Publiczne Gimnazjum w Wadowicach Górnych z imieniem Leszka Deptuły. „Ten dzień zapisze się w historii” Reportaż, relacja, wywiad - HEJ.MIELEC.PL - wiadomości z Mielca i regionu: reportaże, wywiady, obszerne relacje / Miasto i Powiat / Reportaż, relacja, wywiad
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Reportaż, relacja, wywiad


Uroczystości związane z nadaniem Publicznemu Gimnazjum w Wadowicach Górnych imienia śp. Leszka Deptuły, samorządowca i posła na Sejm, tragicznie zmarłego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku odbyły się 25 lutego. Wybór daty uroczystości nie był przypadkowy - jest to bowiem dzień urodzin Leszka Deptuły.


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele p.w. świętej Anny w Wadowicach Górnych. Przewodził jej biskup Kazimierz Górny. Po niej zgromadzeni goście udali się do budynku gimnazjum, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Mowę powitalną wygłosił wójt gminy Wadowice Górne, Stefan Rysak.

- Spotykamy się dzisiaj w szczególnych okolicznościach. Blisko po czterech latach po śmierci Leszka Deptuły, przywracamy go w wymiarze symbolicznym społecznej pamięci poprzez nadanie imienia Publicznemu Gimnazjum w Wadowicach Górnych. Uroczystość ta ma wymiar wieloaspektowy, pozwalający spojrzeć nie tylko na materialne efekty jego działalności, ale również na jego światopogląd, osobowość oraz przymioty, na bazie których chcemy uczynić go wzorem osobowym dla naszej młodzieży – powiedział Stefan Rysak.

Deptuła wpłynął na rozwój gminy, powstanie szkoły

- Każdy absolwent tej szkoły będzie ambasadorem pamięci o Leszku Deptule, człowieku który odważył się na realizację swoich ambicji i planów. Uroczystość nadania imienia powinna skłaniać do refleksji, ale również otwierać nowe perspektywy, dać impuls do kształtowania nowego procesu wychowawczego. Realizatorem planów i zamierzeń Leszka Deptuły winny stawać się kolejne pokolenia opuszczające mury tego gimnazjum – dodawał wójt.

Na uroczystości nadania imienia Publicznemu Gimnazjum w Wadowicach Górnych pojawili się m.in minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Jędrzejczak, poseł Krystyna Skowrońska, Jan Bury, ambasador Gruzji Nikoloz Nikolozishvili czy biskup Kazimierz Górny. Listy gratulacyjne przysłali m.in. wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, europoseł Tomasz Poręba, szef OSP w Polsce, premier PSL Waldemar Pawlak oraz Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Sylwetkę Leszka Deptuły przybliżył zgromadzonym dyrektor gimnazjum Jan Święch. Zaznaczył on wpływ Deptuły na rozwój gminy oraz jego wkład w budowę szkoły.

Sztandar kolejnym symbolem...

- Wspominamy go jako szlachetnego i wartościowego człowieka, wybitnego działacza samorządowego i gospodarczego. Przyjaciela, dobrego kolegę i zaufanego współpracownika. Podejmował kolejne wyzwania i osiągał najwyższe cele. Był przyjacielem naszej szkoły i prawdziwym przyjacielem młodzieży – mówił o Leszku Deptule Jan Święch. - Autorytet i wzorzec osobowy Leszka Deptuły pomógł wychować naszych gimnazjalistów na dobrych obywateli i dobrych ludzi. Ten dzień  zapisze się w historii szkoły jako jeden z najważniejszych – podkreślał.

Po przemowach nastąpiło odczytanie uchwały Rady Gminy o nadaniu imienia Leszka Deptuły, a Stefan Rysak wręczył akt nadania imienia na ręce dyrektora szkoły. Przedstawiciele gminy Wadowice Górne przekazali ufundowany przez mieszkańców i przyjaciół patrona sztandar. Głos zabrał też przewodniczący samorządu uczniowskiego. Po oficjalnym nadaniu imienia i przekazaniu sztandaru, nastąpiło odsłonięcie płaskorzeźby z wizerunkiem patrona szkoły. Po części oficjalnej, uczniowie zaprezentowali specjalnie przygotowaną inscenizację.

Joanna Krasowska-Deptuła:
To zaszczyt i powód do dumy


Po części artystycznej głos zabrali zgromadzeni goście. Pierwsza swoje przemówienie wygłosiła Joanna Krasowska-Deptuła, żona Leszka Deptuły. -  Jeżeli dziś Leszek patrzy na nas z góry, to na pewno jest zaszczycony i szczęśliwy, bo czyż może być piękniejsza forma uznania dla jego pracy, dokonań i zaangażowania niż wybranie go na patrona szkoły? Patron to nie tylko napis na ścianie - to przede wszystkim autorytet, wzór i przewodnik. To on swoim przykładem ma pokazywać najlepsze drogi życia, ma nam pomagać w rozwiązywaniu problemów. Chciałabym bardzo, aby młodzież uczęszczająca do tej szkoły dziś i w przyszłości mogła i chciała w pełni korzystać z dorobku swojego patrona. I aby tak jak on miała marzenia i potrafiła je w pełni realizować – mówiła Joanna Krasowska-Deptuła.

- Dzisiejsza uroczystość to wielkie wydarzenie dla rodziny. To zaszczyt i powód do dumy, ale przede wszystkim ogromne wzruszenie. Dlatego wszystkim tym, którzy osobę mojego męża wybrali na patrona Publicznego Gimnazjum i wszystkim tym, którzy poprzez swoja pracę i zaangażowanie ofiarowali nam te piękne chwile, z całego serca dziękuję - dodała.

