton pod przyszłe sale, a pod koniec roku trwały intensywne  prace przy wymianie więźby dachowej. Zakupione zostały okna dachowe, dobiegają również końca prace przy wymianie pokrycia dachowego z wysokiej jakości blachy. - Obecnie skupiamy się na remoncie świetlików, wymienione zostały  wszystkie szyby na specjalne, tzw. „bezpieczne”. Kolejnym etapem będzie natomiast zagospodarowanie strychu – postawienie ścian działowych oraz ich odpowiednie wyciszenie. Powstaną dodatkowe sanitariaty oraz schody łączące dół z górą – tłumaczy dyrektor mieleckiej placówki edukacji artystycznej.

Warto zauważyć, że poddasze budynku przy Kościuszki jeszcze nigdy nie było zagospodarowane. Choć strych to blisko 1/3 powierzchni całego dzisiejszego budynku, nikt wcześniej nie próbował poddasza zajmować. Wedle realizowanego projektu znajdzie się tam nawet kilkanaście sal dydaktycznych, będą sanitariaty i nowe schody. Jeśli znajdą się środki, a w trakcie prac nie wynikną żadne komplikacje, remont w całości powinien się zakończyć pod koniec sierpnia. Zadaniem, które zakończy wieloletnią rewitalizację obiektu przy Kościuszki 10 ma być nowa elewacja budynku na którą mieszkańcy miasta czekają z największą niecierpliwością.

By jednak sierpień stał się miesiącem ukończenia tych prac, najpierw do Mielca muszą trafić pieniądze – dokładnie 765 tys. zł – to suma, która pozwoli na zakończenie remontu zarówno wewnątrz, jak zewnątrz. Skąd te środki? PSM nie jest szkołą miejską, nie jest również uwzględniana w statusowych wydatkach Starostwa Powiatowego, choć to w ostatnich dwóch latach włącza się w koszty związane właśnie z remontem czy działalnością szkoły. Zdecydowana większość środków finansowych, dzięki którym placówka może funkcjonować i się rozwijać to jednak kasa z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a w ostatnich czterech latach finansowanie zapewniają również programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chociażby Program „Infrastruktura”, którego mielecka szkoła jest beneficjentem. Wkrótce ma się wyjaśnić, czy Państwa Szkoła Muzyczna w Mielcu otrzyma pieniądze z kolejnego ministerialnego programu. Jeśli tak się stanie, dyrektor Ryszard Kusek jest spokojny o dotrzymanie postawionego przez siebie terminu końcowego.

hej
 

Komentarze
dodaj komentarz
  • (2011-02-11 10:35:47) faterim

    Będą mieli przytulnie, ciasno i w ścisku jeden na drugim, ale za to w nowych murach z nowym dachem i nowymi oknami. Wielki sukces, gratulacje dla menadżerów :)

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!