Tomasz Jędrzejczak odczytał list Janusza Piechocińskiego, ministra gospodarki. Złożył on szkole gratulacje, pisał, że „szkoła ma świetnego patrona, patrona z którego może być dumna”. Leszka Deptułę wspominali też Jan Bury i ambasador Gruzji. Andrzej Chrabąszcz zaznaczył jego rolę jako mentora młodych samorządowców i polityków, a Krystyna Skowrońska odczytała list od marszałek sejmu Ewy Kopacz. Na koniec swoje podziękowania wyraził Jan Święch. Od uczniów otrzymał on złotą księgę absolwentów. Uroczystości zamknął pokaz poloneza w wykonaniu uczniów gimnazjum.

Nadanie imienia Publicznemu Gimnazjum w Wadowicach Górnych było wielkim świętem lokalnej społeczności. Uroczystość ta była najważniejszą i największą w historii gminy.mb

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2014-02-28 16:04:18) puch>

  @r

  Gdzie widzisz obelgi ? Komu ubliżyłem ? Gdzie widzisz lans Psl-ków ? Każdy widzi to co chce widzieć ...... Rodzina , Biskup, księża , ambasador ,marszałek województwa, strażacy , uczniowie i wiele innych ludzi też mają legitymacje Psl-u ? Czy zielony kolor nie jest piękny ? wszędzie go widzisz .... Poczułeś się urażony moim komentarzem ?nie był skierowany do Ciebie , we wszystkim widzisz politykę ? nic więcej ?

 • (2014-02-28 14:59:53) r

  @puch

  Bardzo cię proszę w punktach podaj gdzie w moim poście jest : "Złośliwość i głupota ,zawiść". Ja tylko piętnuję lans polityków , którzy za cudze pieniądze robią sobie kampanię wyborczą. A takie tam twoje pisanie to jest dopiero hejterstwo. Obrzuciłeś obelgami i pewnie znikniesz.

 • (2014-02-28 14:53:35) puch>

  Złośliwość i głupota ,zawiść kipi w komentarzach , to nic nowego , to obraz naszego społeczeństwa , wszystko co Nasze jest złe ....należy wykpić , wyśmiać , tak jest najłatwiej ....gdzie argumenty ? Ciekaw jestem czy komentujący podpisali by się imieniem i nazwiskiem pod Komentarzami :))) Nie narzekajcie , pokażcie że można inaczej , lepiej ...czynem , nie buzią .

 • (2014-02-27 17:21:11) Mefistofeles

  Biorąc pod uwagę fakt iż na serwerach magazynujemy dane jak w czarnych skrzynkach to przez całe życie budujemy sobie pomnik.

 • (2014-02-27 16:10:12) amoli89

  A kiedy młody postawi sobie w Górnych pomnik??

 • (2014-02-27 13:15:17) Mefistofeles

  Jak tak lubią się dogadywać z chińczykami no to E.T. go home.

 • (2014-02-27 11:32:31) r

  @~

  "na swojej stronie NK miał nas wszystkich, pisał życzenia do Nas i zarazem pouczal, abyśmy zawsze pamiętali kim jesteśmy i z kad pochodzimy i abyśmy dumnie i godnie reprezentowali nasz kraj ,pisał także abyśmy nie zapominali o naszych bliskich którzy z utęsknieniem czekają na nasz głos spoglądając na telefon" . Nie no jestem pod głębokim wrażeniem . Pisał życzenia!i mówił to co każdy rodzic swojemu dziecku powinien powiedzieć. I to nie na FB tylko na naszej swojskiej(wówczas) NK . I to skąd - nie z byle grajdoła tylko z Kanady (jak pamiętam). Szacun się należy jak nic. Po raz kolejny kajam się za mój poprzedni hejterski tekst. Przepraszam.

 • (2014-02-27 10:36:13) prawda99

  do papa smerf

  Wszyscy przecież wiemy, że na TAKIE stanowiska nie ogłasza się konkursu, takich stanowisk nie obejmuje się dzięki Urzędom Pracy.Nabór na takie stanowiska odbywa się albo wieczorem albo podczas weekendu przy..... poza plecami całej społeczności i pracowników UG. ONI chyba nie wiedzą, że MY(lokalna społeczność) wiemy o tym, i co? I nic - robią wszystko tak jak im pasuje - po prostu bez wstydu. A za kilka miesięcy wystarczy zmienić krzesełka i wszystko gra.

 • (2014-02-27 10:32:21) 1985

  ~papa smerf - wystarczy się trochę wysilić i na wszystko znajdziesz odpowiedź: ,,Obowiązujące regulacje prawne dopuszczają możliwość zatrudniania przez kierowników urzędów asystentów i doradców. Te stanowiska nie są jednak stanowiskami urzędniczymi. Asystenta i doradcę wójt zatrudnia bez przeprowadzania konkursu!!!." A wracając do tematu to zapewne dla niektórych lepszym patronem dla szkoły byłby pewnie Ś.P Lech Kaczyński albo ktoś zupełnie wzięty z kosmosu. Ale takie czasy, że wszystkim wszystko nie pasuje!!Najlepiej narzekać

 • (2014-02-27 09:58:15) papa smerf

  a właśnie, ktoś w końcu wie czy na stanowisko "doradcy" wójta był konkurs czy "z wolnej ręki" "doradcę" wybrano?

1 | 2  »  

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!